magazyn-firma
3 min. czytania

Minimalny podatek od korporacji – Ty też go zapłacisz?

Autor
Marek Klapa
Opublikowano
21 09 21

Minimalny podatek od korporacji będą musiały zapłacić niemal wszystkie firmy – alarmuje Konfederacja Lewiatan. Danina obciąży zarówno spółki Skarbu Państwa jak i małe i średnie przedsiębiorstwa, startupy oraz… mikrofirmy

Minimalny podatek? Przedsiębiorcy przeciw

Konfederacja Lewiatan stawia sprawę jasno. Apeluje do posłów, by zaniechali jakichkolwiek prac nad projektem wprowadzającym tzw. minimalny podatek od korporacji. W opinii ekspertów, minimalny podatek odczują prawie wszyscy, nawet mikrofirmy, które z korporacjami nawet nie mogą się nikomu kojarzyć.

Lewiatan zwraca uwagę na kilka kwestii, m.in. sposób wprowadzania podatku, w przypadku którego nie przewidziano konsultacji społecznych. „To pogłębi nieufność obywateli i inwestorów do państwa i stanowionego prawa” – grzmi w komunikacie Konfederacja Lewiatan.

Skutki dla ekspertów są oczywiste – podwyżka cen wielu towarów i ucieczka dużych firm do innych państw członkowskich Unii Europejskiej. W założeniu bowiem nowy podatek obciąży przedsiębiorstwa, które ponoszą straty.

CZYTAJ TAKŻE: Podwyżka płacy minimalnej wyższa niż zakładano

Kłopoty z podatkiem minimalnym

Z podatkiem minimalnym jest problem związany m.in. z interpretacją przepisów. W opinii Lewiatana, pomysł, jaki został zaproponowany przez polityków, może spowodować kłopoty z prawidłowym wypełnieniem nowego obowiązku podatkowego. Przez kolejne miesiące albo lata, będzie przedmiotem objaśnień wydawanych przez ministra finansów i sporów podatników z organami podatkowymi oraz sądami administracyjnymi”prognozują przedsiębiorcy.

Inna rzecz, to brak analizy wpływu takiego podatku, na kondycję finansową firm. Politycy wychodzą z założenia, że jeśli dane przedsiębiorstwo nie wpłaca do budżetu odpowiednio wysokiego CIT-u, to prawdopodobnie stosuje „agresywną optymalizację podatkową”. Lewiatan wskazuje tutaj na brak zrozumienia mechanizmów oraz skomplikowanych zasad, na jakich opiera się funkcjonowanie współczesnej firmy.

Kto zapłacie podatek minimalny?

Nowy podatek dotknie prawie wszystkie przedsiębiorstwa, w tym MŚP, spółki Skarbu Państwa, firmy dotknięte pandemią Covid-19 (gdzie spadek przychodów jest istotny, ale jednak nie przekracza projektowanych 30%), startupy (szczególnie w branżach kosztochłonnych, gdzie proces inwestycyjny jest długi a oczekiwana rentowność jest osiągana dopiero po kilku latach), a nawet mikrofirmy, które odnotują stratę lub niską rentowność. Apelujemy więc do posłów o zaniechanie prac nad tym podatkiem” – powiedział doradca podatkowy Przemysław Pruszyński, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Podatek minimalny – skomplikowane obliczenia

Pracodawcom nie podoba się także zastosowanie dość złożonych matematycznych formuł. To na ich bazie ma się odbywać wyliczenie podatku. Faktycznie, jego ustalenie będzie generowało zbędne koszty związane z pracą księgowych i doradców. Z pewnością zwiększy się także ryzyko działania firmy. Niestety łatwo w tym wszystkim popełnić błąd.

Paradoks podatku minimalnego

To jednak nie wszystko. W ocenie Lewiatana, nowy podatek może doprowadzić do kuriozalnych sytuacji. Wyobraźmy sobie firmę, która ma problemy z płynnością. Aby zapłacić wspomniany podatek, będzie musiała wziąć pożyczkę od podmiotu powiązanego.

Jak zauważają eksperci Lewiatana - Tym samym ponownie zwiększy się podstawa opodatkowania minimalnym podatkiem dochodowym w kolejnym okresie obrachunkowym. Taka konstrukcja podatku minimalnego jest sprzeczna z art. 84 Konstytucji RP wyrażającego zasadę sprawiedliwości podatkowej tj. kształtowania podatków według zasady powszechności i równości, a więc opodatkowania wszystkich zobowiązanych podmiotów i wszystkich stanów faktycznych, z którymi wiąże się obowiązek podatkowy, przy czym wszystkie podmioty będące w takiej samej sytuacji ekonomicznej (prawnopodatkowej) powinny być opodatkowane równo” – oceniają pracodawcy z Konfederacji Lewiatan.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier