magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Co to jest PUESC?

Każdy przedsiębiorca (i nie tylko) spotkał się z terminem „Platforma Usług Elektronicznych” w przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Zdecydowanie mniej osób zna rozwinięcie innego skrótu PUESC, który oznacza Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Podobnie jak ta „zusowska” pozwala ona na załatwienie szeregu spraw bez konieczności opuszczania domu czy biura.

Część spraw, zamiast w Izbie Administracji Skarbowej, Urzędzie Skarbowym, czy Urzędzie Celno-Skarbowym można załatwić korzystając z dwóch rozwiązań. Pierwsze, to dość popularny, choć liczący zaledwie kilka miesięcy Elektroniczny Urząd Skarbowy (e-US). Drugim rozwiązaniem jest wspomniana platforma PUESC.

Podobnie jak e-US, PUESC to miejsce świadczenia przez Krajową Administrację Skarbową określonych usług publicznych w różnym zakresie.

Jak wygląda PUESC?

Sama Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) określa PUESC mianem portalu usługowego. Odwiedzając stronę https://puesc.gov.pl, w pierwszej chwili możemy nie docenić tego narzędzia. Interfejs wygląda trochę tak, jakby powstał półtora dekady temu. Przytłaczają  zielone i czerwone elementy, a liczba informacji, którymi naszpikowany jest niemal każdy centymetr kwadratowy ekranu, zniechęca. Zostawiając jednak subiektywną ocenę ergonomii i UX tej witryny, trzeba przyznać, że to narzędzie bardzo przydatne i warto się z nim zaprzyjaźnić. Pozwoli nam zaoszczędzić trochę czasu na wizyty w urzędach, a przez to także pieniądze.

Dla kogo jest PUESC?

Jak wyjaśnia KAS, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych służy do wymiany informacji drogą elektroniczną między administracją a klientami KAS, którzy:

1. Mają obowiązki celne oraz podatkowe;

2. Biorą udział zarówno w krajowej, jaki i międzynarodowej wymianie towarowej;

3. Przemieszczają wyroby podlegające akcyzie;

4. Mają obowiązek rejestracji, uzupełnienia i aktualizacji zgłoszeń przewozu towarów;

5. Biorą udział w obrocie paliwami opałowymi.

Kiedy przydaje się PUESC?

Platforma Usług Skarbowo-Celnych przydaje wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba wymiany informacji z KAS w takich obszarach, jak importowanie, eksportowanie oraz tranzyt towarowy; obracanie wyrobami podlegającymi akcyzie; przewóz towarów, które podlegają systemowi monitorowania; statystyka obrotu handlowego między krajami członkowskimi UE.

PUESC umożliwia przekazanie organowi KAS wszelkich informacji czy dokumentów takich jak np. deklaracje czy zgłoszenia w formie elektronicznej, z dowolnego miejsca i o dowolnej porze dnia i nocy. Platforma jest także kluczem do usług elektronicznych Unii Europejskiej. Mowa np. o celnych bazach danych.

 

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Akcesoria biurowe niezbędne w każdym biurze

Uporządkowane, kompleksowo wyposażone biuro, w którym wszystko leży na właściwym miejscu – to bez wątpienia pożądane warunki do…
09 12 22

Działalność nierejestrowana, czyli jak zarabiać więcej bez zakładania działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma formalnościami. Idea działalności nierejestrowanej to bardzo dobra okazja na zarobienie dodatkowych pieniędzy bez…
05 12 22

Nietypowy skutek inflacji. To ostrzeżenie dla branży handlowej.

Inflacja, drożyzna i szybkie ubożenie Polaków powoduje, że w sklepach jest coraz więcej kradzieży. Liczba tego typu przestępstw…
kradzieże w sklepach

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier