magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Wprowadzenie nauki zdalnej dla uczniów klas I-III to niemały kłopot dla rodziców, szczególnie pierwszoklasistów, którzy od 9 listopada muszą pozostać w domach. Czy również tym razem będzie obowiązywał dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Kto będzie mógł skorzystać z pomocy państwa? Podpowiadamy.

Od kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego już skorzystali rodzice podczas wiosennego zamknięcia szkół i skierowania wszystkich uczniów na naukę zdalną. Poprzednio, wsparcie obowiązywało do 20 września br. Teraz, w związku z wprowadzeniem kolejnych obostrzeń obowiązujących od 9 listopada, rząd powraca do dodatkowego zasiłku - wynika z informacji ministerstwa rodziny i polityki społecznej.

Firma w małym mieście. Pomysł na biznes

W związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju, dużym wzrostem przypadków zakażeń koronawirusem i wynikającymi z tego decyzjami i obostrzeniami, (...) zdecydowaliśmy o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego, na zasadach jakie obowiązywały we wrześniu br. – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Według projektu rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie, dodatkowe wsparcie dla rodziców będzie przysługiwało przez 21 dni – od 9 do 29 listopada 2020 r., czyli w okresie wprowadzenia nauki zdalnej dla najmłodszych uczniów.

Kiedy należy się dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma obowiązywać np. w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły czy klubu dziecięcego z powodu COVID-19. Mowa o placówkach z których korzystają dzieci oraz dorosłe osoby niepełnosprawne.

Innym przypadkiem jest sytuacja, w której placówka nie będzie mogła zapewnić opieki z powodu czasowego ograniczenia jej funkcjonowania w związku z zagrożeniem epidemicznym. Tak samo traktowane będzie ograniczone otwarcie wymienionych placówek.

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał rodzicom dzieci do lat 8, a także ubezpieczonym rodzicom dzieci: do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności, do lat 18 ze znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także do 24 lat, w przypadku ważnego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

 

 

To Cię zainteresuje

12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal
04 01 23

Rekord restrukturyzacji. Jak działa restrukturyzacja?

26 proc. więcej postępowań restrukturyzacyjnych niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy nie chcą bankrutować. Wolą restrukturyzację. Jak działa restrukturyzacja? W…
restrukturyzacja

Zła informacja dla początek roku. Gigantyczny wzrost składek ZUS.

Składki ZUS 2023 dla przedsiębiorców będą wysokie jak nigdy dotąd. A to jeszcze nie koniec. W latach 2016-2026 wzrost…
stopy procentowe

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier