magazyn-firma
2 min. czytania

Podatek rozłożony na raty, czyli ulga o której nie każdy wie

podatek w ratach
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
12 04 21

Czy rozwiązanie, które sprawdza się przy większych zakupach, przyjmie się w urzędach skarbowych? Jest na to szansa. Podatek rozłożony na raty z pewnością wykorzystałoby wielu przedsiębiorców. Ale na otrzymanie prawa do ulgi potrzebna jest zgoda fiskusa.

Raty to bardzo wygodny sposób aby wywiązać się z zobowiązań bez dużej ingerencji w miesięczny budżet. Możliwość podzielenia płatności jest bardzo kusząca, szczególnie teraz w pandemicznych czasach. Jednakże nie jest to metoda przeznaczona dla każdego. Podatek rozłożony na raty wymaga  wniosku podmiotu, który chciałby skorzystać z opisywanej ulgi. Należy go odpowiednio umotywować. Od uzasadnienia bowiem zależy przyznanie opłacenia w ratach świadczeń podatkowych.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Kiedy złożyć wniosek o rozłożenie podatku na raty

Pozytywna decyzja organu podatkowego o rozłożeniu daniny na raty to jedyny sposób, by odroczyć termin płatności zobowiązania. Rozstrzygnięcie jest uznaniowe, dlatego uzasadnienie prośby oraz przedstawienie dowodów ją potwierdzających jest niezwykle ważne. Przede wszystkim jednak liczy się czas złożenia wniosku.

CZYTAJ TAKŻE: Ulga na wczasy dla samozatrudnionych. To byłaby bajka

Otóż procedurę ubiegania się o rozłożenie podatku na raty trzeba rozpocząć przed terminem uiszczenia daniny. Z chwilą upływu tego terminu powstaje zaległość podatkowa i konieczność opłacenia odsetek. Przepisy pozwalają na rozłożenie na raty także odsetek. Ale jeśli można uniknąć dodatkowych kosztów to lepiej zadbać o swoje sprawy z wyprzedzeniem. Dlatego wniosek rozłożenie podatku na raty najlepiej złożyć od razu, gdy zdasz sobie sprawę z tego że nie masz środków, na jednorazowe uregulowanie go w całości.

Podatek rozłożony na raty – wniosek

Wniosek, czyli dokument który w twojej sprawie otrzyma urząd skarbowy powinien zawierać przede wszystkim dane pozwalające na bezproblemową identyfikację podmiotu, którego pismo dotyczy. Nie może więc zabraknąć w nim następujących informacji: danych składającego min. imienia, nazwiska, numeru PESEL, numeru NIP, gdy występujesz w imieniu spółki także nazwy i numeru REGON, adres prowadzenia działalności. Po podaniu powyższych danych, wskaż dokładnie czego dotyczy wniosek. Podaj wysokość zobowiązania, jego podstawę i swoją propozycję rozłożenia należności na raty. Podaj ich liczbę i wysokość kolejnych wpłat. Uzasadnij wniosek, pokaż wszystkie czynniki, które spowodowały, że nie dasz rady rozliczyć się z fiskusem w dotychczasowy sposób. Decyzja jest uznaniowa, od ciebie zależy czy przekonasz zajmującego się twoją sprawą urzędnika czy nie. Podstawą do ulgi jest zaistnienie ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego. Musisz wykazać, że zaistniały w twoim przypadku.

CZYTAJ TAKŻE: Kontrole podatników. Z roku na rok ich liczba spada

We wniosku koniecznie wskaż, czy ulga o którą się ubiegasz to: pomoc publiczna, pomoc de minimis, czy ulga nie będąca pomocą publiczną. W zależności od wybranej formy trzeba będzie dołączyć dodatkowe dokumenty.

Najważniejsze, by wniosek był podpisany. Bez względu na to czy składasz go w formie tradycyjnej, czy elektronicznej. Podpis jest konieczny.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier