magazyn-firma

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później władze Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) podniosły stopy procentowe, kończąc z ujemnymi poziomami utrzymującymi się od ośmiu lat. Obie informacje są złe. Frankowicze, nie mogą spać spokojnie.

Frankowicze zapłacą więcej

Siła złego na jednego, lub po prostu kumulacja niesprzyjających czynników. O wyjątkowym pechu mogą mówić posiadacze kredytów we frankach szwajcarskich, którzy mogą być już pewni wyższych rat swoich kredytów mieszkaniowych. Po pierwsze, sytuacja geopolityczna jest już tak rozchwiana, że na taniego franka na rynku walutowym liczyć raczej nie można. Pamiętajmy, że szwajcarska waluta jest traktowana jako bezpieczna przystań. To znaczy, że jeśli na świecie dzieje się źle, uciekają od złotego, czy jemu podobnych walut i wybierają CHF.

Kiedy w środę (21.09) tuż przed ósmą rano czasu polskiego rozpoczęło się przemówienie Władimira Putina, do analizy jego słów zasiedli nie tylko politolodzy, czy wojskowi, ale również ekonomiści i inwestorzy. Decyzja o mobilizacji 300 tys. rezerwistów brzmi co najmniej „eskalacyjnie”. Stąd szybka decyzja o zwróceniu się w stronę bezpiecznych walut. Nie trzeba było wiele czasu, by frank przebił barierę pięciu złotych.

Co decyzja Szwajcarskiego Banki Narodowego oznacza dla kredytobiorców?

Niewiele ponad 24 godziny po złowieszczym przemówieniu z Kremla, przyszła kolejna zła informacja. Szwajcarski Bank Narodowy zdecydował o poniesieniu stóp procentowych o 75 punktów bazowych, przerywając tym samym niemal ośmioletni czas ujemnych stóp procentowych. Taka decyzja również powinna przełożyć się na wzrost ceny franka. Tu akurat doszło do chwilowej przeceny. Jednak w momencie przygotowywania tego tekstu trudno jednoznacznie ocenić reakcję rynku walutowego.  Co do zasady wzrost stóp procentowych powoduje umocnienie waluty.

Nie ma jednak wątpliwości, że tak jak dzieje się to w przypadku kredytów złotych podwyżka stóp procentowych, przełoży się na wysokość rat kredytów we frankach. Może nie będzie to jakiś spektakularny wzrost, jednak z całą pewnością można powiedzieć, że „taniej, już było”.

Prognozy kursu franka szwajacarskiego

Zestawiając oba wyżej wskazane czynniki, można spodziewać się, że frank może się obecnie tylko umacniać (choć z pewnymi odchyleniami). Z pewnością będzie się tak działo, jeśli sytuacja związana z wojną na Ukrainie nie ulegnie złagodzeniu. Po drugie, inflacja obserwowana także w Szwajcarii, może doprowadzić do kolejnych podwyżek stóp procentowych. Może nie takiej serii jak w Polsce, ale można się spodziewać kolejnych podobnych decyzji. To oznacza, że posiadacze kredytów we frankach muszą być gotowi na wyższe raty. Niestety wiele wskazuje na to, że jest to perspektywa rysująca się w dłuższej perspektywie czasowej.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

PILNE!!! Stopy procentowe bez zmian! RPP zaskoczyła ekonomistów

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie - poinformował Narodowy Bank Polski. To zaskakująca…
stopy procentowe
05 10 22

Do komornika przez notariusza. Będą notarialne nakazy zapłaty!

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą…
Notarialne nakazy zapłaty

Sprzedaż węgla. PGG zmniejsza limity dla klientów - od teraz kupisz MNIEJ!

Sprzedaż węgla przez PGG znów się komplikuje. Grupa zdecydowała o zmniejszeniu limitów dla klientów. To oznacza, że od…
sprzedaż węgla

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny
30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier