magazyn-firma

Ponad połowa naszych rodaków chętnie pije kawę poza domem. Ośrodek ARC Rynek i Opinia stwierdza, że odsetek kawoszy sięgających po ten napój „na mieście” znów rośnie. Oto kilka wniosków z najnowszego badania Café Monitor, które składają się na… kawowy pomysł na biznes.

Kawowy pomysł na biznes

Z tych danych można wyciągnąć wnioski, które mogą pomóc w podjęciu ciekawej biznesowo, a także trafnej decyzji. Kawowy pomysł na biznes nie musi przecież polegać na otwieraniu kawiarni. Rok temu, przy poprzedniej edycji tego badania pisaliśmy o sile ekspresu ustawionego w sklepie, gdzie można kupić ciepłą kawę na wynos. Jak się okazuje, jeśli ktoś zrealizował ten pomysł rok temu, raczej decyzji dzisiaj nie żałuje.

Według badania ARC Rynek i Opinia, aż o 12 punktów procentowych wzrósł w ciągu ostatnich dwóch lat odsetek osób, które sięgają po kawę poza domem. Łącznie jest to 54% ankietowanych. Przypomnijmy, rok temu było to 49%, a dwa lata temu, w epicentrum pandemii zaledwie 42%. Ostatni przedpandemiczny raport z 2019 roku wskazywał na 51%. To oznacza, że w 2022 r. został „przebity” również ten wynik, a kawowy biznes rośnie mimo inflacji.

Kawę z mlekiem poproszę

Aż dwie na trzy ulubione rodzaje kaw w Polsce to te z dodatkiem mleka. Co ciekawe aż 62% respondentów sięga po klasyczne mleko z laktozą. Bez laktozy wybiera co 10 badany. Po mleko roślinne sięga zaledwie co dwudziesty respondent.

Dlaczego sięgamy po kawę?

Aż 65% konsumentów twierdzi, że pije kawę, bo lubi jej smak. 52% nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki ulubionego napoju, a to już potężny rynek.

39% uważa, że picie kawy to codzienny rytuał. Tyle samo deklaruje, że filiżanka „czarnej” dodaje energii. Co ciekawe tylko 29% respondentów pije kawę na rozpoczęcie dnia.

Zdaniem eksperta

Opinia Natalii Sieroń z ARC Rynek i Opinia:

W wynikach tegorocznej, już 15 edycji, Café Monitora, zauważalna jest zmiana stosunku Polaków do picia kawy poza domem. Konsumenci, traktujący niegdyś kawę wypitą na mieście jako kofeinowy strzał energii i ratunek przed zmęczeniem, obecnie zmieniają swoje podejście, traktując proces picia kawy na mieście jako swego rodzaju rytuał i przyjemność. I z tego rytuału nie chcą rezygnować, na co wskazuje rosnący z roku na rok procent osób pijących kawę poza miejscem zamieszkania.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

OLX ma problem. Serwis z zarzutami UOKiK

OLX usłyszał zarzuty od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o sortowanie ofert w serwisie, które może…
OLX

Stacja benzynowa coraz bardziej niebezpiecznym biznesem. Liczba kradzieży bije rekordy

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i…
stacja benzynowa

iPhone 14. Ile trzeba zapłacić za najbardziej wypasionego iPhone’a?

10 tysięcy pękło – grzmią polskie portale branżowe, pisząc o cenach najnowszego i najdroższego iPhone’a w naszym kraju.…
iPhone 14

Ile kosztuje iPhone 14 w Polsce? Od kiedy można go zamawiać?

Wiadomo już ile kosztuje iPhone 14, a także od kiedy będzie można go zamówić. Powiedzmy to jasno –…
ile kosztuje iPhone 14?

Ile kosztuje godzina korepetycji? Czy warto zostać korepetytorem?

Ile kosztuje godzina korepetycji? Ceny korepetycji zależą od wielu zmiennych. Podstawową jest przedmiot, z którego prowadzone są dodatkowe…
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier