magazyn-firma
3 min. czytania

ZUS z dostępem do nieograniczonych danych. Już niedługo

dane
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
20 04 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Myślisz, że w tej chwili Zakład Ubezpieczeń Społecznych wie o tobie wszystko? Nic bardziej mylnego! W ciągu najbliższych 4 lat jego kompetencje jeszcze się poszerzą. ZUS z dostępem do nieograniczonych danych.

Organ rentowy opublikował strategię na lata 2021-2025. W tym czasie ZUS ma przejść transformację cyfrową. Pod tym niewinnie brzmiącym hasłem kryją się naprawdę ciekawe kompetencje. Szczególnie w temacie dostępu do danych nas obywateli. Już niedługo ZUS z dostępem do nieograniczonych danych. Czy powinieneś się martwić? To zależy. Tak naprawdę w tej chwili pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego czy innych podmiotów państwowych wiedzą o nas bardzo dużo. Najważniejsze, by w odpowiedni sposób chroniły posiadane informacje. Informacja o „Strategii ZUS na lata 2021-2025” doprecyzowuje, że za ochronę odpowiadałaby Platforma Zarządzania Cyberbezpieczeństwem.

CZYTAJ TAKŻE: Liczysz na zwolnienie z ZUS? Najpierw musisz zapłacić

e-ZUS czyli więcej usług przez internet

Umożliwianie załatwienia spraw przez internet to trend, który przez sytuację związaną z pandemią koronawirusa mocno przyspieszył. Gdzie to tylko możliwe urzędy starają się ograniczyć kontakt pracowników z petentami. Ponadto jest to sposób na oszczędzenie sporej ilości czasu. W Zakładzie Ubezpieczeń społecznych działają już: e-Składka, e-ZLA, e-Aktsa, EESSI. Zapowiadana transformacja cyfrowa nie jest więc nowością, a raczej kontynuacją dotychczasowych działań. Plan opiera się na czterech filarach: nowoczesny e-urząd, automatyzacja i doskonalenie procesów oraz nowoczesna architektura IT, elektronizacja procesów, komunikacji i dokumentacji, wymiana i integracja danych w ramach e-administracji. To właśnie ten czwarty budzi najwięcej kontrowersji. Dlaczego? Bo dostęp pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do danych konkretnej osoby będzie naprawdę duży, wręcz nieograniczony. Pytanie czy uzasadniony.

CZYTAJ TAKŻE: Składki ZUS obowiązkowe nawet przy zawieszonej działalności

ZUS z dostępem do nieograniczonych danych. Po co?

Zdaniem twórców strategii dostęp do danych ma uprościć weryfikację, czy danej osobie przysługuje prawo do przebywania na zasiłku i pobierania z tego tytułu świadczeń. Motywacja nie budzi zastrzeżeń, w końcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych powinien dbać o to, by publiczne pieniądze trafiały do uprawnionych podmiotów. Jest jednak pewne „ale”. Racjonalne działanie nie powinno bowiem przypominać inwigilacji obywateli. Zakres przekazywania danych i dostęp do nich powinien być uzasadniony. Nie można nadmiernie go poszerzać, motywując to tym, że „może kiedyś się przyda”. Zarówno osoby ubezpieczone, jak i płatnicy składek muszą przekazywać Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych swoje dane, ale żaden podmiot, a w szczególności organ państwowy nie powinien wykorzystywać tej sytuacji.

CZYTAJ TAKŻE: Mały ZUS. Jak działa i kto może z niego skorzystać?

Centralny Rejestr Klientów ZUS

Omawiana strategia przewiduje stworzenie wirtualnej platformy informacyjnej. Dostęp do Centralnego Rejestru Klientów Zakładu mają mieć zarówno pracownicy organu rentowego, jak i jego klientów, czy innych osób zainteresowanych między innymi pracowników innych podmiotów państwowych. To właśnie umożliwienie wymiany informacji i dokumentacji pomiędzy urzędami budzi największe wątpliwości. Zakład Ubezpieczeń Społecznych dostałby nieograniczony dostęp do danych zbieranych i przechowywanych przez każdy podmiot państwowy w kraju. O ile pomysł dałoby się uzasadnić, tak już sposób jego wprowadzenia jest bardzo problematyczny. ZUS zyskałby bowiem dostęp do naszych danych na mocy wewnętrznego dokumentu. A jak wskazują prawnicy, takie zagadnienie powinno mieć podstawę w ustawie. Co więcej powinno zostać skonsultowane z podmiotami zajmującymi się ochroną danych osobowych.

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier