magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Polski Ład od samego początku budził wiele wątpliwości, zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Na skutek planowanych zmian w prawie, wiele osób nazywało go nawet batem na przedsiębiorców. Na szczęście wszystkie znaki wskazują na to, że wydatki, jakie poniosą przedsiębiorcy, będą o wiele mniejsze.

Jakie zmiany w Polskim Ładzie?

Tadeusz Kościński, który pełni funkcję Ministra Finansów, poinformował, że na skutek konsultacji społecznych z biznesem, rząd zrezygnował z wysokiego, 9-procentowego opodatkowania, którego na dodatek nie dałoby się odliczyć od kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Ministerstwo ustąpiło jednak tylko tym firmom, które rozliczają się na zasadach podatku liniowego. Dla najmniej zarabiających przedsiębiorców składka będzie wynosić 270 złotych. Dużą różnicę dostrzegą osoby, które zarabiają więcej, niż siedem tysięcy złotych. Co ważne, wraz ze wzrostem przychodów, zysk, jaki uzyskamy dzięki składce wynoszącej 4,9%, będzie coraz większy.

ZOBACZ TEŻ: Polski Ład jeszcze nie funkcjonuje, a przedsiębiorcy już tracą. I to z własnej winy

Jak informowaliśmy niedawno, zmieni się też oskładkowanie dla przedsiębiorców ryczałtowych. Jeśli zarabiają oni mniej niż 60 tys. złotych, to podstawowa wartość składki będzie wyliczona na 60% przeciętnego wynagrodzenia. Jeśli generują oni zyski do 300 tysięcy złotych, to zapłacą pełną składkę, a jeśli kwota przekroczy ten próg, to składka zostanie obliczona na 180% od przeciętnego wynagrodzenia na rynku pracy.

Pojawi się podatek dla wielkich firm!

Polska dołączy do grona państw, które tworzą specjalną daninę, jaką będą musiały uiszczać duże podmioty gospodarcze. Objęte będą nim spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także spółki akcyjne i podatkowe grupy kapitałowe rozliczające się przez podatek CIT.

Spodziewamy się, że podatek będzie obliczony na 0,4% przychodów takiego podmiotu gospodarczego. Wiele wskazuje na to, że zmiana wejdzie w życie już niebawem. Podobnie, jak inne rozwiązania, jakie wprowadzi w życie Polski Ład. Odpowiednie przepisy będą głosowane w Sejmie jeszcze we wrześniu.

To Cię zainteresuje

12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal
04 01 23

Rekord restrukturyzacji. Jak działa restrukturyzacja?

26 proc. więcej postępowań restrukturyzacyjnych niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy nie chcą bankrutować. Wolą restrukturyzację. Jak działa restrukturyzacja? W…
restrukturyzacja

Zła informacja dla początek roku. Gigantyczny wzrost składek ZUS.

Składki ZUS 2023 dla przedsiębiorców będą wysokie jak nigdy dotąd. A to jeszcze nie koniec. W latach 2016-2026 wzrost…
stopy procentowe

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier