magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Zmiana stawek VAT spowoduje, że małe sklepy mogą nie poradzić sobie technicznie z całym procesem. W firmach, które nie mają systemu komputerowego połączonego z kasą fiskalną wszystko trzeba będzie zmienić ręcznie. Produkt po produkcie. I będzie na to tylko kilka godzin w nocy. O potencjalnych problemach Magazynowi Firma mówi Piotr Chronowski, zastępca dyrektora pionu sprzedaży dystrybucyjnej ds. szkoleń i wsparcia technicznego urządzeń fiskalnych w COMP SA, oddział Novitus.

 

Obniżka VATu na żywność – co oznacza dla przedsiębiorców/kupców?

Piotr Chronowski: Obniżka VATu na żywność to obniżka cen sprzedaży towarów, a więc nowe ceny naklejane na półkach lub samych towarach. To również – a może przede wszystkim – konieczność zmiany stawek VAT tych towarów w kasach fiskalnych i systemach sprzedaży. Trzeba dokładnie zapoznać się z załącznikiem do proponowanej ustawy, zidentyfikować sprzedawane w danej placówce handlowej towary i w zależności od posiadanych urządzeń fiskalnych i ewentualnego systemu sprzedaży, zaplanować czas i sposób zmiany stawek towarów.

CZYTAJ TAKŻE: TOP10 Jak klienci okradają sklepy

Trzeba też przeprogramować kasy fiskalne. Jak to będzie się odbywało?

Ustawa wprowadzająca obniżkę VAT na żywność prawdopodobnie nie będzie przewidywać okresu przejściowego, a wyznaczy dokładnie datę, od kiedy zmiana ma być dokonana. Z przekazywanych informacji oraz projektów ustawy, która wpłynęła do Sejmu, wynika, że będzie to 1 lutego 2022. Czyli do 31 stycznia sprzedawca musi sprzedawać ze stawką 5%, a już 1 lutego w kasie musi być dla tego towaru stawka 0%. Zmiana musi się dokonać po zamknięciu sklepu w poniedziałek, aby od rana we wtorek sprzedawać już z właściwą stawką i ceną. W przypadku dużych sklepów, gdzie używane są drukarki fiskalne, zmiany dokonane będą w komputerowych systemach sprzedaży. W samej drukarce fiskalnej nie będzie żadnych zmian. Również w sklepach, gdzie używane są kasy fiskalne oraz komputerowy system sprzedaży na zapleczu, to w tych systemach trzeba będzie dokonać zmian i po zamknięciu sklepu ostatniego dnia stycznia, przeprogramować bazę towarową na nowe stawki VAT. Do tych operacji można się już przygotować wcześniej w programach, a szybkich zmian dokonać w danym dniu. W mniejszych sklepach, gdzie sprzedaż prowadzona jest tylko przy użyciu kasy fiskalnej, ale bez wsparcia komputerowego systemu sprzedaży, zmiany fizycznie na kasie w jej bazie towarowej trzeba będzie dokonać po zamknięciu sklepu ostatniego dnia stycznia, edytując każdy zmieniany towar. W tych przypadkach jest to pracochłonna operacja. Może tego dokonać sam sprzedawca lub wezwać do takich zmian serwisanta.

To poważna operacja – czy da się to zrobić zdalnie?

Tak, to faktycznie poważna operacja. Niesie za sobą skutki podatkowe i finansowe. W przypadku sieci handlowych, większych, bardziej rozbudowanych sklepów korzystających z zaawansowanych systemów sprzedaży, taka operacja będzie możliwa do przeprowadzenia zdalnie. Nie wszystkie programy i nie wszystkie konfiguracje na to pozwolą. Jednak w miejscach, gdzie nie ma systemów komputerowych, zmiany na kasach trzeba będzie dokonać na miejscu.

 

To Cię zainteresuje

25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier