magazyn-firma

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu? Czy zaświadczenie o niezaleganiu otrzymasz "od ręki"?

Starasz się o kredyt, zakup ratalny lub startujesz w przetargu? Najpewniej będziesz potrzebował zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach.

W grę wchodzi także zaświadczenie stwierdzające stan tych zaległości. Jak je uzyskać? Ile trzeba czekać? Podpowiadamy.

O zaświadczenie, o którym mowa można ubiegać się na trzy sposoby. Po pierwsze, można je załatwić w urzędzie, pamiętając, że w związku z trwającą pandemią obowiązuje wcześniejsze umawianie się na wizyty w US.

CZYTAJ TAKŻE: Karta podatkowa albo ryczałt. Dwa rozwiązania na początek działalności

Ma to swoje dobre strony – umawiając się na konkretną godzinę, unikniemy czekania w kolejce, a wszystkie formalności zajmą nam maksymalnie kilkanaście minut.

Drugim sposobem jest wnioskowanie o zaświadczenie drogą listowną. Trzecim – bardzo wygodnym i rekomendowanym przez urzędy sposobem jest skorzystanie z obsługi elektronicznej

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach przez internet

Jeśli zdecydujemy się na wnioskowanie o zaświadczenie drogą online, pamiętajmy, że warunkiem koniecznym jest posiadanie Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Warto wcześniej zapłacić opłatę skarbową (21 zł od egzemplarza). Plik z potwierdzeniem zapłaty jest (jak to bywa w urzędach) kluczowym załącznikiem do wniosku.

CZYTAJ TAKŻE: Marzy ci się mała gastronomia? Te dane cię zainteresują

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach – jakie podatki?

Urząd skarbowy wydaje zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzającego zaległość w obszarze podatków dochodowych PIT lub CIT, podatku od towarów i usług VAT oraz podatku akcyzowego. Taki dokument w pełni potwierdza naszą aktualną sytuację podatkową w tym zakresie.

Jeśli jednak potrzebujemy takiego zaświadczenia dotyczącego podatku od nieruchomości lub od środków transportowych, właściwym adresatem nie będzie urząd skarbowy, a urząd miasta lub gminy, właściwy dla konkretnego adresu.

W przypadku zaświadczenia dotyczącego opłat za korzystanie ze środowiska, należy skierować swe kroki do urzędu marszałkowskiego województwa, w którym mieszkamy lub w którym znajduje się siedziba naszej firmy.

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach – kiedy wystąpić z wnioskiem?

Wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach należy złożyć wówczas gdy przepisy prawa w danej sytuacji wymagają od nas przedłożenie takiego zaświadczenia, lub kiedy posiadamy inny interes prawny do potwierdzenia braku takich zaległości.

Kompletny wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach

Jak czytamy na rządowej stronie biznes.gov.pl - Organ podatkowy wyda ci zaświadczenie, tylko jeśli złożysz kompletny wniosek. Musisz w nim wskazać, jakie informacje urząd ma potwierdzić w zaświadczeniu. W szczególności chodzi o to, czy urząd ma potwierdzić brak zaległości w podatkach, czy ma podać informację o stanie zaległości”.

Jeżeli złożymy wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach, a posiadamy zaległości, urząd najpewniej wyda postanowienie o odmowie wydania takiego dokumentu.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepszy telefon służbowy dla pracownika - podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie

Czas oczekiwania na zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach

Zgodnie z prawem, czas oczekiwania takie zaświadczenie wynosi siedem dni. Jeżeli z jakiegoś powodu nie zgadzamy się rozstrzygnięciem urzędu, możemy złożyć zażalenie. Mamy na to siedem dni licząc od dnia doręczenia postanowienia.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier