magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Czas pracy, a także adekwatne do przepracowanych godzin wynagrodzenie to kwestie ważne nie tylko pracownika, ale także przełożonego. Prawo nakłada na pracodawcę w tym aspekcie przepisy, których należy bezwzględnie przestrzegać. Dotyczy to zwłaszcza podwładnych, którzy zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę, jednak ci z umowami cywilnoprawnymi również muszą mieć adekwatne wynagrodzenie oraz czas na odpoczynek pomiędzy poszczególnymi dniami pracy. Czy podwładni mogą wykonywać swoje działania od poniedziałku do soboty? Jak naliczać wynagrodzenie dla pracowników pracujących w weekend? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!

 

Czy prawo dopuszcza pracę 6 dni w tygodniu?

Co do zasady w Polsce obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy, którego wymiar wynosi 40 godzin (w okresie rozliczeniowym nie powinno się przekraczać tej normy, nawet w pracy, która wymaga zmian dłuższych niż 8 godzin dziennie). Pracownik powinien mieć wolne 2 dni w tygodniu, jednak przepisy nie określają, które (z wyjątkiem niedzieli), co znacząco ułatwia prowadzenie działania firmy również w soboty. Wracając do tematu 6-dniowego tygodnia pracy, należy podkreślić, że w wyjątkowej sytuacji pracodawca może zlecić swojemu pracownikowi wykonywanie obowiązków od poniedziałku do soboty, z jednym dniem na wypoczynek. Trzeba jednak zaznaczyć, że konieczne jest tzw. oddanie dnia wolnego w ciągu okresu rozliczeniowego (może być on miesięczny, kwartalny czy nawet w niektórych branżach roczny). Ponadto taka sytuacja wymaga, aby zatrudniony miał 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w czasie 7 dni, w tym 11 godzin ciągłego wypoczynku dobowego. Tutaj również jednak jest wyjątek — czas ten może być skrócony w przypadku osób kierujących firmą w pojedynkę, zastępców kierowników, organów zarządzających, głównych księgowych oraz pracowników zatrudnionych podczas akcji ratowniczych.

Rejestracja czasu pracy w sobotę, która pomoże w przestrzeganiu prawa

Jak można zauważyć powyżej, kwestie związane z czasem pracy poszczególnego pracownika mogą być zawiłe. Łatwo o pomyłki podczas planowania zmian w analogowym kalendarzu czy rozpisując je w tabelce na komputerze. U pracodawców, których pracownicy przychodzą do pracy w sobotę, przyda się funkcjonalny system do rejestracji czasu pracyDobrze jest wybrać rozwiązanie, które przede wszystkim pozwoli na zaplanowanie grafiku na okres rozliczeniowy z zachowaniem zgodności z Kodeksem pracy, dzięki czemu przełożony ma pewność, że pracownicy są wypoczęci i mogą świadczyć pracę. Dodatkowo systemy tego typu pozwalają na uwzględnienie w wyliczeniach urlopów, co jeszcze bardziej usprawnia proces planowania pracy. Na samym końcu warto napisać o tym, że oprogramowanie do rejestracji czasu pracy umożliwia przede wszystkim ewidencjonowanie godzin poszczególnych pracowników oraz pozwala na szybkie i bezbłędne wyliczenie wynagrodzenia. Skoro o wypłacie mowa — co na temat rozliczania pracy w sobotę mówią przepisy?

Wynagrodzenie za pracę w sobotę

Zgodnie z prawem wynagrodzenie za pracę w sobotę wypłacane jest standardowo, gdy nie dochodzi do przekroczenia normy tygodniowej. W przypadku realizowania obowiązków w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje 50% dodatku do wynagrodzenia za każdą ponadwymiarową jednostkę. Jego wypłacenie nie zwalnia pracodawcy z oddania pracownikowi wolnego dnia za pracę w sobotę  — może być to dowolny dzień, z wyjątkiem niedzieli.

Aby móc sprawnie wyliczać należne pracownikowi wynagrodzenie dobrze jest zintegrować wcześniej wspomniany system do rejestracji czasu pracy z programem księgowym zaimplementowanym w firmie. Dzięki temu dane są automatycznie przesyłane oraz analizowane, co znacząco skraca czas, który jest niezbędny do wyliczenia należnej wypłaty za okres rozliczeniowy.

To Cię zainteresuje

Badania produktu, czyli jak zrozumieć klienta i lepiej zaspokajać jego potrzeby

Produkt to kluczowy składnik, który tworzy więź między klientem a marką. Kluczowe jest więc to, aby móc prawidłowo…
badanie produktu

Jakie akcesoria komputerowe sprawdzą się w biurze?

Trudno dziś wyobrazić sobie pracę biurową bez komputera. Samo urządzenie to jednak nie wszystko. Aby móc w pełni…

Sejf w pokoju hotelowym - dlaczego powinien być?

Sejf w pokoju hotelowym to bardzo ważne wyposażenie, które zapewnia gościom hotelowym bezpieczeństwo i prywatność ich wartościowych rzeczy.…

Gwarancja cen gazu dla firm MŚP. PGNiG obiecuje 525 zł za megawatogodzinę

Będzie gwarancja cen gazu dla małych i średnich firm. Według informacji przekazanych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny oferowana…
magazyn-firma-platforma-dla-przedsiebiorcow-i-przyszlych-przedsiebiorcow

8 praktycznych zastosowań hal namiotowych, które sprawiają, że jest to świetne rozwiązanie dla wielu przedsięwzięć

Hale namiotowe to ergonomiczne, wytrzymałe i funkcjonalne konstrukcje, które mogą zostać wykorzystane do wielu różnych celów. Warto podkreślić,…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier