magazyn-firma

Co to jest PUESC?

Każdy przedsiębiorca (i nie tylko) spotkał się z terminem „Platforma Usług Elektronicznych” w przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Zdecydowanie mniej osób zna rozwinięcie innego skrótu PUESC, który oznacza Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Podobnie jak ta „zusowska” pozwala ona na załatwienie szeregu spraw bez konieczności opuszczania domu czy biura.

Część spraw, zamiast w Izbie Administracji Skarbowej, Urzędzie Skarbowym, czy Urzędzie Celno-Skarbowym można załatwić korzystając z dwóch rozwiązań. Pierwsze, to dość popularny, choć liczący zaledwie kilka miesięcy Elektroniczny Urząd Skarbowy (e-US). Drugim rozwiązaniem jest wspomniana platforma PUESC.

Podobnie jak e-US, PUESC to miejsce świadczenia przez Krajową Administrację Skarbową określonych usług publicznych w różnym zakresie.

Jak wygląda PUESC?

Sama Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) określa PUESC mianem portalu usługowego. Odwiedzając stronę https://puesc.gov.pl, w pierwszej chwili możemy nie docenić tego narzędzia. Interfejs wygląda trochę tak, jakby powstał półtora dekady temu. Przytłaczają  zielone i czerwone elementy, a liczba informacji, którymi naszpikowany jest niemal każdy centymetr kwadratowy ekranu, zniechęca. Zostawiając jednak subiektywną ocenę ergonomii i UX tej witryny, trzeba przyznać, że to narzędzie bardzo przydatne i warto się z nim zaprzyjaźnić. Pozwoli nam zaoszczędzić trochę czasu na wizyty w urzędach, a przez to także pieniądze.

Dla kogo jest PUESC?

Jak wyjaśnia KAS, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych służy do wymiany informacji drogą elektroniczną między administracją a klientami KAS, którzy:

1. Mają obowiązki celne oraz podatkowe;

2. Biorą udział zarówno w krajowej, jaki i międzynarodowej wymianie towarowej;

3. Przemieszczają wyroby podlegające akcyzie;

4. Mają obowiązek rejestracji, uzupełnienia i aktualizacji zgłoszeń przewozu towarów;

5. Biorą udział w obrocie paliwami opałowymi.

Kiedy przydaje się PUESC?

Platforma Usług Skarbowo-Celnych przydaje wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba wymiany informacji z KAS w takich obszarach, jak importowanie, eksportowanie oraz tranzyt towarowy; obracanie wyrobami podlegającymi akcyzie; przewóz towarów, które podlegają systemowi monitorowania; statystyka obrotu handlowego między krajami członkowskimi UE.

PUESC umożliwia przekazanie organowi KAS wszelkich informacji czy dokumentów takich jak np. deklaracje czy zgłoszenia w formie elektronicznej, z dowolnego miejsca i o dowolnej porze dnia i nocy. Platforma jest także kluczem do usług elektronicznych Unii Europejskiej. Mowa np. o celnych bazach danych.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

Abonament RTV – w poszukiwaniu radia poczta zagląda do samochodów służbowych

Abonament RTV to chyba jedna z najsłabiej egzekwowanych danin publicznych w Polsce. Poczta Polska, która ma ustawowe prawo…
Abonament RTV

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier