magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Wśród większości naukowców panuje zgodna opinia, że szczyt czwartej fali zachorowań dotrze do Polski na przełomie września i października. Wielu przedsiębiorców głowi się nad tym, jak przygotować firmę do pracy zdalnej. Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę.

Praca zdalna w erze wariantu Delta

COVID-19 pokazał, że w pracy zdalnej drzemie gigantyczny potencjał. Szacuje się, że około 50% działalności gospodarczych, które przystały na pracę zdalną lub hybrydową, odnotowało wzrost wydajności. Nielimitowany czas pracy, który nie podlega rygorystycznej kontroli, ma wiele zalet. Zdanie to potwierdza wiele firm.

Pracownicy, którzy nie muszą pracować "na gwizdek", a są tylko rozliczani z zadań, jakie mieli wykonać. Myślą bardziej kreatywnie, a także szybciej wykonują swoje zadania. Nawet po zakończeniu trzeciej fali pandemii wielu właścicieli firm zdecydowało się utrzymać ten model zatrudnienia. Rośnie też popularność pracy hybrydowej.

CZYTAJ TAKŻE: Dzień wolny na szczepienie przeciwko COVID-19. Czy przysługuje pracownikowi

Korzyści wynikające z tego modelu pracy dostrzega też ustawodawca. Trwają właśnie prace nad nowelizacją Kodeksu Pracy, które mają udzielić odpowiedzi na wiele kwestii, które wciąż nie zostały uregulowane. Warto na tę kwestię zwrócić dużą uwagę. Takie nowelizacje mogą znacznie ułatwić pracę w erze pandemii.

Podstawowe zasady pracy zdalnej

Właściciele działalności gospodarczych muszą jasno wskazać to miejsce, gdzie przebiega granica między dozwolonym użytkiem urządzeń. Zwłaszcza jeśli te są pracownikom wypożyczane na czas pracy zdalnej. Jeśli jest to na przykład firmowy laptop, to po powrocie do firmy nie powinno znajdować się tam prywatne oprogramowanie użytkownika.

Może rodzić to wiele sytuacji problematycznych. Gdyby w firmie nagle zjawiła się kontrola, która obejmowałaby kwestie legalności oprogramowania, to mogłoby okazać się, że wybrane narzędzie - mimo tego, że dozwolone do użytku prywatnego - jest zabronione do użytkowania komercyjnego.

Warto zwrócić też uwagę na kwestię bezpieczeństwa kont. Praca zdalna z założenia bazuje na pracy z domu. Warto uczulić pracowników, by z firmowych urządzeń nie łączyli się z publicznymi sieciami WiFi, na przykład w hotelach. To prosta droga do kradzieży haseł i ważnych danych firmowych.

Jak monitorować pracowników podczas pracy zdalnej?

Warto zastanowić się nad tym, czy warto tracić czas i środki na takie działania. Jeśli zespół wywiązuje się z powierzonych im zadań, to nie warto komplikować dodatkowo tego procesu. Jeśli menedżer ma w swoim zespole osoby, które lubią wstać nieco później, ale w zamian pracują popołudniem i wieczorem, to nie warto wprowadzać tu daleko idących zmian.

Kiedy jednak mamy w zespole osoby, których nie można obdarzyć takim pełnym zaufaniem, to dużo może dać oprogramowanie do zarządzania projektami, na przykład Trello czy Asana. Wszystkie działania są monitorowane, a przenoszenie tasków do kolejnych tablic sprawi, że zawsze będziemy wiedzieć, jak wygląda stopień zaawansowania projektu.

Widać więc dość dobrze, że odpowiedź na pytanie o to, jak przygotować firmę do pracy zdalnej jest dość elastyczna.

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Akcesoria biurowe niezbędne w każdym biurze

Uporządkowane, kompleksowo wyposażone biuro, w którym wszystko leży na właściwym miejscu – to bez wątpienia pożądane warunki do…

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier