magazyn-firma
2 min. czytania

Czy spółka z o.o. chroni przed długami z jdg

spółka
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
09 08 21

Kalkulacja wydaje się prosta. W jednoosobowej działalności za długi firmy odpowiadamy całym majątkiem. W spółce - do wysokości kapitału zakładowego. Czemu więc nie zrobić manewru taktycznego z ucieczką do spółki i zapomnieć o długach? Prawnicy mają jedną odpowiedź na taki plan – nic z tego nie wyjdzie!

Ucieczka do spółki z o.o.

Ucieczka do spółki z.o.o. jako sposób na uniknięcie długów, w jakie popadliśmy w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, to jedynie mocno teoretyczna ścieżka. Praktyka szybko weryfikuje scenariusz nie raz roztaczany na forach przez niektórych przedsiębiorców, lub osób, które za nich się podają.

„Pomysł” na ucieczkę z JDG do spółki z o.o. wydaje się na pierwszy rzut oka logiczny. W spółce odpowiedzialność za długi jest ograniczona, a zatem może się okazać, że desant do innej organizacji prawnej to sposób na przechytrzenie systemu, wierzycieli i na końcu komornika. Przynajmniej w ten sposób z absolutną pewnością opisują takie przekształcenie internetowi „specjaliści”. Nic z tych rzeczy.

Realizacja tego planu, może być dla takich osób szybką lekcją prawa i prowadzenia biznesu. Za zaciągnięte zobowiązania jako osoba fizyczna ponosimy odpowiedzialność. I nie pomogą w tym żadne prawne fortele.

Ucieczka z JDG do sp z o.o. okiem prawnika

Z pytaniem o szanse powodzenia takiej operacji zwróciliśmy się do mecenasa Roberta Mikulskiego, partnera zarządzającego Kancelarii BRILLAW by Mikulski & Partners, która specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej każdego rodzaju działalności.

„To że działalność zostanie przekształcona w sp. z o.o., absolutnie nie powoduje, że za automatu pozbędziemy się problemów, a ewentualna egzekucja nie będzie prowadzona” – wyjaśnia mec. Mikulski.

„Przez chwile można mieć wrażenie, że oto pojawia się nowy podmiot, bo doszło do skutecznego przekształcenia. To jednak nie oznacza, że zobowiązania, które ciągną się za jednoosobową działalnością gospodarczą, przestaną istnieć. Dalej będą związane z osobą fizyczną, która tę działalność prowadziła” – dodaje prawnik.

Przekształcenie w sp. z o.o. a utrudnienie egzekucji komorniczej

Mecenas Robert Mikulski przyznaje, że operacja, o której mówimy „może na pewien czas zaburzyć proces prowadzonej egzekucji, jednak nie będzie sposobem na ucieczkę od odpowiedzialności”.

Ustalenie dłużnika nie jest w tym przypadku czymś trudnym, a argument, że właśnie przekształcił swoją działalność w spółkę z o.o., może być dla komornika mało ważną informacją uzupełniającą. Na koniec dnia i tak będzie trzeba zapłacić...

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

PILNE!!! Stopy procentowe bez zmian! RPP zaskoczyła ekonomistów

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie - poinformował Narodowy Bank Polski. To zaskakująca…
stopy procentowe

Sprzedaż węgla. PGG zmniejsza limity dla klientów - od teraz kupisz MNIEJ!

Sprzedaż węgla przez PGG znów się komplikuje. Grupa zdecydowała o zmniejszeniu limitów dla klientów. To oznacza, że od…
sprzedaż węgla

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia

Funty z wizerunkiem królowej będą wycofane? Bank Anglii podjął decyzję!

Jeszcze w tym roku Wielka Brytania pozna nowy wzór banknotów z wizerunkiem króla Karola III. Ich wejście do…
funty będą wycofane

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier