magazyn-firma
2 min. czytania

Pieniądze dla małych księgarni

pieniądze-dla-księgarni
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
16 08 21

Będą pieniądze dla małych księgarni. Do końca roku małe księgarnie mogą liczyć na dofinansowanie do 30 tys. złotych – ogłosił resort kultury. Ministerstwo wspólnie z Instytutem Książki ogłosiło program wsparcia „Certyfikat dla małych księgarni”. Łącznie na ten cel z budżetu przeznaczono 3 mln złotych.

Jakie wsparcie dla małych księgarni?

W ocenie wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego, w wielu miejscach małe księgarnie pełną funkcję lokalnych centrów kulturalnych. Właśnie dlatego niebawem uruchomiony zostanie nowy projekt, który umożliwi pomoc finansową dla tego typu firm. Wsparcie ma być proste i bezpośrednie.

Niewykluczone, że to dopiero początek większych działań na rzecz małych księgarni - „To będzie ta pierwsza pomoc, uruchomiona pilotażowo. Chcemy jednak, aby program był utrzymany, niezależnie od wyników pilotażu” – powiedział wicepremier.

Pieniądze dla księgarni. Dlaczego księgarnie dostaną pieniądze

W ocenie pomysłodawców programu chodzi o wsparcie małych księgarni, które jak pokazuje doświadczenie są jednym z najważniejszych elementów rynku książki oraz pełnią rolę kulturotwórczą uzupełniając funkcje bibliotek. Pomoc ma także związek z trudną sytuacją związaną z pandemią.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Czy opłaca się otworzyć żłobek?

Ile pieniędzy dla księgarni?

Póki co, program zakłada jednorazową pomoc, która może sięgnąć nawet 30 tysięcy złotych. Warunkiem jest to, by księgarnia miała charakter stacjonarny, a co najmniej 50% jej przychodów musi pochodzić ze sprzedaży książek. Co więcej musi ona działać poza krajowymi oraz międzynarodowymi sieciami, a oferta powinna być samodzielnie budowana przez księgarza.

To jednak zarys planu wsparcia, bowiem ostateczny kształt regulaminu tego programu ma być wypracowany wspólnie z przedstawicielami środowiska księgarskiego w Polsce.

Na co przeznaczyć pomoc dla księgarni?

Właściciele małych księgarni, którzy otrzymają pomoc, będą mogli przeznaczyć te pieniądze m.in. na consulting, promocję firmy, opłacenie czynszu oraz innych stałych opłat, które związane są z utrzymaniem lokalu. Program ma umożliwić także inwestycje w sprzęt oraz wyposażenie. Co ważne, nie będzie w tym przypadku wymagany żaden wkład własny.

„Certyfikat dla księgarni jest przyznawany na dwa lata, ale wsparcie finansowe jest udzielone tylko w pierwszym roku. Drugi rok służy ocenie, czy środki, które otrzymała księgarnia, przyniosły oczekiwany efekt według określonych standardów” – informuje ministerstwo kultury.

Informacje o naborze mają zostać udostępnione we właściwym czasie na stronie internetowej Instytutu Książki.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

Abonament RTV – w poszukiwaniu radia poczta zagląda do samochodów służbowych

Abonament RTV to chyba jedna z najsłabiej egzekwowanych danin publicznych w Polsce. Poczta Polska, która ma ustawowe prawo…
Abonament RTV

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier