magazyn-firma
2 min. czytania

Zapomniałem zapłacić zaliczkę na podatek. Co mi grozi

podatki
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
22 07 21

Wakacje, plaża, beztroski wypoczynek? Hej, jesteś przedsiębiorcą. Ty nie masz urlopu. Możesz nic nie robić, ale o podatku musisz pamiętać! Nawet jeśli jesteś na Zanzibarze. Tak mówią przepisy. Co jeśli zapomniałem o zaliczce PIT do 20-go? Co teraz?

Obowiązkowy termin zobowiązań podatkowych

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, musisz pamiętać, że dwudziesty dzień każdego miesiąca to święty termin. Przynajmniej dla fiskusa. Każdego miesiąca musisz pamiętać, by do tego dnia zapłacić zaliczkę na podatek PIT. Chyba że ma kto dopełnić ten obowiązek za Ciebie, lub w ostatnim miesiącu narobiłeś tyle kosztów, że podatek Cię nie dotyczy. Jeśli jednak z wyliczeń księgowych wynika, że zapłacić musisz, nie masz wyjścia. Oczywiście w terminie. Tłumaczenie, że jesteś na wakacjach, nie pomoże. Fiskus tego nie rozumie.

Powody spóźnienia z zapłatą podatku

Różne mogą być powody nieterminowego zapłacenia należności. W obecnej porze roku, to często wakacje, które sprawiają, że tracimy poczucie czasu. Po drugie to na przykład zatory płatnicze, które paraliżują działalność twojej firmy. Jest jeszcze czasownik w języku polskim, który dobrze obrazuję taką sytuację – „przegapić”. Z tym, że przegapić to można „Teleexpress” w telewizji. Z podatkiem lepiej uważać.

Odsetki za zaległość podatkową

Co do zasady, jeśli nie zapłaciłeś podatku na czas, wygenerowałeś sobie właśnie zaległość podatkową. Środkiem dyscyplinującym w takiej sytuacji są odsetki za zwłokę, które musisz sobie naliczyć… samodzielnie. Albo z pomocą biura rachunkowego. Fiskus nie będzie tak miły i nie wyśle ci informacji, ile masz do zapłaty. Nie oznacza to jednak, że dokładnie nie sprawdzi, czy dobrze poradziłeś sobie z tym matematycznym zadaniem z jedną niewiadomą.

Kiedy zaległości podatkowe rosną...

Jeśli sam z siebie nie uregulujesz zaległości, wtedy czeka cię egzekucja skarbowa. Oprócz podatków i odsetek czeka cię jeszcze konieczność opłacenia kosztów tej egzekucji.

Co oznacza słowo „uporczywie”

Aby być przedsiębiorcą-podatnikiem i dobrze rozumieć swoje obowiązki, ale także konsekwencje nieprzestrzegania przepisów, przydaje się nie tylko znajomość prawa, ale czasem słownik języka polskiego. Kodeks karny skarbowy mówi wyraźnie, że „Podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe”(art. 57 §1).

Znaczenie słowa „uporczywie” w tym przypadku nie zostało w prawie wyjaśnione. Według słownika PWN „uporczywy znaczy tyle, co - trudny do usunięcia, utrzymujący się długo lub ciągle powtarzający się”. Wykładnia prawa jest właściwie zbieżna z taką definicją. Jeśli nasze działania (lub ich brak) będą pod nią podlegały, zgodnie z „taryfą” na 2021 rok grozi nam grzywna od 280 złotych do nawet.. 56 tysięcy! Jedyną obroną jest wpłata zaległości z odsetkami jeszcze przed wszczęciem postępowania. Wówczas sąd może spojrzeć na nas łaskawszym okiem.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

SLIM VAT 3 - dobre recenzje przedsiębiorców w konsultacjach

SLIM VAT 3 coraz bliżej. Właśnie zakończyły się konsultacje publiczne projektu ustawy o VAT. W jej ramach od…
SLIM VAT 3
02 09 22

Co czwarty sprzedający nie wystawia prawidłowego paragonu. Będą kontrole skarbówki

Co czwarty sprzedający nie wystawił prawidłowego paragonu – ostrzega Krajowa Administracja Skarbowa. Zapowiada zatem kontrole skarbówki oraz namawia…
Kontrola skarbówki

Do kiedy tarcza antyinflacyjna? Rząd daleki od jej zniesienia

Do kiedy tarcza antyinflacyjna? Termin jej wygaszenia znów odkładany jest w czasie. Rząd zdecydował o jej przedłużeniu do…
do kiedy tarcza antyinflacyjna

Podatek minimalny do zamrażarki. Kolejna porażka Polskiego Ładu?

Podatek minimalny do zamrażarki i to co najmniej do 2024 roku – wynika z zapowiedzi rządu i resortu…
podatek minimalny
17 08 22

Wezwanie do skarbówki przejdzie do historii? Będzie zmiana prawa

Szykują zmiany w Kodeksie postępowania administracyjnego (Kpa) oraz Ordynacji podatkowej. Mają sprawić, że wezwanie do skarbówki przejdzie do…
wezwanie do skarbówki
12 08 22

E-commerce pod lupą fiskusa. Powiązane firmy musiały zapłacić 30 mln zaległego podatku!

Krajowa Administracja Skarbowa z województwa małopolskiego wzięła pod lupę kilka powiązanych ze sobą firm, które działają w branży…
e-commerce
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier