3 min. czytania

Zawieszenie działalności gospodarczej

zawieszenie działalności
Autor
redakcja
Opublikowano
03 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Zawieszenie działalności gospodarczej to dobry sposób na ograniczenie kosztów prowadzenia firmy. Zawieszenie firmy to formalna przerwa w prowadzeniu biznesu, np. gdy mamy przestój spowodowany gorszą koniunkturą.

Jak zawiesić działalność?

Zawieszenie działalności jest możliwe w każdym momencie. Warto jednak wiedzieć, że zawieszenie firmy musi jednak trwać minimum 30 dni. Zawieszenie musi mieć określoną datę rozpoczęcia zawieszenia. Jeszcze do niedawna, jeśli po 24 miesiącach przedsiębiorca nie wznowił działalności, była ona automatycznie zamykana. Teraz już się tak nie dzieje. Nawet jeśli miną dwa lata od zawieszenia działalności, a przedsiębiorca nie wróci do biznesu, to jego działalność będzie zawieszona bezterminowo.

CZYTAJ TAKŻE: Księga przychodów i rozchodów. Kto musi ją prowadzić

Kto może zawiesić działalność?

Może się wydawać, że zawiesić działalność może każdy przedsiębiorca. Niestety nie jest to tak oczywiste. Żeby można było zawiesić biznes, przedsiębiorca nie może zatrudniać pracowników na umowę o pracę lub powołania, wyboru lub mianowania. Jeśli takowe umowy istnieją, to najpierw trzeba będzie je rozwiązać. Jeśli przedsiębiorca współpracuje z kimś na podstawie umowy zlecenia, lub umowy o dzieło, to nie musi ich wypowiadać. Mało tego. Jeśli pracownicy są na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub rodzicielskim to również takich umów nie trzeba wypowiadać.

Nie trzeba podawać powodu, dla którego dokonujemy zawieszenia działalności.

Jak zawiesić jednoosobową firmę?

Formalne zawieszenie działalności gospodarczej jest bardzo proste. Wystarczy zgłosić do poprzez CEIDG. Szybkość rozpatrzenia wniosku zależy od tego, w jaki sposób go złożymy. Możemy to zrobić elektronicznie albo wybierając się do urzędu osobiście. Można też wysłać wniosek pocztą. W takim jednak przypadku musimy potwierdzić podpis na wniosku w formie notarialnej. Gdy wniosek zostanie zatwierdzony przez system, informacja o tym jest przekazywana automatycznie do ZUS, urzędu skarbowego, a także GUS.

CZYTAJ TAKŻE: Do kiedy płacić ZUS? Do kiedy podatki? Terminarz przedsiębiorcy

Zdecydowanie najwygodniej jest zrobić to elektronicznie przez stronę biznes.gov.pl albo przez ceidg.gov.pl

Zdecydowanie najłatwiej zawieszenie działalności wygląda w przypadku firmy rozliczanej kartą podatkową. W tym przypadku oprócz zgłoszenia do CEIDG, możemy też skorzystać z jeszcze prostszej metody. Wystarczy bowiem fakt zawieszenia działalności po prostu zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego. Trzeba to zrobić nie później niż w dniu, w którym rozpoczynamy zawieszenie działalności.

Zawieszenie działalności gospodarczej poprzez zgłoszenie tego faktu naczelnikowi urzędu skarbowego musi trwać przynajmniej 10 dni. Warto pamiętać, że z tej możliwości mogą jednak korzystać wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na podstawie karty podatkowej.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Jak zarabiać na dowozach jedzenia i zakupów?

Co można w trakcie zawieszenia działalności?

Choć w czasie zawieszenie nie można uzyskiwać przychodów z prowadzonej działalności, prawo daje możliwość do wykonywania wszystkich czynności, które pozwalają zabezpieczyć źródło przychodów. Oznacza to, że przedsiębiorca może np. przyjąć należności wynikające z faktur czy rachunków wystawionych przed okresem zawieszenia działalności. Może też sprzedać wyposażenie albo środki trwałe. Powinien tez płacić zobowiązania, które zostały zaciągnięte przez datą zawieszenia działalności. W okresie zawieszenia firmy może też powołać zarządcę sukcesyjnego. Musi też płacić wszystkie podatki czy opłaty urzędowe. W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca musi też prowadzić księgowość.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy będzie można zrobić wesele? Poradnik dla organizatorów

Zawieszenie działalności, a ZUS

Warto jednak pamiętać, że w czasie zawieszenia działalności, przedsiębiorca nie musi opłacać składek ZUS. Jeśli wypowiedział umowy z pracownikami (a to jest konieczność jeśli pracują np. na podstawie umowy o pracę), to są oni wyrejestrowywani z ZUS. Przedsiębiorca od momentu zawieszenia nie będzie objęty ubezpieczeniem

Czego nie można podczas zawieszenia działalności?

Jeśli przedsiębiorca zawiesi działalność, to nie może uzyskiwać przychodów z tego biznesu. Nie może też robić tego samego, co w okresie zawieszenia na podstawie umowy o dzieło albo zlecenia. Pod względem księgowym nie może też korzystać z możliwości odliczania amortyzacji od środków trwałych, który były wykorzystywane w działalności gospodarczej. Dlaczego? Wszystko dlatego, że amortyzacji nie podlega majątek, który nie jest używany z powodu zawieszenia działalności.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier