magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Zniesienie konieczności odbycia noclegu, a co za tym idzie zwiększenie liczby podmiotów, które mogą realizować opłaconą usługę. Zmiany w bonie turystycznym to dobra informacja dla podmiotów związanych z branżą turystyczną.

Polski Bon Turystyczny to rządowy pomysł walki z trudną sytuacją, spowodowaną pandemią koronawirusa. Jej beneficjentami są zarazem rodziny, które otrzymują dofinansowanie do wypoczynku, jak i firmy turystyczne, w których można bon zrealizować. Wsparcie należy wykorzystać do końca marca 2022r. Do tej pory bonem można było „opłacić” tylko pobyt w hotelu oraz udział w imprezie turystycznej o ile wiązało się to z co najmniej jednym noclegiem.

CZYTAJ TAKŻE: Monopoly po polsku, czyli kolejne pola, na których musisz za coś płacić. Podatki 2021. Lista

Jakie zmiany w bonie turystycznym

Na mocy ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 poz. 159) dotychczasowe przepisy zostały znowelizowane. Zapis uzależniający wykorzystanie bonu od noclegu został zmieniony.

Bon będzie można wykorzystać także na udział w jednodniowej wycieczce o ile, w jej trakcie będzie zrealizowany „pakiet atrakcji”. Słowo „pakiet” należy rozumieć jako co najmniej dwie formy spędzenia czasu w trakcie imprezy turystycznej. Organizatorzy dostali więc większą dowolność przy ustalaniu planu. Jednym z jego punktów może być zwiedzanie miasta z przewodnikiem lub rejs statkiem. A nawet udział w zawodach sportowych. Możliwość poszerzenia oferty to znakomite wieści dla wszystkich podmiotów świadczące tego typu usługi, gdyż dzięki temu mogą zyskać więcej zleceń.

Kto może przyjmować Bony Turystyczne

Zgodnie z przepisami do grupy podmiotów, które mogą pobierać opłaty w postaci Polskiego Bonu Turystycznego są: przedsiębiorcy turystyczni, organizatorzy turystyki, organizacje pożytku publicznego, realizujący usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski. Wszystkie firmy znajdują się w dostępnym w internecie spisie. Po wejściu na stronę: www.bonturystyczny.polska.travel klienci bez problemu mogą znaleźć najbardziej pasująca im formę spędzenia czasu, za którą „zapłacą” bonem. Działający w branży turystycznej przedsiębiorcy muszą dopisać się do tego spisu, jeśli chcą by trafili do nich turyści.

CZYTAJ TAKŻE: Zadłużenie branży HoReCa rośnie. W najtrudniejszej sytuacji drobni przedsiębiorcy

Jak dopisać się do listy Podmiotów Akceptujących Bony

Pierwszym krokiem jest rejestracja na podlegającej ZUS Platformie Usług elektronicznych (PUE ZUS). Niezbędne do tego będzie podanie następujących danych:

  • imienia i nazwiska, nazwy lub firmy
  • adresu zamieszkania, adresu siedziby, adresu wykonywania działalności
  • numeru identyfikacyjny NIP
  • informacji o wpisie do właściwego rejestru branży turystycznej,
  • numeru wpisu potwierdzającego możliwość prowadzenia działalności gospodarczej
  • informacji o oferowaniu usług hotelarskich lub imprez turystycznych
  • numeru rachunku bankowego stworzonego na potrzeby dzialności
  • firmowego adresu poczty elektronicznej
  • numeru telefonu firmy
  • personaliów osoby dokonującej rejestracji, upoważnionej do reprezentowania firmy.

Nowelizacja poszerzyła ten katalog o adres miejsca prowadzonej działalności turystycznej. Dzięki temu wyszukiwanie w spisie jest jeszcze łatwiejsze. Do potwierdzenia przesłanych danych i uwierzytelnienia zgłaszanego podmiotu niezbędne będzie skorzystanie z środka identyfikacji elektronicznej np. profilu zaufanego.

To Cię zainteresuje

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier