magazyn-firma

Polski Ład od samego początku budził wiele wątpliwości, zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Na skutek planowanych zmian w prawie, wiele osób nazywało go nawet batem na przedsiębiorców. Na szczęście wszystkie znaki wskazują na to, że wydatki, jakie poniosą przedsiębiorcy, będą o wiele mniejsze.

Jakie zmiany w Polskim Ładzie?

Tadeusz Kościński, który pełni funkcję Ministra Finansów, poinformował, że na skutek konsultacji społecznych z biznesem, rząd zrezygnował z wysokiego, 9-procentowego opodatkowania, którego na dodatek nie dałoby się odliczyć od kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Ministerstwo ustąpiło jednak tylko tym firmom, które rozliczają się na zasadach podatku liniowego. Dla najmniej zarabiających przedsiębiorców składka będzie wynosić 270 złotych. Dużą różnicę dostrzegą osoby, które zarabiają więcej, niż siedem tysięcy złotych. Co ważne, wraz ze wzrostem przychodów, zysk, jaki uzyskamy dzięki składce wynoszącej 4,9%, będzie coraz większy.

ZOBACZ TEŻ: Polski Ład jeszcze nie funkcjonuje, a przedsiębiorcy już tracą. I to z własnej winy

Jak informowaliśmy niedawno, zmieni się też oskładkowanie dla przedsiębiorców ryczałtowych. Jeśli zarabiają oni mniej niż 60 tys. złotych, to podstawowa wartość składki będzie wyliczona na 60% przeciętnego wynagrodzenia. Jeśli generują oni zyski do 300 tysięcy złotych, to zapłacą pełną składkę, a jeśli kwota przekroczy ten próg, to składka zostanie obliczona na 180% od przeciętnego wynagrodzenia na rynku pracy.

Pojawi się podatek dla wielkich firm!

Polska dołączy do grona państw, które tworzą specjalną daninę, jaką będą musiały uiszczać duże podmioty gospodarcze. Objęte będą nim spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także spółki akcyjne i podatkowe grupy kapitałowe rozliczające się przez podatek CIT.

Spodziewamy się, że podatek będzie obliczony na 0,4% przychodów takiego podmiotu gospodarczego. Wiele wskazuje na to, że zmiana wejdzie w życie już niebawem. Podobnie, jak inne rozwiązania, jakie wprowadzi w życie Polski Ład. Odpowiednie przepisy będą głosowane w Sejmie jeszcze we wrześniu.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen.…
Inflacja
14 09 22

Zatory płatnicze niszczą firmy. Ministerstwo Rozwoju chce zniszczyć zatory. Uda się?

Zatory płatnicze to zło. I wie o tym każdy. Ba, zdają sobie sprawę nawet ci, którzy je tworzą,…
zatory płatnicze
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier