magazyn-firma
2 min. czytania

Czy spółka z o.o. chroni przed długami z jdg

spółka
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
09 08 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Kalkulacja wydaje się prosta. W jednoosobowej działalności za długi firmy odpowiadamy całym majątkiem. W spółce - do wysokości kapitału zakładowego. Czemu więc nie zrobić manewru taktycznego z ucieczką do spółki i zapomnieć o długach? Prawnicy mają jedną odpowiedź na taki plan – nic z tego nie wyjdzie!

Ucieczka do spółki z o.o.

Ucieczka do spółki z.o.o. jako sposób na uniknięcie długów, w jakie popadliśmy w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, to jedynie mocno teoretyczna ścieżka. Praktyka szybko weryfikuje scenariusz nie raz roztaczany na forach przez niektórych przedsiębiorców, lub osób, które za nich się podają.

„Pomysł” na ucieczkę z JDG do spółki z o.o. wydaje się na pierwszy rzut oka logiczny. W spółce odpowiedzialność za długi jest ograniczona, a zatem może się okazać, że desant do innej organizacji prawnej to sposób na przechytrzenie systemu, wierzycieli i na końcu komornika. Przynajmniej w ten sposób z absolutną pewnością opisują takie przekształcenie internetowi „specjaliści”. Nic z tych rzeczy.

Realizacja tego planu, może być dla takich osób szybką lekcją prawa i prowadzenia biznesu. Za zaciągnięte zobowiązania jako osoba fizyczna ponosimy odpowiedzialność. I nie pomogą w tym żadne prawne fortele.

Ucieczka z JDG do sp z o.o. okiem prawnika

Z pytaniem o szanse powodzenia takiej operacji zwróciliśmy się do mecenasa Roberta Mikulskiego, partnera zarządzającego Kancelarii BRILLAW by Mikulski & Partners, która specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej każdego rodzaju działalności.

„To że działalność zostanie przekształcona w sp. z o.o., absolutnie nie powoduje, że za automatu pozbędziemy się problemów, a ewentualna egzekucja nie będzie prowadzona” – wyjaśnia mec. Mikulski.

„Przez chwile można mieć wrażenie, że oto pojawia się nowy podmiot, bo doszło do skutecznego przekształcenia. To jednak nie oznacza, że zobowiązania, które ciągną się za jednoosobową działalnością gospodarczą, przestaną istnieć. Dalej będą związane z osobą fizyczną, która tę działalność prowadziła” – dodaje prawnik.

Przekształcenie w sp. z o.o. a utrudnienie egzekucji komorniczej

Mecenas Robert Mikulski przyznaje, że operacja, o której mówimy „może na pewien czas zaburzyć proces prowadzonej egzekucji, jednak nie będzie sposobem na ucieczkę od odpowiedzialności”.

Ustalenie dłużnika nie jest w tym przypadku czymś trudnym, a argument, że właśnie przekształcił swoją działalność w spółkę z o.o., może być dla komornika mało ważną informacją uzupełniającą. Na koniec dnia i tak będzie trzeba zapłacić...

To Cię zainteresuje

31 01 23

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Ministerstwo rozważa spore zmiany

Czy Ministerstwo Zdrowia wprowadzi zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Problem jest poważny. Aktualnie w Ministerstwie Zdrowia trwają…
25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier