magazyn-firma

Zatory płatnicze to zło. I wie o tym każdy. Ba, zdają sobie sprawę nawet ci, którzy je tworzą, bowiem często i oni padają chwilę wcześniej ich ofiarami. Czy uda się zlikwidować to destrukcyjne dla wielu firm domino?   Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z UOKiK-iem mają pomysł. Zobaczcie jaki.

Zatory płatnicze – konsekwencje dla firm

Firma Pana Grzegorza działała w latach 2013-2019. Na niewielką skalę produkowała meble i elementy wykończeń stolarskich. Głównie dla biur, restauracji i hoteli. Przez cały czas rozwijała się bardzo dobrze. Były słabsze momenty, ale nic nie zapowiadało zbliżającej się katastrofy. Co ważne, spowodowanej przez zatory płatnicze. „Położyło mnie dwóch kontrahentów, którzy spóźnili się z płatnościami za dwa ważne dla mnie zamówienia, na których realizację poświęciłem wiele czasu i środków. Pieniądze odzyskałem, ale za późno. Firmy nie ma” – relacjonuje. Niestety podobnych historii w naszym kraju jest wiele. Za wiele.

Rząd uderza w zatory płatnicze

Sprawa zatorów płatniczych od wielu lat powraca do polityki. Ich jednoznacznie negatywne oceny padają z ust posłów, ministrów, premierów. Pojawiają się kolejne rozwiązania. Niestety problem istnieje nadal. Rada Ministrów pochyliła się nad nim po raz kolejny. Rząd przyjął nowelizację tzw. ustawy antyzatorowej.

Mowa o ustawie z 8 marca 2013 roku o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Za zmianami w prawie stoi resort rozwoju, który nakreślił je wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak zapewnia MRiT wraz z UOKiK-iem, instytucje wsłuchały się w „głosy z rynku”.

CZYTAJ TAKŻE: Zatory płatnicze. To szok ile firm nie płaci w terminie

Nowelizacjami w zatory

Warto pamiętać, że nie tak dawno, bo trzy lata temu Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (tak, to dzisiejszy resort rozwoju) znowelizował już wspomnianą ustawę. Zmiany miały zminimalizować problem zatorów. Rok temu przeprowadzono ewaluację tamtych rozwiązań. Pojawiło się wiele propozycji z rynku, które tym razem postanowiono „wkomponować” w kolejną nowelizację.

Co się zmieni?

Po pierwsze doprecyzowane zostaną niektóre przepisy w zakresie obowiązku sprawozdawczego. Ta sfera ma zostać nieco uproszczona. Twórcy ustawy postanowili większy nacisk położyć na efektywność postępowań, związanych ze spóźnieniami za przelewy za towary i usługi. Rząd mówi także o uelastycznieniu „modelu karania” – co to oznacza w praktyce? Nowela przewiduje nadanie agencjom wykonawczym uprawnień do niedochodzenia rekompensaty. Mowa o sytuacji, w której kwota jest równa świadczeniu pieniężnemu lub od niego wyższa. Ponadto prawo ma nakładać obowiązek składania oświadczenia o swoim statusie na wszystkich dużych przedsiębiorców.

Mocniejszy w walce z zatorami ma być także sam UOKiK. MRiT pisze o zwiększeniu efektywności postępowań prezesa UOKiK. Powinno ono „wpłynąć motywująco na terminowe regulowanie zobowiązań przez dużych przedsiębiorców wobec przedsiębiorców z sektora MŚP. Ponadto korzystnie na płynność finansową MŚP wpłyną zmiany w zakresie bezskuteczności postanowień umownych zakazujących albo ograniczających przelew wierzytelności w przeterminowanych transakcjach handlowych, w których wierzycielem jest MŚP, a dłużnikiem duży przedsiębiorca” –czytamy w opublikowanym po posiedzeniu rządu komunikacie. Nie pozostaje nam nic innego jak trzymać kciuki i… omijać zatory.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Abonament RTV – w poszukiwaniu radia poczta zagląda do samochodów służbowych

Abonament RTV to chyba jedna z najsłabiej egzekwowanych danin publicznych w Polsce. Poczta Polska, która ma ustawowe prawo…
Abonament RTV

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier