ZUS zakończył akcję generowania oraz udostępniania klientom informacji o stanie konta ubezpieczeniowego IOSKU. W tym roku wygenerowano 23.152.066 takich dokumentów. Dostęp do informacji jest możliwy za pośrednictwem PUE ZUS.

Nie będzie już papierowych informacji od ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych konsekwentnie idzie w kierunku cyfryzacji dokumentów. Już kilka lat temu (przy okazji pandemii) pożegnaliśmy się z tradycyjnymi listami z informacją o stanie konta ubezpieczonego. Również i tym razem „Informacja o Stanie Konta Ubezpieczeniowego” IOSKU będzie dostępna jedynie w wersji elektronicznej.

CZYTAJ TAKŻE: ZUS ma pieniądze na BHP w firmach

Jaki dostęp do informacji o stanie konta?

Dostęp do Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego możliwy jest poprzez Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS. W tym wypadku mowa o danych 8.761.974 ubezpieczonych, którzy posiadają aktywny profil na wspomnianej platformie.

W dokumencie odwzorowano stan środków, jakie ubezpieczeni zgromadzili na kontach i subkontach ZUS do dnia 31 grudnia 2021 roku.

Co znajduje się w IOSKU?

W dokumencie generowanym corocznie przez ZUS można znaleźć wysokość zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne. To także suma składek na ubezpieczenie emerytalne za 2021 r. (tutaj jednak nie mówimy o waloryzacji).

W IOSKU zawarto także sumę kwot na koncie oraz subkoncie.

Czym jest hipotetyczna emerytura?

Każdy ubezpieczony, który ukończył 35 lat do końca grudnia 2021 roku, (czyli rocznik 1986 i starsze) dowie się także, jaką hipotetyczną emeryturę wyliczył dla niego ZUS. Informacja ta jest publikowana w dwóch wariantach:

– pierwszy – przy założeniu, że ubezpieczony będzie pracował do momentu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego i na jego konto będą wpływały składki (tzw. hipotetyczne składki),

– drugi – na podstawie kwot zapisanych na koncie do końca 2021 r.” – czytamy w objaśnieniach ZUS.