magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Ponad połowa naszych rodaków chętnie pije kawę poza domem. Ośrodek ARC Rynek i Opinia stwierdza, że odsetek kawoszy sięgających po ten napój „na mieście” znów rośnie. Oto kilka wniosków z najnowszego badania Café Monitor, które składają się na… kawowy pomysł na biznes.

Kawowy pomysł na biznes

Z tych danych można wyciągnąć wnioski, które mogą pomóc w podjęciu ciekawej biznesowo, a także trafnej decyzji. Kawowy pomysł na biznes nie musi przecież polegać na otwieraniu kawiarni. Rok temu, przy poprzedniej edycji tego badania pisaliśmy o sile ekspresu ustawionego w sklepie, gdzie można kupić ciepłą kawę na wynos. Jak się okazuje, jeśli ktoś zrealizował ten pomysł rok temu, raczej decyzji dzisiaj nie żałuje.

Według badania ARC Rynek i Opinia, aż o 12 punktów procentowych wzrósł w ciągu ostatnich dwóch lat odsetek osób, które sięgają po kawę poza domem. Łącznie jest to 54% ankietowanych. Przypomnijmy, rok temu było to 49%, a dwa lata temu, w epicentrum pandemii zaledwie 42%. Ostatni przedpandemiczny raport z 2019 roku wskazywał na 51%. To oznacza, że w 2022 r. został „przebity” również ten wynik, a kawowy biznes rośnie mimo inflacji.

Kawę z mlekiem poproszę

Aż dwie na trzy ulubione rodzaje kaw w Polsce to te z dodatkiem mleka. Co ciekawe aż 62% respondentów sięga po klasyczne mleko z laktozą. Bez laktozy wybiera co 10 badany. Po mleko roślinne sięga zaledwie co dwudziesty respondent.

Dlaczego sięgamy po kawę?

Aż 65% konsumentów twierdzi, że pije kawę, bo lubi jej smak. 52% nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki ulubionego napoju, a to już potężny rynek.

39% uważa, że picie kawy to codzienny rytuał. Tyle samo deklaruje, że filiżanka „czarnej” dodaje energii. Co ciekawe tylko 29% respondentów pije kawę na rozpoczęcie dnia.

Zdaniem eksperta

Opinia Natalii Sieroń z ARC Rynek i Opinia:

W wynikach tegorocznej, już 15 edycji, Café Monitora, zauważalna jest zmiana stosunku Polaków do picia kawy poza domem. Konsumenci, traktujący niegdyś kawę wypitą na mieście jako kofeinowy strzał energii i ratunek przed zmęczeniem, obecnie zmieniają swoje podejście, traktując proces picia kawy na mieście jako swego rodzaju rytuał i przyjemność. I z tego rytuału nie chcą rezygnować, na co wskazuje rosnący z roku na rok procent osób pijących kawę poza miejscem zamieszkania.

To Cię zainteresuje

Jak otworzyć własny biznes?

Wielu osobom prowadzenie własnego biznesu kojarzy się z finansową niezależnością i bogaceniem się na swoich pasjach. Decyzja o…
jak-zalozyc-wlasna-firme

Kredyty hipoteczne 2023r. Idą zmiany. Będzie łatwiej kupić mieszkanie?

Zdolność kredytowa powoli się odbudowuje i zdaniem specjalistów trend ma się utrzymać. Wszystko przez zmiany rynkowe. Eksperci wieszczą…
kredyt

Kryzys? Jaki kryzys? Więcej nowych firm i mniej upadłości w III kw. 2022 r.

Te dane mogą zaskakiwać, szczególnie, że wiele branż odczuwa kryzys. Według Głównego Urzędu Statystycznego w III kwartale 2022…
kryzys

Pomysł na biznes 2023. Termomodernizacja i OZE z państwowym boosterem

Termomodernizacja i OZE - to może być dobry pomysł na biznes 2023. Jeśli Twoja firma zajmuje tymi obszarami,…
pomysł na biznes 2023

Masz problemy w firmie? Poznaj 5 czynników, które ją dobiją. I to na pewno!

Nawet najlepiej prosperujące firmy, czasem dotykają kłopoty. Problemy w firmie, nawet te przejściowe mogą przerodzić się w poważny…
Problemy w firmie

Gdzie opłaca się założyć sklep stacjonarny w 2023 roku? Twarde dane. (MAPA)

Szersza statystyka w połączeniu z geografią pozwala nam na określenie miejsc, w których biznes prowadzony stacjonarnie jest ekonomicznie…
sklep stacjonarny w 2023 roku

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier