magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Co czwarty sprzedający nie wystawił prawidłowego paragonu – ostrzega Krajowa Administracja Skarbowa. Zapowiada zatem kontrole skarbówki oraz namawia konsumentów do zgłaszania nieuczciwych przedsiębiorców!

Kontrole skarbówki i ogromne nieprawidłowości

Kontrole skarbówki, a właściwie ich wyniki przedstawione przez Krajową Administrację Skarbową wyglądają porażająco. Zdaniem KAS aż co czwarty (!) sprzedający nie wystawił prawidłowego paragonu.

Jak zauważa KAS w edukacyjnym materiale opublikowanym m.in. na stronach resortu finansów, paragon ma poważne znaczenie dla gospodarki. Może się tylko wydawać mało ważnym kawałkiem papieru. Skarbówka zauważa, że nieuczciwy przedsiębiorcy nie wystawiają paragonów, by uniknąć opłacania podatków. Z tego samego powodu, wystawiane są także tzw. paragony kelnerskie. Zdarza się, że przedsiębiorcy nie zbierają wystawione wcześniej paragony, tylko dlatego, by je anulować. O takiej liście zarzutów względem przedsiębiorców czytamy na stronie resortu finansów oraz KAS.

KAS sprawdza firmy

Nie od dziś wiadomo, że pracownicy KAS prowadzą stałe działania mające na celu uszczelnianie systemu podatkowego. Jednym z wielu narzędzi są nabycia sprawdzające. Mówiąc inaczej, są to „zakupy kontrolowane”. Pracownicy skarbówki incognito nabywają towary bądź usługi. Wszystko po to, by sprawdzić, czy sprzedaż jest rejestrowana na kasie fiskalnej, a paragon wydawany klientowi.

Między 4 lipca 2022 r., a 28 sierpnia 2022 r. KAS przeprowadziła 32 227 kontroli w formie nabycia sprawdzającego. Skończyły się na 7666 mandatach na łączną kwotę dochodzącą do 9 mln zł. Niestety, według Krajowej Administracji Skarbowej, co czwarte (25,1%) nabycie wykazało nieprawidłowości.

Kiedy kontrola wydawania paragonów?

Dodajmy, że kontrole w formie nabyć sprawdzających mogą być przeprowadzone przez pracowników lub funkcjonariuszy urzędów skarbowych, urzędów celno-skarbowych w dowolnym terminie. Warto mieć to w pamięci i zawsze wydawać paragon.

CZYTAJ TAKŻE: Brak paragonu? Fiskus radzi, gdzie zgłosić sprzedawcę!

KAS namawia klientów do interwencji w sprawie paragonów

„Największe znaczenie ma postawa każdego z nas. Warto upomnieć się o paragon i sprawdzić, czy jest prawidłowo wystawiony” – czytamy na stronie KAS. Dodatkowo skarbówka prosi konsumentów, by zgłaszali każdorazowo sytuację, jeśli nie otrzymali paragonu fiskalnego, a sprzedawca miał taki obowiązek. Skarbówka wymienienia tutaj cztery możliwości takiego zgłoszenia.

Klient może to zrobić w urzędzie skarbowym, przez całodobowy bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000, mailowo: powiadomKAS@mf.gov.pl,oraz za pośrednictwem bezpłatnej i anonimowej aplikacji na urządzenia mobilne „e-paragony”.

To Cię zainteresuje

6-dniowy tydzień pracy — czy praca w sobotę jest zgodna z prawem?

Czas pracy, a także adekwatne do przepracowanych godzin wynagrodzenie to kwestie ważne nie tylko pracownika, ale także przełożonego.…
praca-w-sobote
07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Jakie akcesoria komputerowe sprawdzą się w biurze?

Trudno dziś wyobrazić sobie pracę biurową bez komputera. Samo urządzenie to jednak nie wszystko. Aby móc w pełni…

Gwarancja cen gazu dla firm MŚP. PGNiG obiecuje 525 zł za megawatogodzinę

Będzie gwarancja cen gazu dla małych i średnich firm. Według informacji przekazanych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny oferowana…
magazyn-firma-platforma-dla-przedsiebiorcow-i-przyszlych-przedsiebiorcow
13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier