magazyn-firma

Telefonia komórkowa może stać się… telefonią satelitarną. Musk i T-Mobile coś szykują

Czy w przyszłości znikną maszty telefonii komórkowej, a łączność ze światem będą zapewniały nam satelity podobne do Starlinków Elona Muska? Niewykluczone. Najpierw jednak niemiecki operator wspólnie z wizjonerem ze SpaceX chcą w ten sposób rozwiązać problem telekomunikacyjnych białych plam w Stanach Zjednoczonych. Co planuje Musk i T-Mobile?

Musk i T-Mobile mają wizję

Znacie to uczucie, kiedy w podróży samochodem lub pociągiem nagle okazuje się, że wyjechaliśmy z zasięgu. Takie sytuacje zdarzają się zdecydowanie coraz rzadziej, jednak nadal mają miejsce. Podobny problem, tylko na nieco większą skalę mają… Amerykanie. Okazuje się, że potężne połacie słabo zurbanizowanych terenów oraz wód terytorialnych pozostaje poza zasięgiem tradycyjnych nadajników komórkowych. Cierpi na tym wiele branż – od transportu, po coraz nowocześniejsze rolnictwo. Wygląda na to, że Musk i T-Mobile mają pewien pomysł.

Telefonia komórkowa przez satelitę?

Obecna również w Polsce, należąca do Deutsche Telekom sieć T-Mobile, jest od wielu lat obecna na rynku amerykańskim. Firma wspólnie z Elonem Muskiem, który stworzył konstelację satelitów telekomunikacyjnych Starlink, szuka rozwiązania, dzięki któremu telefony komórkowe będą w stanie łączyć się dwukierunkowo z urządzeniami na niskiej orbicie okołoziemskiej. Tak jak Starlink rozwiązuje problem dostępu, lub bardziej jego braku do internetu, tak w kolejnym kroku, nowoczesne satelity rozwiążą problem zasięgu telefonii mobilnej. Najciekawsze jest to, że pomysł wcale nie jest nierealny z technologicznego punktu widzenia.

CZYTAJ TAKŻE: Starlink obniża ceny internetu z satelity

Kosmiczna era telefonii komórkowej?

Pełne zastosowanie takiej technologii choćby do połączeń głosowych czy szybkiej transmisji danych to jednak przyszłość, choć nie science fiction. Wiadomo jednak, że perspektywie kilkunastu miesięcy przesyłanie krótkich komunikatów typu SMS, MMS lub innych wiadomości tekstowych przez orbitę jest bardzo realną perspektywą. Niestety, dalszy rozwój „kosmicznego standardu” telefonii komórkowej wymaga inwestycji, badań i rozwoju technologii. Trudno też powiedzieć, kiedy taka łączność w najprostszej formule byłaby możliwa na terenie np. starego kontynentu.

Wiele jednak wskazuje na to, że rozwój idei „internetu z kosmosu” może stać się początkiem rewolucji w telefonii mobilnej. Ta, od samego początku ściśle powiązana jest z infrastrukturą naziemną stacji BTS. Pamiętajmy jednak, że na terenach niezamieszkałych, np. na Saharze, do lat zastosowanie ma telefonia satelitarna. Jej jedyną wadą są koszty urządzeń i połączeń. Projekt Muska we współpracy z branżą telekomunikacyjną, może jednak w tym zakresie zwiastować pokoleniową zmianę.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…

OLX ma problem. Serwis z zarzutami UOKiK

OLX usłyszał zarzuty od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o sortowanie ofert w serwisie, które może…
OLX

iPhone 14. Ile trzeba zapłacić za najbardziej wypasionego iPhone’a?

10 tysięcy pękło – grzmią polskie portale branżowe, pisząc o cenach najnowszego i najdroższego iPhone’a w naszym kraju.…
iPhone 14

Ile kosztuje iPhone 14 w Polsce? Od kiedy można go zamawiać?

Wiadomo już ile kosztuje iPhone 14, a także od kiedy będzie można go zamówić. Powiedzmy to jasno –…
ile kosztuje iPhone 14?

MSPO 2022 - najnowocześniejszy sprzęt wojskowy w Kielcach (ZDJĘCIA)

MSPO 2022 - ten skrót zna każdy miłośnik technologii wojskowych i militariów. W Kielcach rozpoczął się właśnie jubileuszowy,…
MSPO 2022

Pomysł na biznes. Kawa na wynos sprzedaje się jak nigdy!

Ponad połowa naszych rodaków chętnie pije kawę poza domem. Ośrodek ARC Rynek i Opinia stwierdza, że odsetek kawoszy…
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier