magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Chcesz wiedzieć, czy firma zarabia? Zastanawiasz się co to jest BEP? Co to jest próg rentowności? Podpowiadamy

Wielu przedsiębiorców wystawiając faktury, przyjmując faktury kosztowe, zastanawia się czy ich firma faktycznie zarabia. Planując biznes chcemy dowiedzieć się, w którym momencie wygenerujemy zyski. Określa nam to graniczny punkt rentowności, czyli BEP. Postaram się wyjaśnić, co to jest próg rentowności i jak go obliczyć?

Co to jest BEP?

BEP (z ang. break even point), czyli próg rentowności to punkt, w którym przychody zrównują się z kosztami działalności. BEP jest momentem, gdy firma nie generuje jeszcze zysków ale i nie tworzy strat. Określenie progu rentowności może wskazywać, w którym momencie działalności zaczniemy zarabiać. Próg rentowności może zależeć od kilku zmiennych. Można to też obliczyć na jeden z dwóch sposobów. Pierwszy to ilościowy próg rentowności. To ilość produktów lub usług w danej cenie, którą trzeba sprzedać, by koszty działalności zostały pokryte.

CZYTAJ TAKŻE: Windykacja należności. Czy to dobry pomysł na biznes w czasach kryzysowych?

Drugi sposób to określanie progu opłacalności w sposób wartościowy. W takiej sytuacji obliczamy, jakiej wartości towary musimy sprzedać, żeby pokryć koszty działalności. Mówiąc wprost. Próg rentowności określa nam moment, w którym „wychodzimy” na zero.

Próg rentowności – do czego służy?

Określenie progu rentowności jest niezwykle ważne. Dzięki temu możemy na przykład dokładnie obliczyć, jak duży spadek sprzedaży może nastąpić by firma nie generowała strat. Punkt rentowności pozwala też oszacować przyszłe zyski.

Jak obliczyć BEP?

Podstawą obliczenia progu rentowności jest znajomość wszystkich kosztów firmowych. Chodzi tu zarówno o koszty stałe, jak i koszty zmienne.

Co to są koszty stałe?

Koszty stałe to wszystkie te wydatki, które trzeba ponosić niezależnie od tego, czy firma generuje przychody czy nie. Jest niezmienny przez określony czas. Koszty stałe to np. czynsz za wynajem siedziby, koszt księgowości, pensje pracowników.

Co to są koszty zmienne?

Koszty zmienne zależą od wielkości sprzedaży. Mogą zmieniać się w zależności od tego, ile produktów jest sprzedawanych. Koszty zmienne to np. koszt energii, koszt paliwa do samochodów handlowców, koszty surowców.

Wzór na opłacalność firmy

Żeby obliczyć ilościowy próg rentowności trzeba zastosować prosty wzór:

BEP = koszty stałe / (cena – koszty zmienne)

Jeśli chcesz dowiedzieć się jaki jest wartościowy próg opłacalności, trzeba zastosować wzór:

BEP = cena x [koszty stałe / (cena – koszty zmienne)]

Niski próg rentowności

Im niższy próg wskazuje zastosowany wzór, to łatwiej osiągnąć rentowność. Mniej środków trzeba bowiem przeznaczyć na to, by firma osiągnęła rentowność. Gdy uda się określić próg rentowności, da się w łatwy sposób sprawdzić, czy biznes się opłaca. Próg rentowności pomaga określić cenę produktu, a także ułatwi ograniczenie kosztów, gdy będzie to konieczne.

To Cię zainteresuje

02 02 23

Zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Jak skorzystać?

Rząd zapowiada zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Rozwiązanie takie wejdzie w życie na początku kwietnia. Piekarnie…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier