Są przedsiębiorcy, którzy już stosują e-Faktury KSeF. To jednak zdecydowana mniejszość. Ministerstwo Finansów właśnie podało termin, od kiedy będą obowiązkowe dla wszystkich!

E-Faktury KSeF – kiedy obowiązek?

Elektroniczne faktury w formie .pdf znają dziś wszyscy. Wygodne, łatwe w przechowywaniu i przesyłaniu. Rewolucja jednak dopiero ma nadejść. Będą nią niewątpliwie E-Faktury KSeF. Mowa o ustrukturyzowanym dokumencie, takim samym co do standardu dla wszystkich. Jego obrót będzie odbywał się przez serwery Ministerstwa Finansów. Brzmi źle? Niekoniecznie, jednak na zmiany trzeba będzie się dobrze przygotować.

Kiedy przeszło rok temu Ministerstwo Finansów ogłaszało rychły debiut KSeF, czyli Krajowego Systemu e-Faktur, jasnym się stało, że standard ten, niebawem będzie obowiązkowy dla wszystkich. Od 2022 roku system działa wyłącznie dla chętnych. Resort zapowiadał, że od 2023 roku e-Faktury będą obligatoryjne dla każdego przedsiębiorcy. I pojawił się poślizg…

E-Faktury od 2024 roku

Przypomnijmy, że zaawansowane testy e-Faktur, w których każdy mógł wziąć udział, odbywały się w czasach, w których głowy przedsiębiorców zaprzątnięte były perspektywą bliskiego debiutu „Polskiego Ładu”. Dla wielu, to nie był czas, by zajmować się kolejną nowinką serwowaną przez rząd. Rok 2023, jako planowane wejście ustrukturyzowanych dokumentów sprzedaży przyjmowaliśmy jako ważny temat, nad którym będzie można się pochylić… w następnej kolejności.

Dziś z dużą pewnością możemy powiedzieć, że przyszły, 2023 rok minie nam „po staremu”. Sprawą naszych e-Faktur zajęła się w miniony piątek (17.06) Rada Unii Europejskiej, która wprawdzie zapaliła zielone światło dla KSeF, ale dopiero od 2024 roku. Nie jest jasne, czy nowy termin wypłynął z polskiego ministerstwa finansów, czy też politycy w Brukseli, chcieli dać więcej czasu firmom działającym w Polsce. Niezależnie od tego, dziś obowiązującym terminem jest 1 stycznia 2024 roku. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, to od tego dnia ruszą e-Faktury. Tę datę potwierdzi, zapewne w niedługim czasie odpowiedni akt prawa krajowego

KSeF jednak później?

Według zapowiedzi MF, Krajowy System e-Faktur jest już gotowy, o czym świadczy możliwość dołączenia do niego każdego chętnego przedsiębiorcy. To już wiemy. Z drugiej jednak strony, każdy nasz kontrahent, musiałby zaimplementować już teraz odpowiednie rozwiązania związane z odbiorem takich dokumentów z KSeF. Nie zdziwi nas więc sytuacja, w której firmy będą wdrażały nowinkę „za pięć dwunasta”, np. pod koniec 2023 roku.

Z drugiej jednak strony Unia Europejska zgadza się na wprowadzenie systemu OD 1.01.2024 roku. Więc równie dobrze można potraktować taką zgodę, jako pierwszy możliwy termin wprowadzenia obowiązkowych e-Faktur. Do tego momentu jest bardzo dużo czasu. Jak pokazuje życie, równie dobrze ten termin może zostać wprowadzony PO 1.01.2024 roku. A to już spora różnica.

Niemniej Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że system e-Faktur jest już dobrze przetestowany i wdrożony do użycia. Z pewnością Magazyn Firma będzie się tej sprawie bacznie przyglądał. Do tematu KSeF wrócimy na naszych łamach już niebawem.