magazyn-firma

Jak zatrudnić uchodźcę z Ukrainy? Na ten temat powstało już wiele krótszych lub dłuższych publikacji. Mimo tego, wielu przedsiębiorców narzeka, że nie ma wystarczającej wiedzy i doświadczenia, by przyjąć do pracy osobę ze wschodu. Rozwiązaniem może być specjalny podręcznik, który przygotowują m.in. eksperci Konfederacji Lewiatan.

Jak zatrudnić uchodźcę z Ukrainy? - częste pytanie przedsiębiorców

Choć od początku wojny minęło już prawie dziewięć miesięcy, wielu przedsiębiorców nadal pyta: jak zatrudnić uchodźcę z Ukrainy? Faktycznie, mimo spowolnienia gospodarczego, wielu pracodawców nadal poszukuje pracowników i są otwarci również na zatrudnienie uchodźców. Główną barierą jest jednak wiedza, jak to zrobić legalnie. Takie obawy sygnalizuje wielu pracodawców, a w przypadku większych firm, często podobne obawy słychać w działach kadr.

Konfederacja Lewiatan, zrzeszająca wielu pracodawców potwierdza – w tym wypadku wiele procedur jest skomplikowanych i co gorsza, niejednoznacznych.

CZYTAJ TAKŻE: Pracownik z Ukrainy w firmie. Jak znaleźć fachowca bez pośredników?

Modela aktywizacji zawodowej obywateli Ukrainy

Aby ułatwić zatrudnianie obywateli Ukrainy w Polsce, Konfederacja Lewiatan współpracuje ze spółką Jobs First oraz Urzędem Pracy miasta stołecznego Warszawy. Podmioty te prowadzą obecnie projekt„Model aktywizacji zawodowej obywateli Ukrainy”.

Celem przedsięwzięcia jest ułatwienie znalezienia pracy uchodźcom, którzy przybyli do Polski w związku z toczącą się na wschodzie wojną. Kluczowym elementem działań jest aktywizacja pracowników oraz wsparcie w zatrudnieniu obywateli Ukrainy przez firmy działające nad Wisłą.

Powstaje podręcznik o zatrudnianiu Ukraińców

W ramach wspomnianego projektu obecnie powstaje specjalny poradnik dla przedsiębiorstw oraz przedsiębiorców, którzy potrzebują merytorycznego wsparcia w tym zakresie. Jak wyjaśnia Łukasz Arendt z Konfederacji Lewiatan, „będą w nim kompleksowo opisane wszystkie kwestie dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce, takie jak zasady związane z prawem pobytu na terytorium RP, odpowiednie przepisy podatkowe, regulacje związane z ubezpieczeniem i innymi dokumentami, jakie pracodawca powinien złożyć w odpowiednich urzędach, aby zatrudnienie obywatela Ukrainy nastąpiło zgodnie z prawem”. 

Wsparcie w zatrudnianiu Ukraińców

Przedsiębiorcy, którzy chcą zatrudnić w swojej firmie pracowników z Ukrainy, mogą liczyć na wsparcie organizatorów projektu. Można w tej sprawie skontaktować się Konfederacją Lewiatan oraz Jobs First telefonicznie dzwoniąc pod numer +48 603 764 564 lub mailowo: pbanczew@jobsfirst.pl.

Dzięki temu projektowi i pracy doradców „zanim Ukrainiec trafia do pracodawcy, przechodzi proces weryfikacji. Działania skupiają się na dobieraniu osób najbardziej zmotywowanych i chętnych do podjęcia pracy i kierowaniu na rynek pracy tych chcących na dłużej związać się z Polską” – informuje Konfederacja Lewiatan. Pilotaż jest prowadzony na Mazowszu (Warszawa i Pruszków), na Górnym Śląsku (Katowice i Siemianowice Śląskie) oraz w Małopolsce (Kraków, Oświęcim, Chrzanów)”.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

05 12 22

Nietypowy skutek inflacji. To ostrzeżenie dla branży handlowej.

Inflacja, drożyzna i szybkie ubożenie Polaków powoduje, że w sklepach jest coraz więcej kradzieży. Liczba tego typu przestępstw…
kradzieże w sklepach

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Inflacja delikatnie hamuje. Szczyt za nami?

17,4% wyniosła inflacja w listopadzie wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że inflacja zaczyna hamować.…
inflacja
29 11 22

Tarcza antyinflacyjna mocno ograniczona. Zerowy VAT na żywność zostaje

Zerowy VAT na żywność zostaje, podatki od nośników energii wracają do pierwotnych stawek – taką rzeczywistość dla tarczy…
Zerowy VAT na żywność
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier