Z tego artykułu dowiesz się:

W biznesie zdarza się, że trzeba podejmować bardzo trudne decyzje. Szczególnie kiedy dzieje się źle i trzeba ograniczać straty. Nie trzeba jednak od razu zamykać firmy. Można ją np. zawiesić. Jak, gdzie i kiedy jest możliwe zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej?

Zawieszenie jednoosobowej działalności – dla kogo?

Na początek wyjaśnijmy, czym jest zawieszenie jednoosobowej działalności. Najprościej rzecz ujmując, to przerwa w prowadzeniu firmy. W pierwszym kroku trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w moim przypadku prawo zezwala na taki krok. Zgodnie z prawem, działalność wpisaną do CEIDG można zawiesić, jeśli nie zatrudniamy pracowników. Jeśli ktoś u nas pracuje na umowie o pracę – mamy problem.

Co mi da zawieszenie działalności?

Kluczową korzyścią w czasie zawieszenia działalności gospodarczej jest brak konieczności opłacania składek ZUS oraz podatków dochodowych. Dokładnie rzecz biorąc, w okresie zawieszenia nie musimy wpłacać zaliczek, czy ryczałtu. Nie ma także karty podatkowej.

W okresie zawieszenia nie musimy także składać deklaracji ZUS oraz VAT. W żadnym wypadku nie można prowadzić żadnej działalności i osiągać z tego tytułu jakichkolwiek przychodów. Jak przerwa to przerwa – dotyczy wszystkich aspektów prowadzenia biznesu.

Z jakiego powodu mogę zawiesić działalność

Prawo nie daje nam konkretnego katalogu powodów, dla których możemy zawiesić działalność. Istnieje więc pełna dowolność. Mogą być to zarówno przejściowe problemy z płynnością, brak ofert z rynku, a także problemy osobiste, które sprawiają, że nie możemy zająć się firmą w wystarczającym wymiarze czasu. Innym powodem zawieszenia działalności może być atrakcyjna propozycja pracy na etacie.

Na jak długo można zawiesić działalność?

Zgodnie z przepisami przedsiębiorca może zawiesić działalność na dowolnie długi czas, również bezterminowo. W tym zakresie jest jednak jedno zastrzeżenie. Minimalny czas zawieszenia działalności musi wynosić 30 dni. Nie ma więc mowy o zawieszeniu działalności np. z powodu dwutygodniowych wczasów, urlopu lub innego powodu w krótszym terminie.

Nie można też zawiesić działalności gospodarczej dniu złożenia wniosku do CEIDG. Można wskazać datę wcześniejszą bądź późniejszą niż złożenie wniosku.

Wkrótce w Magazynie Firma poradnik – jak zawiesić działalność.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier