Z tego artykułu dowiesz się:

Coraz częściej właściciele firm muszą szukać sposobów na ograniczenie wydatków. A jak wygląda cięcie kosztów w mikroprzedsiębiorstwie? Taka operacja może okazać się konieczna, szczególnie jeśli właściciel firmy ma problem z inflacją, wysokimi kosztami kredytu, a przy tym notuje spadek liczby zleceń.

Cięcie kosztów – od czego zacząć

Właściciel mikroprzedsiębiorstwa powinien w pierwszej kolejności dokładnie przeanalizować swoje comiesięczne wydatki. Wiele z nich powstało w dużo lepszych czasach, kiedy można było sobie pozwolić na nieco większy rozmach w biznesie. Dziś decyzja o flagowym telefonie w drogiej taryfie, modnym biurze, czy drogim sprzęcie, może uwierać. Niektórych dość znacząco.

Umowy z telekomem – często przepłacamy

Spójrz na części składowe swojej biznesowej taryfy u operatora telefonii komórkowej. Pierwszy punkt to darmowe minuty i dane w roamingu. Jeśli masz ich sporo, a nigdzie biznesowo nie wyjeżdżasz to pierwszy znak przeskalowania oferty. Bezpłatne połączenia w UE, podczas gdy nie masz klientów za granicą to drugie. Potężny pakiet danych, którego nigdy nie wykorzystujesz to trzecie. Wymieniać dalej? Czasem w umowie może znaleźć się także dostęp do nigdy nieużywanej chmury, czy księgarni z e-bookami.

Często okazuje się, że biznesową umowę z telekomem (chyba że mamy najniższą taryfę) da się okroić. I często sporo zaoszczędzić. Doświadczenie podpowiada nam skalę takich oszczędności od 30 do 50%. A co jeśli numerów na firmę mamy więcej? Oszczędności będą się tylko mnożyć.

CZYTAJ TAKŻE: Wolny strzelec w czasie inflacji

Za drogie biuro firmowe

Kolejnym sposobem na cięcie kosztów w firmie jest… przeprowadzka. Sprawdź po pierwsze, czy można gdzieś wynająć tańsze biuro, lokal użytkowy lub magazyn. Po drugie przeanalizuj możliwości wcześniejszego wypowiedzenia umowy najmu. Doświadczenie pokazuje, że rezygnacja z droższego biura na rzecz tańszych pomieszczeń generuje duże oszczędności. Znamy przedsiębiorców, którzy ograniczając koszty, uciekli do home office. I choć nie była to komfortowa decyzja, z punktu widzenia finansowego okazała się mocno opłacalna

Czy potrzebujesz aż tylu podwykonawców?

Trudne czasy to często okres trudnych pożegnań. Oczywiście są zlecenia, których nie jesteś w stanie zrealizować sam. Jeśli są dochodowe, nie musisz podejmować drastycznych kroków. Jeśli jednak są miejsca, w których wszystko ledwo się spina, zastanów się, czy to ma sens. Przemyśl też, czy przy odrobinę większym wysiłku nie poradzisz sobie z wyzwaniem bez podwykonawców. Oczywiście nic na siłę i nic kosztem zdrowia. Praca po 20 godzin dziennie, nie ma nic wspólnego z higieną i zdrowym rozsądkiem.

Ograniczenie zakupów do firmy

Jeśli do tej pory wymieniałeś telefon raz na dwa lata, a laptopa raz na cztery, zastanów się, czy nie jest rozsądne, by nieco wydłużyć ich czas użytkowania. Zdarzało się, że wymiana telefonu na nowszy była wyłącznie „kaprysem”, bo stare urządzenie jeszcze działało. Spokojnie. Nowinki techniczne Cię nie ominą, kupisz coś lepszego, kiedy sytuacja firmy się poprawi.

Ta sama zasada może dotyczyć innych elementów… z samochodem firmowym włącznie.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Dobrowolny podatek kasowy. To może być ogromna rewolucja

Dobrowolny podatek kasowy czyli możliwość płacenia podatku dopiero gdy otrzyma się zapłatę od kontrahenta. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić…
podatek-kasowy
16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier