magazyn-firma

Jak układać harmonogram pracy?

grafik optymalny
Autor
redakcja
Opublikowano
23 11 22

Ułożenie grafiku dla pracowników to ogromne wyzwanie dla każdej osoby za to odpowiedzialnej. W danym miesiącu należy uwzględnić nie tylko urlopy i szkolenia, ale też i ewentualne dni wolne od pracy. Jak poprawnie ułożyć harmonogram pracy, aby był zgodny z przepisami kodeksu?

Co powinien zawierać grafik pracowniczy

Miesięczny harmonogram pracy to rozplanowanie dni pracy dla osób zatrudnionych w firmie (zakładzie pracy). Grafik tworzony jest dla każdego z pracowników, zatem powstaje na podstawie indywidualnych możliwości podwładnych. Harmonogram wszystkich pracowników musi zostać ułożony tak, aby jego normy były zgodne z Kodeksem pracy, a każdy pracownik mógł wyrobić miesięczną normę godzinową.

Planując harmonogram pracy - https://www.grafikoptymalny.pl/ - należy uwzględnić godzinę rozpoczęcia i zakończenia czasu pracy, dobę pracowniczą, wymiar czasu pracy, odpoczynki dobowe, odpoczynki tygodniowe, dni wolne od pracy oraz urlopy zamieszczone w planie urlopowym. Ponadto konieczne jest zapewnienie każdemu z pracowników wolnej niedzieli przynajmniej raz na 4 tygodnie.

Określenie liczby godzin w danym okresie rozliczeniowym

Do sporządzenia prawidłowego harmonogramu pracy niezbędne jest określenie, ile godzin każdy z pracowników powinien przepracować w danym okresie rozliczeniowym. Ustala się to poprzez pomnożenie liczby pełnych tygodni przez 40 (norma tygodniowa), a następnie dodanie iloczynu liczby 8 (norma dzienna) i liczby dni przypadających od poniedziałku do piątku, które nie zostały wcześniej uwzględnione w pełnych tygodniach.

Jeśli w danym miesiącu wypada jakieś święto (i nie jest to niedziela), będące dniem wolnym od pracy, od powyższego wyniku należy odjąć 8.

Doba pracownicza i odpoczynki dobowe

Podczas tworzenia harmonogramu pracy nie wolno zapominać, że pracownik musi mieć zapewnioną tzw. dobę pracowniczą. W praktyce oznacza to, że pracownik, który rozpoczyna pracę o wyznaczonej porze, nie może się jej podjąć ponownie przed upływem 24 godzin. Najprościej ujmując, osoba zaczynająca pracę o godzinie 8 rano powinna rozpocząć swoją dobę pracowniczą kolejnego dnia najwcześniej również o godzinie 8 rano.

Kodeks pracy zakłada, że pracownik powinien mieć zapewniony odpoczynek dobowy pomiędzy kolejnymi dniami pracy. Zgodnie z zapisem prawnym odstęp ten musi wynosić przynajmniej 11 godzin.

Harmonogram pracy w firmie

Przepisy Kodeksu pracy bezwzględnie nakazują przestrzeganie wszelkich norm, co sprawia, że układanie grafiku pracowniczego jest niezwykle czasochłonne. Tworzenie arkuszy kalkulacyjnych czy ręczne układanie harmonogramu jest mozolne i nie wyklucza popełniania błędów. Rozwiązaniem tego problemu jest korzystanie z narzędzia online, które automatycznie sporządza harmonogram pracy z uwzględnieniem wszelkich świąt, absencji oraz urlopów. Narzędzie funkcjonuje zgodnie z Kodeksem pracy, jest także kompatybilne z programem do ewidencji czasu pracy.

System tworzenia grafików roboczych online pomoże zaoszczędzić czas przeznaczony na układanie harmonogramu, a także zoptymalizować pracę firmy, a dzięki temu również zwiększyć jej zyski.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking

Inflacja delikatnie hamuje. Szczyt za nami?

17,4% wyniosła inflacja w listopadzie wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że inflacja zaczyna hamować.…
inflacja
29 11 22

Tarcza antyinflacyjna mocno ograniczona. Zerowy VAT na żywność zostaje

Zerowy VAT na żywność zostaje, podatki od nośników energii wracają do pierwotnych stawek – taką rzeczywistość dla tarczy…
Zerowy VAT na żywność
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier