magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.

Kierowcy ciężarówek, dekarze, cieśle, nauczyciele, położne oraz psychologowie. To najbardziej deficytowe grupy zawodowe w Polsce. Prezentujemy listę zawodów, w których brakuje rąk do pracy.

Barometr Zawodów pokazuje, w jakich profesjach brakuje rąk do pracy. Jest regularnie tworzonym badaniem, tworzonym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

W 2023 r. na liście jest 27 deficytowych profesji, o trzy mniej niż w roku ubiegłym. Kilka z nich szczególnie niekorzystnie będzie oddziaływać na biznes. To znacząco utrudni prowadzenie firm. Bardzo trudna sytuacja jest w transporcie, a także w służbie zdrowia i edukacji. Tutaj brakuje bardzo wielu pracowników.

Lista popularnych zawodów

Z listy deficytowych zawodów zniknęli piekarze. Wszystko dlatego, że wielu piekarniom grozi zamknięcie. Warto jednak przypomnieć, że w ostatnim czasie nowych piekarni powstało bardzo dużo. Był to jeden z najpopularniejszych nowych biznesów. Teraz rynek zaczyna się regulować. Zamykane będą głównie te piekarnie, które nie są w stanie wytrzymać wysokich cen energii.

>>>> W tych powiatach brakuje rąk do pracy (MAPA, LISTA)

Transport w Polsce

Jednak zdecydowanie najtrudniej jest w branży logistycznej i kurierskiej. W co czwartym powiecie brakuje zawodowych kierowców. To branża narażona na gigantyczne fluktuacje. W transporcie 41 proc. osób zmieniło pracę. Sytuacja jest tak trudna, że firmy transportowe zatrudniają ludzi bez żadnego doświadczenia, a nawet same płacą za uzyskanie uprawnień.

Brakuje pielęgniarek

Nie lepiej jest w branży służby zdrowia. W 90 proc. regionów jest deficyt pielęgniarek i położnych. W 84 powiatach ten problem określa się jako "bardzo duży".

Praca dla nauczycieli

Cały czas w Polsce brakuje nauczycieli. I to niezależnie od zapowiedzi ministra edukacji Przemysława Czarnka masowych zwolnień. Braki notowane są w segmencie nauczycieli przedmiotów zawodowych, ogólnokształcących i z uprawnieniami do nauki w szkołach specjalnych.

Praca dla informatyków

Choć branża IT spowalnia, wciąż brakuje informatyków. Według szacunków brakuje nawet 25 tys. specjalistów IT

PEŁNĄ LISTĘ DEFICYTOWYCH ZAWODÓW ZNAJDZIESZ TUTAJ

BAROMETR_ZAWODOW_ogolnopolski_2023.pdf (barometrzawodow.pl)

To Cię zainteresuje

25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier