magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek, musi posiadać profil na PUE ZUS. Obowiązek ten wynika z ustawy. Zakład zachęca, by przedsiębiorcy, którzy nie posiadają tego rozwiązania, nie zwlekali z decyzją w tej sprawie.

PUE ZUS obowiązkowy

Obowiązkowy profil Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to zaledwie jeden z „kamyczków” w ogródku wszechobecnej cyfryzacji. Bo jeśli doliczymy do tego e-faktury obowiązkowe od 2024 roku, czy obsługę CEIDG, wyjdzie nam, że teraz każdy przedsiębiorca musi posiadać komputer i dostęp do internetu. Co w tym niezwykłego zapytają przedstawiciele młodszego pokolenia? Choćby to, że kwiaciarka, która sprzedawała wiązanki i znicze na rogu cmentarza, lub hydraulik wypisujący wciąż faktury w biało-różowym bloczku, muszą całkowicie przeorganizować swój biznes. Krótko mówiąc, przedstawiciele starszego pokolenia, którzy potrafili dźwigać swoją małą firmę bez cyfrowych zdobyczy, dziś innego wyjścia nie mają.

Co się zmienia w PUE ZUS?

Jak przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych, obecnie PUE ZUS muszą posiadać tylko ci płatnicy, którzy rozliczają składki za więcej niż 5 osób. Po tych zmianach obowiązek ten będzie dotyczył WSZYSTKICH przedsiębiorców. Także tych, którzy obowiązkowe składki płacą tylko za siebie.

Ile profili ZUS już działa?

Według najnowszych statystyk, podanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, profil PUE ZUS posiada obecnie przeszło 10,6 mln użytkowników. Obecnie to ponad 89 procent osób prowadzących własną firmę. 87% przedsiębiorców rozliczających składki od 1 do 5 osób też ma już profil z rolą płatnika. Wciąż jednak w tym przypadku mówimy o 13% mikroprzedsiębiorstw, które do właściwego działania nigdy nie potrzebowały komputera. Teraz się to zmieni.

ZUS zachęca do kontaktu przez internet

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nieustannie zachęca do założenia PUE ZUS wskazując na duże ułatwienia. „PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu)” – czytamy w materiałach Zakładu.

To Cię zainteresuje

Saxo Bank z nowymi produktami dla klientów. Gratka dla inwestorów

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny rozwija ofertę dla polskich klientów. Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze inwestorów zapowiada zmiany w…
saxo bank

Jakie akcesoria komputerowe sprawdzą się w biurze?

Trudno dziś wyobrazić sobie pracę biurową bez komputera. Samo urządzenie to jednak nie wszystko. Aby móc w pełni…

Przedsiębiorcy tracą miliardy na korzystaniu z internetu

Analitycy szacują, że do 2025 r. straty z tytułu przestępstw internetowych na świecie przekroczą 200 mld dolarów. Już…

Polski biznes coraz chętniej wdraża podpis elektroniczny – liczba jego użytkowników dynamicznie rośnie od kilku lat

Polscy przedsiębiorcy coraz śmielej sięgają po e-podpis. Certum z grupy Asseco, największy dostawca usług zaufania w Polsce z…

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking
15 11 22

500+, trzynastki i czternastki za drogie? ZPP: nie stać nas na taki socjal

Ograniczenie wydatków na programy socjalne i społeczne są KONIECZNE w coraz trudniejszych czasach – twierdzi Związek Przedsiębiorców i…
500+

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier