magazyn-firma
3 min. czytania

Fiskus przyspieszy zwrot VAT. Ale jest jeden warunek

Autor
Adam Adamski
Opublikowano
11 06 21

Zwrot VAT będzie szybszy. Nowy pomysł rządu ma zapewnić poprawę płynności finansowej. Ale jest jeden warunek. Udogodnienie ma wejść w życie w 2022 r.

Ministerstwo Finansów chce najszybciej w Europie zapewnić przedsiębiorcom zwrot VAT, ale stawia warunek – tylko dla podatników bezgotówkowych. Jak twierdzi fiskus, to propozycja dla firm, które większość transakcji płatniczych prowadzą w opcji cashless. Udogodnienie ma wejść w życie w 2022 roku.

Czy płatność kartą ma już większość sklepów?

Zdanie „PIN i zielony” stało się mantrą współczesnego handlu. Kartę polubili klienci, przedsiębiorcy i jak się okazuje, wielkim orędownikiem takiego rozwiązania jest Ministerstwo Finansów.

Rynek tylko wydaje się być nasycony możliwościami omijania gotówki. Jak wskazują oficjalne dane resortu, jakie zawarto w specjalnym poradniku, na 2,4 mln kas fiskalnych działających między Odrą a Bugiem, przypada około miliona terminali płatnicznych.

Luka jest więc ogromna. Ministerstwo Finansów nie ma złudzeń, że można ją całą wypełnić, jednak szacuje, że w kraju jest w najbliższym czasie przestrzeń dla 250-300 tys. nowych urządzeń, zapewniających transakcje kartą.

Gdzie brakuje terminali płatniczych?

Największy potencjał we wdrożeniu płatności kartą, ministerstwo widzi w takich obszarach jak: płatne usługi medyczne (np. dentysta), komunikacja i transport, usługi w domu oraz sprzedaż i naprawa pojazdów.

Premia za obrót bezgotówkowy

Ministerstwo Finansów proponuje program zachęt do zostania „podatnikiem bezgotówkowym”.

kościński

Minister Finansów Tadeusz Kościński:

Na programie skorzystają sprzedawcy i konsumenci. Ci pierwsi, ponieważ dla nich będzie to wygoda i możliwość płacenia kartą w jak największej liczbie punktów. Brak konieczności dbania o odpowiednią ilość gotówki w portfelu czy szukania bankomatu. Dla firm to ulga na terminal i większa płynność dzięki szybszemu zwrotowi VAT. Administracja zyska wiarygodnych i transparentnych partnerów, którym będzie mogła wcześniej zwrócić VAT bez konieczności ich kontrolowania 

Ministerstwo nazywa plan przyspieszenia zwrotu VAT rewolucją w systemie podatkowym. Większą jest tylko to, że jego status będzie badany każdego miesiąca zupełnie automatycznie. Po stronie podatnika pozostanie jedynie chęć otrzymania szybkiego zwrotu. Będzie można ją wyrazić poprzez kliknięcie chckboxa w comiesięcznym pliku kontrolnym JPK. „Żadnych formalności, żadnych dokumentów i żadnego miejsca na pomyłkę czy kontrolę. Status podatnika bezgotówkowego samodzielnie zweryfikuje KAS zestawiając informacje z kas online z plikami JPK 

– przekonuje w komunikacie prasowym wiceminister Jan Sarnowski.

Podatnik Bezgotówkowy – jak ma działać?

Każdy przedsiębiorca, który skorzysta z programu Podatnika Bezgotówkowego, będzie miał możliwość skorzystania z dwóch pakietów – Silver oraz Gold – przyznają Państwo… brzmi prestiżowo.

Pakiet Silver będzie swoistym „przedpokojem” do wejścia do pełnego programu. Jak zapewnia MF, wszelkie wydatki, jakie będą wiązały się z  zakupem terminala płatniczego oraz obsługa transakcji płatniczych będą nie tylko zliczane w 100 procentach do kosztów uzyskania przychodów, ale także ponownego odliczenia w 100% od dochodu w ramach ulgi podatkowej.

>>> Karta podatkowa albo ryczałt. Dwa rozwiązania na początek działalności

W ulgę będą wchodziły takie koszty jak najem, opłaty interchange oraz opłaty systemowe. Maksymalna suma do odliczenia przewidywana jest na poziomie 1000 złotych rocznie. W przypadku podatników, którzy będą zwolnieni z kas rejestrujących, będzie to nawet 2,5 tys. złotych każdego roku.

„Z ulgi mogą korzystać ci przedsiębiorcy, którzy nie przyjmowali płatności bezgotówkowych przy użyciu terminali przez ostatni rok, oraz ci, którzy korzystali z programu Polski Bezgotówkowej i utrzymają przyjmowanie płatności bezgotówkowych po zakończeniu programu” – tłumaczy ministerstwo finansów.

Podatnicy, o których mowa, będą mogli korzystać z ulgi do dwóch lat, licząc od momentu, kiedy zaczęli ponosić koszty związane z transakcjami płatności bezgotówkowych.

Kiedy należy się szybki zwrot VAT?

Najbardziej kusząco wygląda pakiet „Gold”, który pozwala na stanie się klientem premium dla fiskusa. Ministerstwo wspomina o dwóch podstawowych korzyściach wynikających z takiego rozwiązania.

Pierwsza to ulga na terminal w podatku dochodowym, która będzie bezterminowym rozwiązaniem. „Odliczenie będzie przysługiwać w wysokości 200%, a maksymalny jego limit to 2000 zł rocznie. Oznacza to, że za każdą złotówkę wydaną na obsługę płatności bezgotówkowych, podatnik zmniejszy dochód o 3 zł” – tłumaczy MF. W jaki sposób? Najpierw będzie to 1 zł za koszt uzyskania przychodu, a potem 2 zł w tamach ulgi. Warunek jest jeden. Aby stać się klientem premium, trzeba być wcześniej podatnikiem bezgotówkowym przez minimum 7 miesięcy w roku podatkowym.

Najciekawszym bonusem programu jest „najszybszy w Europie zwrot VAT”. Zwrócone środki mają pojawić się na koncie podatnika w ciągu maksymalnie 15 dni, czyli 4 razy szybciej niż standardowe 60 dni funkcjonujące w polskim prawie. Takie rozwiązanie z pewnością będzie zbawienne dla płynności firmy. Taka opcja ma być możliwa już od 1 stycznia 2022 roku.

 

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Inflacja delikatnie hamuje. Szczyt za nami?

17,4% wyniosła inflacja w listopadzie wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że inflacja zaczyna hamować.…
inflacja
29 11 22

Tarcza antyinflacyjna mocno ograniczona. Zerowy VAT na żywność zostaje

Zerowy VAT na żywność zostaje, podatki od nośników energii wracają do pierwotnych stawek – taką rzeczywistość dla tarczy…
Zerowy VAT na żywność
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier