magazyn-firma

Chcesz wiedzieć, czy firma zarabia? Zastanawiasz się co to jest BEP? Co to jest próg rentowności? Podpowiadamy

Wielu przedsiębiorców wystawiając faktury, przyjmując faktury kosztowe, zastanawia się czy ich firma faktycznie zarabia. Planując biznes chcemy dowiedzieć się, w którym momencie wygenerujemy zyski. Określa nam to graniczny punkt rentowności, czyli BEP. Postaram się wyjaśnić, co to jest próg rentowności i jak go obliczyć?

Co to jest BEP?

BEP (z ang. break even point), czyli próg rentowności to punkt, w którym przychody zrównują się z kosztami działalności. BEP jest momentem, gdy firma nie generuje jeszcze zysków ale i nie tworzy strat. Określenie progu rentowności może wskazywać, w którym momencie działalności zaczniemy zarabiać. Próg rentowności może zależeć od kilku zmiennych. Można to też obliczyć na jeden z dwóch sposobów. Pierwszy to ilościowy próg rentowności. To ilość produktów lub usług w danej cenie, którą trzeba sprzedać, by koszty działalności zostały pokryte.

CZYTAJ TAKŻE: Windykacja należności. Czy to dobry pomysł na biznes w czasach kryzysowych?

Drugi sposób to określanie progu opłacalności w sposób wartościowy. W takiej sytuacji obliczamy, jakiej wartości towary musimy sprzedać, żeby pokryć koszty działalności. Mówiąc wprost. Próg rentowności określa nam moment, w którym „wychodzimy” na zero.

Próg rentowności – do czego służy?

Określenie progu rentowności jest niezwykle ważne. Dzięki temu możemy na przykład dokładnie obliczyć, jak duży spadek sprzedaży może nastąpić by firma nie generowała strat. Punkt rentowności pozwala też oszacować przyszłe zyski.

Jak obliczyć BEP?

Podstawą obliczenia progu rentowności jest znajomość wszystkich kosztów firmowych. Chodzi tu zarówno o koszty stałe, jak i koszty zmienne.

Co to są koszty stałe?

Koszty stałe to wszystkie te wydatki, które trzeba ponosić niezależnie od tego, czy firma generuje przychody czy nie. Jest niezmienny przez określony czas. Koszty stałe to np. czynsz za wynajem siedziby, koszt księgowości, pensje pracowników.

Co to są koszty zmienne?

Koszty zmienne zależą od wielkości sprzedaży. Mogą zmieniać się w zależności od tego, ile produktów jest sprzedawanych. Koszty zmienne to np. koszt energii, koszt paliwa do samochodów handlowców, koszty surowców.

Wzór na opłacalność firmy

Żeby obliczyć ilościowy próg rentowności trzeba zastosować prosty wzór:

BEP = koszty stałe / (cena – koszty zmienne)

Jeśli chcesz dowiedzieć się jaki jest wartościowy próg opłacalności, trzeba zastosować wzór:

BEP = cena x [koszty stałe / (cena – koszty zmienne)]

Niski próg rentowności

Im niższy próg wskazuje zastosowany wzór, to łatwiej osiągnąć rentowność. Mniej środków trzeba bowiem przeznaczyć na to, by firma osiągnęła rentowność. Gdy uda się określić próg rentowności, da się w łatwy sposób sprawdzić, czy biznes się opłaca. Próg rentowności pomaga określić cenę produktu, a także ułatwi ograniczenie kosztów, gdy będzie to konieczne.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

Abonament RTV – w poszukiwaniu radia poczta zagląda do samochodów służbowych

Abonament RTV to chyba jedna z najsłabiej egzekwowanych danin publicznych w Polsce. Poczta Polska, która ma ustawowe prawo…
Abonament RTV

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier