magazyn-firma

Program „Moje Ciepło” zakłada dofinansowanie do zakupu pompy ciepła. Kto może dostać dotację na pompę ciepła i ile pieniędzy przewidziano w programie „Moje Ciepło”?

Można już składać wnioski o dotację na zakup i montaż pompy ciepła. Program prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej NFOŚiGW. Każdy, kto kwalifikuje się do otrzymania dotacji ma szansę na wsparcie wysokości od 7 tys. do 21 tys. złotych. Do rozdysponowania jest 600 mln złotych.

Pieniądze na pompę ciepła – tylko nowe domy?

Podstawowym założeniem programu „Moje ciepło” jest dofinansowanie zakupu i montażu pompy ciepła w nowych domach o podwyższonym standardzie energetycznym. Poza tym właściciel takiego domu najpierw musi sam zainwestować w zakup pompy ciepła, a dopiero potem liczyć na wypłatę dofinansowania.

Kto dostanie pieniądze na pompę ciepła?

Z pieniędzy na pompę ciepła mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego. Istotne jest to, że dotację przyznaje się na zakup pompy ciepła wyłącznie dla nowych domów. Zgodnie z definicją NFOŚiGW w programie bierze się pod uwagę domy, dla których nie złożono dotąd zawiadomienia o zakończeniu budowy, lub nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu.

Inną możliwością jest dotacja w przypadku budynków, co do których zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie został złożony nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 rok

Ile pieniędzy na pompę ciepła?

Na projekt przeznaczono 600 mln złotych. Program cieszy się jednak tak dużym zainteresowaniem, że pieniądze mogą się szybko skończyć. Już teraz popularność programu porównuje się do dotacji w ramach akcji „Mój prąd”. Pieniądze wypłacane są w formie dotacji. To od 30% do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Realnie będzie to więc kwota od 7 tys. do 21 tys. złotych.

Na jaką pompę ciepła jest dotacja?

Dofinansowanie będzie dotyczyć powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła, wykorzystywanych albo do samego ogrzewania domu, albo w połączeniu z jednoczesnym zapewnianiem ciepłej wody użytkowej” – czytamy w komunikacie, który pojawił się na stronie resortu klimatu.

Już kilka tygodni przed terminem przyjmowania wniosków rynek pomp ciepła rozgrzał się do czerwoności. Ceny urządzeń rosły w bardzo szybkim tempie. Czy to pomoże branży nieruchomościowej, która – jak przewidują specjaliści – znajduje się u progu kryzysu spowodowanego inflacją. Szybko się okaże.

Dotacje na pompę ciepła to również dobra okazja biznesowa. Całkiem niedawno pisaliśmy w Magazynie Firma o tym, że wiele firm sprzedających dotąd fotowoltaikę, zmieniło profil działalności i oferują pompy ciepła. Ile faktycznie da się na tym zarobić? Jeśli program rozwinie się tak jak fotowoltaika, to sporo kapitału będzie „do wzięcia”.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

Abonament RTV – w poszukiwaniu radia poczta zagląda do samochodów służbowych

Abonament RTV to chyba jedna z najsłabiej egzekwowanych danin publicznych w Polsce. Poczta Polska, która ma ustawowe prawo…
Abonament RTV

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Stacja benzynowa coraz bardziej niebezpiecznym biznesem. Liczba kradzieży bije rekordy

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i…
stacja benzynowa
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier