magazyn-firma

Czy zatory płatnicze to zmora? Co trzeci przedsiębiorca przyznaje się, że płaci swoim kontrahentom z opóźnieniem – wynika z najnowszego badania Krajowego Rejestru Długów.

Większość z nich zalega ze zobowiązaniami nie dłużej niż miesiąc, choć nie brakuje i takich, którzy generują poważniejsze zatory płatnicze (15%).  Jednak jak pokazuje ten sam sondaż, z samopoczuciem przedsiębiorców nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać w pandemicznych okolicznościach.

CZYTAJ TAKŻE: Polski Ład. Ile straci, a ile zyska firma i przedsiębiorca. Wyliczenia podatkowe [tabela]

Opóźnienia w płatnościach za towary i usługi

- Zatory w tym kraju były, są i będą, wydaje mi się, że nauczyłem się z tym żyć – podsumowuje zapytany przez nas właściciel składu budowlanego o problem z zatorami płatniczymi. W najnowszych wynikach Krajowego Rejestru Długów nie widzi niczego nadzwyczajnego, chociaż przyznaje, że zaskoczył go odsetek nieterminowych firm. Gdyby sam miał szacować nieterminowych klientów, oceniłby, że jest ich jednak nieco mniej. „Może mam szczęście do bardziej zdyscyplinowanych kontrahentów. Problemem nie jest liczba spóźnialskich, ale czas oczekiwania na płatności. Gdyby wszyscy spóźniali się np. trzy dni, to nawet bym się nie martwił” – podsumowuje.

CZYTAJ TAKŻE: Co może firma windykacyjna. To że masz długi nie pozbawia praw

Zatory płatnicze w firmach 

Tymczasem jak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP”, aż 36% właścicieli firm przyznaje, że zdarzają im się opóźnienia w płatności za towary i zakupy. Część z nich, niestety każe czekać na pieniądze bardzo długo.

Średni czas opóźnień płatności za faktury w Polsce

Blisko 4/5 spóźnialskich deklaruje, że przesunięcie płatności, jeśli się zdarzy, sięga maksymalnie miesiąca. 15% przyznaje, że opóźnienia po ich stronie wynoszą od dwóch do trzech miesięcy.

CZYTAJ TAKŻE: Zadłużenie handlu. Najgorzej na Mazowszu, Śląsku i Wielkopolsce

Dlaczego przedsiębiorcy spóźniają się z fakturami?

Badanie potwierdza starą prawdę, zgodnie z którą zatory płatnicze w polskiej rzeczywistości prowadzą do efektu domina. Spora część przedsiębiorców nie płaci, bo sama oczekuje na zaległości od swoich kontrahentów. Takie wytłumaczenie przedstawia aż 52% z nich!

CZYTAJ TAKŻE: Aliexpress zapowiada zmiany. To może być koniec z tanimi zakupami

Prawie jedna trzecia spóźnialskich (27%) mówi o spadku sprzedaży i zleceń w firmie, co przekłada się na brak pieniędzy i problemy z regulowaniem zobowiązań. 14% znajduje zupełnie inne wytłumaczenie np. błąd księgowości lub zwyczajnie… zapominalstwo.

Nie płacę, bo nikt się nie upomina

13% przedsiębiorców mających problem z terminowością wskazuje na fakt, że dla nich priorytetem jest przelanie na czas wynagrodzeń dla pracowników, a kiedy dzieje się źle, inne płatności schodzą na plan dalszy. Co dziesiąty tłumaczy swoje opóźnienia koniecznością zaangażowania środków w kolejne zlecenia.

Najciekawsze wydaje nam się jednak tłumaczenie 5,6% spóźnialskich, którzy z rozbrajającą szczerością przyznają, że nie płacą, bo… nikt się nie upomina o pieniądze. Podobny odsetek wskazuje na braki w dokumentach.

Ilu przedsiębiorców płaci na czas wszystkie faktury?

Blisko 57% przedsiębiorców twierdzi, że wszystkie należności reguluje w terminie. Aż 6 na 10 właścicieli firm twierdzi, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy nie przewiduje sytuacji, która miałaby spowodować problemy z terminowością opłacania faktur. Tylko co trzeci zakłada, że takie niesprzyjające okoliczności mogą się pojawić.

ZapoBIEGAJ zatorom płatniczym. Akcja magazynuFIRMA

Zatory płatnicze, a nastroje polskich przedsiębiorców 2021

Według badania KRD, około 43% sektora MŚP ocenia swoją sytuację ekonomiczną jako dobrą. W porównaniu z ostatnim badaniem to o prawie 5% lepszy wynik. Kolejnych 28% właścicieli firm wyraża nadzieję, że kolejne miesiące przyniosą poprawę sytuacji ekonomicznej. 57% nie liczy ani na poprawę, ani nie spodziewa się pogorszenia sytuacji.

 

 

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Inflacja delikatnie hamuje. Szczyt za nami?

17,4% wyniosła inflacja w listopadzie wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że inflacja zaczyna hamować.…
inflacja
29 11 22

Tarcza antyinflacyjna mocno ograniczona. Zerowy VAT na żywność zostaje

Zerowy VAT na żywność zostaje, podatki od nośników energii wracają do pierwotnych stawek – taką rzeczywistość dla tarczy…
Zerowy VAT na żywność
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier