magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Umowa na okres próbny może stać się problematyczna dla wielu przedsiębiorców. Zmiany w Kodeksie Pracy, które wchodzą w życie w lipcu 2022 mogą spowodować spore perturbacje w firmach.

Przedsiębiorcy są już przyzwyczajeni do częstych zmian przepisów. Tym razem jednak nowelizacja Kodeksu Pracy jest tak daleko idąca, że pracodawca będzie musiał nabyć umiejętności jasnowidza. Dlaczego? Zmiany zakładają, że pracodawca musi informować pracownika o tym jakie ma wobec niego zamiary, już w chwili nawiązywania z nim stosunku pracy.

- Projekt obliguje pracodawcę, żeby już przy zawieraniu umowy na okres próbny wiedział czy przedłuży zatrudnienie z pracownikiem, a nawet na podstawie jakiej umowy to zrobi – jeżeli umowy na czas określony, to oczywiście ma określić na jak długo. Ponadto pracodawca nie tylko musi wiedzieć, ale też i informować pracownika o liczbie szkoleń, które przewidział w danym roku kalendarzowym. Szkoda, że do projektu nowelizacji nie została dołączona szklana kula, która ułatwiłaby pracodawcom realizację nakładanych na nich obowiązków informacyjnych – mówi Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP.

CZYTAJ TAKŻE: Licytacje komornicze przez internet. To zupełnie nowy serwis!

Kategoria samego zamiaru nie została jednak w projekcie ustawy zdefiniowana, a niektóre zamiary pracodawcy mają być dodatkowo karalne, m.in. „prowadzenie przygotowań w związku z zamiarem rozwiązania stosunku pracy”.

 

Zmiany w kodeksie pracy - zamiar rozwiązania stosunku pracy

Określenie to pojawia się w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE, jednak jego transpozycja do krajowego porządku prawnego okazuje się niemożliwa. Prawo pracy nie jest bowiem samodzielnym bytem. Nawet prawo karne, które penalizuje czyn zabroniony w postaci przygotowania nie określa, że myśli podlegają osądowi.

Implementacja dyrektywy nie może więc polegać na dosłownym przeniesieniu postanowień prawa unijnego do krajowego porządku prawnego. W tym przypadku brakuje więc spójności.

Umowa na okres próbny

Według Pracodawców RP nie tylko sam obowiązek informowania o planach związanych z zatrudnieniem (które zresztą mogą ulec zmianie w każdej chwili) wydaje się zbyt daleko idącym pomysłem.

źródło: Pracodawcy RP

To Cię zainteresuje

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę

W tych województwach najtrudniej o pracownika

Z jednej strony spowolnienie gospodarcze i potężna inflacja, z drugiej… bardzo mocny, jeśli nie najmocniejszy od lat rynek…
w tych województwach najtrudniej o pracownika

Brak umowy PPK? Możesz dostać wezwanie, a potem KARĘ!

Brak umowy PPK? Spodziewaj się wezwania z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. Co to dla Ciebie oznacza? Co może…
Braku umowy PPK

Jak zatrudnić uchodźcę z Ukrainy? Pomogą eksperci

Jak zatrudnić uchodźcę z Ukrainy? Na ten temat powstało już wiele krótszych lub dłuższych publikacji. Mimo tego, wielu…
Jak zatrudnić uchodźcę z Ukrainy?

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier