magazyn-firma

Sześć spółek i ośmiu menedżerów będzie musiało zapłacić ponad 122 mln zł za zorganizowanie porozumień, które ograniczały konkurencję pomiędzy dealerami ciężarówek. Zmowa cenowa dealerów DAF kosztowała ponad 122 mln zł.

"Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje dotyczące porozumień ograniczających konkurencję pomiędzy dealerami samochodów ciężarowych. Nabywcy tych pojazdów przez wiele lat nie mieli swobodnego wyboru sprzedawcy i płacili zawyżone ceny" - podał w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Łączna kara dla sześciu spółek i ośmiu menedżerów to ponad 122 mln zł

Zmowa DAF

Jak ustalił UOKiK w zmowie brali udział dealerzy DAF:

  • DBK z Olsztyna
  • ESA Trucks Polska z Komornik (woj. wielkopolskie),
  • TB Truck & Trailer Serwis z Wolicy (woj. mazowieckie),
  • Van Tilburg-Bastianen Groep z Bredy w Holandii
  • WTC z Długołęki (woj. dolnośląskie) - podał Urząd.

Z analiz urzędy wynika, że przedsiębiorcy ustalili między sobą podział rynku. Każdy miał odpowiadać za dany teren i nie rywalizować o klientów w innych częściach kraju. Co za tym idzie przekazywali sobie również informacje o cenach. Cztery z wymienionych spółek (bez ESA Trucks Polska) wymieniały się też informacjami na temat ofert, które złożyły w przetargach.

 

Powodowało to sytuację, że jeśli klient chciał kupić ciężarówkę mógł to zrobić tylko u dealera odpowiadającego za jego region. Nie był w stanie kupić pojazdu taniej w innej części Polski. Jak pokreślił w komunikacie prezes UOKIK Tomasz Chróstny, takie działanie mogło mieć negatywne skutki nie tylko dla branży transportowej ale i dla całej gospodarki.

Warto bowiem pamiętać, że polskie firmy transportowe są potentatami jeśli chodzi o obsługę transportu w Europie.

CZYTAJ TAKŻE: Startuje e-Toll – co musi wiedzieć przedsiębiorca?

Porozumienie dealerów trwało przynajmniej od lutego 2011 roku do marca 2018 r.

Kara dla DAF

Ustalenia UOKiK wskazują, że przedsiębiorcy działali z pełną świadomością, przekazując sobie informacje w korespondencji elektronicznej. Jeśli klient z terenu przypisanego jednej ze spółek chciał kupić ciężarówkę od innego dealera, ten wysyłał mu zawyżoną ofertę, tak by zniechęcić go do zakupu i skłonić do podpisania umowy z „przypisanym” terytorialnie dealerem. Firmy uczestniczące w zmowie na bieżąco kontrolowały siebie nawzajem i pilnowały przestrzegania ustaleń.

Kary dla dealerów ciężarówek

Poszczególni dealerzy będą musieli zapłacić:

  • DBK - 45 mln 289 tys. 797,52 zł;
  • WTC - 24 mln 310 tys. 342,89 zł;
  • ESA Trucks Polska - 40 mln 498 tys. 200,00 zł;
  • TB Truck & Trailer Serwis - 5 mln 946 tys. 417,83 zł;
  • Van Tilburg-Bastianen Groep - 2 mln 77 tys. 404,20 zł.

Dwóm ostatnim firmom obniżono kary o połowę ponieważ przedstawiciele tych podmiotów przyznali się do zmowy i przekazali istotne dowody. Nie dało się w ich przypadku zastosować całkowitego odstąpienia od wymierzenia kary ponieważ już wcześniej UOKiK miał dowody, które wystarczyły by wszcząć postępowanie antymonopolowe.

CZYTAJ TAKŻE: Kto zarabia na polsko-białoruskim konflikcie? Migranci to dla nich żyła złota!

"Postępowanie wykazało również, że kadra zarządzająca brała aktywny udział w porozumieniu m.in. poprzez dyscyplinowanie swoich handlowców, aby trzymali się ustaleń, nawet pod groźbą zwolnienia z pracy lub odebrania im wynagrodzenia. Dlatego Prezes UOKiK nałożył na ośmiu menadżerów sankcje w łącznej wysokości blisko 1,7 mln złotych. Osoby zarządzające w spółkach TB Truck & Trailer Serwis i Van Tilburg-Bastianen Groep zostały objęte złożonym przez pierwszego z przedsiębiorców wnioskiem leniency i ich kary zostały obniżone o 50 proc. Dodatkowo przedstawiciel TB Truck & Trailer Serwis dobrowolnie poddał się karze i otrzymał kolejną obniżkę - o 10 proc." - podał UOKiK.

I tak Jacek Bezlapowicz ukarany został karą pieniężną w wysokości 168 tys. zł; Beata Dębska karę w wysokości 13 tys. 125,00 zł; Marcus Koendersa karę 92,5 tys; Andrzej Luniak 495 tys. zł; Marek Ostojak otrzymał karę w wysokości 35 tys. zł; Ireneusz Sobieski musi zapłacić 367,5 tys., Jarosław Szymkowiak 495 tys. zł; a Antonie Verhoeven 15 750,00 zł.

Dodatkowo ukarano trzy spółki: Firma Wanicki z Mogilan, DBK z Olsztyna i WTC z Długołęki za to, że podzieliły między sobą rynek przy postępowaniach przetargowych.

Łączne kary nałożone na uczestników zmowy wyniosły ponad 2,65 mln zł, z czego DBK otrzymało 1 293 994,21 zł kary; WTC – 709 070,06 zł; Firma Wanicki – 652 766,02 zł. W przypadku ostatniej firmy kwota została obniżona o 10 proc. ponieważ przedsiębiorca dobrowolnie poddał się karze.

Wydane decyzje nie są prawomocne, przysługuje od nich odwołanie do sądu.

źródło: UOKiK

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Polski biznes coraz chętniej wdraża podpis elektroniczny – liczba jego użytkowników dynamicznie rośnie od kilku lat

Polscy przedsiębiorcy coraz śmielej sięgają po e-podpis. Certum z grupy Asseco, największy dostawca usług zaufania w Polsce z…

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
25 11 22

Śmierć przedsiębiorcy. Już 40,5 tys. przypadków powołań zarządów sukcesyjnych

Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać końca jego firmy. Od 15 listopada 2018 roku, powstało już 40,5 tys. zarządów…
śmierć przedsiębiorcy
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier