magazyn-firma

Mikrofaktoring to usługa poprawiająca płynność finansowa. Polega na tym, że przedsiębiorca otrzymuje zapłatę już w momencie wystawienia faktury, czyli znacznie przed terminem jej płatności przez kontrahenta.

Faktoring to najprościej mówiąc rodzaj umowy, na mocy której wierzyciel wierzytelność na inny podmiot. Mówiąc wprost. Jeśli wystawiłeś kontrahentowi fakturę z 60 dniowym terminem płatności, a korzystasz z faktoringu, pieniądze na konto dostaniesz od razu od firmy faktoringowej. Kontrahent zapłaci za fakturę w normalnym terminie wskazanym na fakturze na konto firmy faktoringowej.

Faktoring - jak działa?

Faktoring to usługa dla firm, które mają duże obroty i wiarygodnych kontrahentów. Mniejsze firmy przez lata miały problem żeby skorzystać z takiej usługi. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej firm działających w segmencie mikrofaktoringu. Mikrofaktoring jest usługą, która działa jak faktoring ale przeznaczona jest dla firm mniejszych rozmiarów. Gdy faktoring proponują głównie spółki zależne od banków, o tyle mikrofaktoringiem zajmują się mniejsze podmioty finansowe.

Oferta mikrofaktoringu

Postanowiliśmy przejrzeć ofertę rynkową i spróbować porównać to, co proponują mikroprzedsiębiorcom firmy z tej branży. Skupiliśmy się tylko na czołowych markach, które oferują mikrofaktoring (dają możliwość podpisania umowy faktoringowej, czyli takiej, która polega na przeniesieniu wierzytelności). Dlaczego to zastrzeżenie jest istotne? Sporo jest firm, które oferują finansowanie dla przedsiębiorców reklamując się hasłem „pożyczka pod fakturę” i próbują upodobnić swoją ofertę do mikrofaktoringu. W tym materiale nie skupialiśmy się na takich firmach

Analizując ofertę mikrofaktoringu warto zwrócić uwagę, kto go oferuje. Często jest to jedynie pożyczka krótkoterminowa. Typowy faktoring, a także mikrofaktoring polega na tym, że to faktor wykupuje wierzytelności i nie dość, że przekazuje gotówkę to jeszcze bierze odpowiedzialność za odzyskanie takiej należności.

Pożyczka faktoringowa

To produkt bardziej skomplikowany od typowej pożyczki. Jeśli firma mikrofaktoringowa chce koniecznie sprawdzić twoją zdolność kredytową, możesz mieć do czynienia z „chwilówką” dla przedsiębiorcy. Dla firmy faktoringowej ważniejszy jest odbiorca faktury, czyli twój kontrahent i jego wiarygodność.

[et_bloom_inline optin_id="optin_19"]

Właśnie dlatego firma oferująca faktoring, poinformuje twojego kontrahenta o cesji wierzytelności. Tzw. „cichy faktoring” polega na tym, że to ty jako przedsiębiorca musisz mieć wystarczającą zdolność kredytową do tego by w razie niewypłacalności kontrahenta zwrócić to, co otrzymałeś od faktora. w formie kredytu.

Warto też pamiętać, że firmy pożyczkowe nie świadczą typowego faktoringu. Nie będą więc mogły wystawić ci faktury za finansowanie. W przypadku typowego faktoringu otrzymasz fakturę. Koszty operacji jesteś więc w stanie „wrzucić” w koszty działalności.

Najlepsza firma mikrofaktoringowa

Jak więc sprawdzić firmy mikrofaktoringowe? Kłopot jest taki, że prawdziwy faktoring dostępny jest dla firm o sporych obrotach. Najczęściej minimalną kwotą uprawniającą do podjęcia rozmów jest kilka milionów złotych obrotu. Tak jak wspomnieliśmy większość to marki należące do banków. Znacznie bardziej uważni powinni być mikroprzedsiębiorcy. Przejrzeliśmy rynek by pokazać Wam różnice między konkretnymi ofertami i wykazać, co jest pożyczką krótkoterminową, a co przynajmniej namiastką faktoringu.

Rodzaje mikrofaktoringu

Na początku zapytaliśmy firmy o to jaki rodzaj usługi proponują. Do wyboru były

  • mikrofaktoring pełny (ryzyko ponosi faktor) – w tym wypadku faktor (firma faktoringowa), wykupuje nieprzeterminowane faktury. W tym przypadku najczęściej nie trzeba deklarować określonej ilości odbiorców, a ryzyko odzyskania należności należy do faktora. Interes faktora zabezpieczony jest polisą ubezpieczeniową na wypadek niewypłacalności kontrahenta.
  • mikrofaktoring niepełny( ryzyko ponosi przedsiębiorca) – w tym przypadku faktury są też finansowane przez Faktoranta. Klient otrzymuje jednak najpierw zaliczkę (najczęściej 80-90proc. kwoty faktury). Pozostała kwota jest przelewana w momencie, gdy kontrahent przeleje resztę pieniędzy. W tym przypadku ryzyko niewypłacalności leży po stronie klienta firmy faktoringowej. Jeśli bowiem kontrahent nie ureguluje faktury, trzeba będzie zwrócić faktorowi pieniądze.
  • Mikrofaktoring jawny – W tym przypadku kontrahent jest informowany o cesji wierzytelności. W takiej sytuacji na każdej wystawionej fakturze najczęściej informuje się o takiej cesji. Płatności dokonuje się na konto firmy faktoringowej.
  • Mikrofaktoring półotwarty – w przypadku takiego faktoringu, dłużnik informowany jest o tym, że została podpisana umowa faktoringowa dopiero wtedy, gdy otrzymuje wezwanie do zapłaty od faktora. W takiej sytuacji faktor występuje też w charakterze windykatora
  • Faktoring cichy – to możliwość uzyskania finansowania bez informowania kontrahenta. Bardzo często korzystają z tego rozwiązania firmy handlowe
  • pożyczka "pod fakturę" – to tak naprawdę kredyt na dowolny cel w wysokości stanowiącej

 

mikrofaktoring

 

Tylko trzy marki: Bibby Financial, Billecta i Faktoria oferują pełny mikrofaktoring, czyli taki, w którym biorą na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Oczywiście w ofercie mają też propozycję faktoringu niepełnego ale żadna z firm nie oferuje pożyczek pod fakturę. Każda z marek jest w stanie oczywiście zaoferować nam finansowanie bez informowania kontrahenta, czyli półotwarty faktoring.

Gdy popatrzymy na ofertę wspomnianych firm bardziej szczegółowo okaże się, że jedynie trzy wymienione wcześniej spełniają warunki typowego faktoringu (oczywiście z wariantem dla mikrofirm)

mikrofaktoring

Jeszcze więcej informacji dotyczących mikrofaktoringu znajdziesz w bezpłatnym e-magazynie FIRMA, który możesz pobrać TUTAJ.

Dowiesz się m.in.

  • Ile kosztuje mikrofaktoring?
  • Jakie ryzyka, a jakie korzyści niesie ze sobą umowa mikrofaktoringowa?
  • Która firma ma najlepszą ofertę mikrofaktoringową?

[et_bloom_inline optin_id="optin_20"]

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen.…
Inflacja
14 09 22

Zatory płatnicze niszczą firmy. Ministerstwo Rozwoju chce zniszczyć zatory. Uda się?

Zatory płatnicze to zło. I wie o tym każdy. Ba, zdają sobie sprawę nawet ci, którzy je tworzą,…
zatory płatnicze
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier