magazyn-firma
3 min. czytania

Jak działa leasing?

Autor
redakcja
Opublikowano
06 09 20

Leasing samochodu albo innego sprzętu, takiego jak komputer, to alternatywa dla jego zakupu. Jak działa leasing?

Zasadniczo pożyczasz przedmiot na uzgodniony okres, zamiast kupować go od razu. Zazwyczaj masz możliwość zakupu pojazdu po zakończeniu leasingu.

Jeśli zastanawiasz się nad leasingiem samochodu albo innego sprzętu potrzebnego w twojej działalności, ważne jest, aby zrozumieć, jak to działa, a także poznać jego zalety i wady.

Co to jest leasing?

Najem to umowa, w której jedna ze stron przekazuje możliwość korzystania z czegoś (działki, budynku, usługi lub innego przedmiotu) innej stronie na określony czas w zamian za zapłatę pieniędzy, zazwyczaj okresowo. W przypadku leasingu samochodowego przedmiotem jest sam pojazd. Różnica między leasingiem a finansowaniem polega na tym, że w przypadku finansowania kupujesz pojazd na własność, a w przypadku leasingu zazwyczaj nie jesteś właścicielem pojazdu. O ile umowa nie przewiduje opcji zakupu samochodu na koniec okresu obowiązywania umowy, musisz zwrócić go leasingodawcy.

Zalety i wady leasingu samochodu

Kierowcy, którzy wolą leasingować, zamiast kupować, robią to z kilku głównych powodów. Po pierwsze, można mieć częściej nowszy pojazd, który jest objęty gwarancją przez cały okres leasingu i dlatego rzadko wymaga czegoś więcej niż rutynowej konserwacji.

Po drugie, miesięczne opłaty za leasingowany pojazd są zwykle mniejsze niż za zakupiony pojazd w przypadku wzięcia na niego kredytu. Dzieje się tak, ponieważ opłaty leasingowe opiera się na amortyzacji wartości pojazdu w trakcie okresu leasingu, a nie na pełnej wartości pojazdu. Dzięki temu kierowcy mogą leasingować pojazd ładniejszy i droższy od tego, na który mogliby sobie pozwolić w innej sytuacji.

Leasing ma też swoje wady. Jednym z nich jest to, że w trakcie życia najemcy prawdopodobnie wyda więcej na swoje pojazdy niż kupujący. Inną wadą jest to, że pod koniec okresu leasingu leasingobiorca musi oddać leasingowany pojazd (lub kupić go w ramach umowy dzięki opcji kupna) i odejść bez kapitału w pojeździe.

Proces i warunki leasingu

Ważne jest, aby dobrze rozumieć podstawowe pojęcia używane w umowie. Kiedy spotykasz się z dealerem, aby przejść przez proces leasingu, oto najczęstsze warunki, z którymi będziesz musiał się uporać:

  • Sugerowana cena detaliczna producenta

jest to pełna cena nowego pojazdu

  • Wartość rezydualna

Jest to cena hurtowa pojazdu na koniec okresu leasingu.

  • Amortyzacja

Amortyzacja to różnica między wartością pojazdu, gdy jest nowy, a jego wartością końcową. Innymi słowy, jest to spadek wartości pojazdu w okresie leasingu.

  • Czynnik pieniężny lub stopa leasingu

To tylko inaczej określona stopa procentowa. Czynnik pieniężny, podobnie jak inne stopy procentowe, zależy w dużej mierze od oceny kredytowej leasingobiorcy.

  • Dodatek za przebieg i opłaty

Częścią wszystkich umów leasingu samochodu jest określona maksymalna liczba kilometrów, jaką najemca może przejechać pojazdem w ciągu roku, zwana limitem kilometrów. Jeśli kierowca przekroczy limit kilometrów, zapłaci dodatkową opłatę

  • Okres leasingu

Typowe umowy najmu trwają dwa, trzy lub cztery lata, chociaż mogą być krótsze lub dłuższe.

  • Umowa opcji zakupu

Jest to opcja zakupu pojazdu na koniec okresu leasingu. Ta opcję można wybrać na początku dzierżawy. Powoduje dodanie niewielkiej kwoty do miesięcznej raty. Cena sprzedaży jest również zapisywana z góry w leasingu i często jest równa wartości końcowej.

  • Opłaty i prowizje z góry

Podobnie jak w przypadku finansowania samochodu, wyższa płatność z góry może oznaczać niższe płatności miesięczne.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier