Zapewne ostatnią rzeczą o jakiej myślałeś podczas wybory pojazdu wykorzystywanego w działalności gospodarczej było radio. Nic dziwnego, ale ten właśnie odbiornik może narobić skoro kłopotów. Zapłać abonament za radio w firmowym aucie, by uniknąć kary.

Z obowiązku zapłaty nie zwalnia fakt opłacania abonamentu na poczet prowadzonego gospodarstwa domowego. Jak to ma miejsce w stosunku do aut prywatnych. Za sprzęt firmowy trzeba płacić oddzielnie.

 CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana szansą na wypróbowanie biznesu

Ile wynosi abonament radiowo – telewizyjny

Trudno sobie wyobrazić samochód bez radia. W chwili obecnej radioodbiornik występuje w standardowym wyposażeniu. Nie trzeba więc dodatkowo prosić, by został dodany do wnętrza. Nawet wśród aut z drugiej ręki ciężko znaleźć egzemplarz bez radia. A niestety, bez względu na to czy jesteś przedsiębiorcą czy nie, obowiązek opłaty abonamentu RTV ciąży na każdym, kto korzysta z wymienionych w przepisach sprzętów.

CZYTAJ TAKŻE: Przygotuj się na nowe podatki. I to szybko

Jeżeli w twoim samochodzie jest tylko radio, jesteś w sumie w komfortowej sytuacji. Gdyż część nowszych modeli wyposażonych zostało także w odbiornik telewizyjny, co oznacza jeszcze wyższe opłaty. Za odbiornik radiofoniczny będziesz musiał zapłacić 7,50 zł miesięcznie, co w ujęciu rocznym daje kwotę 90 zł, ale przy płatności za cały rok dostaniesz 10% zniżki czyli zapłacisz 81 zł. Z kolei koszty za odbiornik telewizyjny to 24,50 zł miesięcznie, a 264,60 zł rocznie z uwzględnieniem bonifikaty.

Każdy odbiornik należy zarejestrować

Gdy wchodzisz w posiadanie pojazdu z wmontowanym radiem, musisz zarejestrować odbiornik. Rejestracji dokonuje się w placówce Poczty Polskiej. Rejestracja powinna nastąpić w ciągu 14 dni od chwili nabycia pojazdu lub sprzętu (jeśli był montowany oddzielnie). Zobowiązanie do opłaty powstanie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika. Abonament należy opłacać z góry do 25. dnia danego miesiąca.

CZYTAJ TAKŻE: Pandemia a sprzedaż nowych samochodów. Przedsiębiorcy uratowali branżę moto?

Dopełnienie obowiązku rejestracji, jak i regularnego płacenia jest ważne. Gdyż pracownicy Poczty Polskiej są upoważnieni do kontrolowania przedsiębiorców w tym zakresie. W razie stwierdzenia nieprawidłowości na kontrolowanego zostanie nałożona kawa. Zapłać abonament za radio w firmowym aucie, by uniknąć kłopotów. Ewentualna kara może wynieść nawet 30-krotność zaległej opłaty.

Co z autami w leasingu

Przepisy nie są łaskawe dla przedsiębiorców. Z ustawy o opłatach abonamentowych jasno wynika, że zobowiązanym do uiszczenia opłaty jest użytkownik pojazdu. Co oznacza, że nawet jeśli masz auto w leasingu, czyli jego właścicielem jest bank, i tak to ty jesteś zobowiązany do regulowania zobowiązania z tytułu abonamentu RTV.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus zabija przedsiębiorczość? Polacy zamiast firmy wybierają etat

Jedynym wyjątkiem są radioodbiorniki wbudowane w smartfony i tablety. Skoro głównym przeznaczeniem sprzętu nie jest odbieranie sygnału radiowego, nie trzeba płacić. Ale, by skorzystać z tego zwolnienia odbiornik z pojazdu powinien zostać wymontowany.