magazyn-firma

Przetargi dla MŚP? Gąszcz przepisów, formalności, rozbudowane oferty. Dla wielu mikro, małych, a czasem nawet średnich firm to zbyt wiele, by stanąć do przetargów. Są przecież inne zadania, z których żyje firma i Ty jako przedsiębiorca. Ministerstwo Rozwoju i Technologii, chce to zmienić!

Przetargi dla MŚP? Ministerstwo ma pomysł

Przypomnijmy, w styczniu 2022 roku uchwalono tzw. Politykę Zakupową Państwa. Ministerstwo Rozwoju i Technologii cały czas przekonuje, że nadchodzą nowe standardy, które pozwolą wejść na rynek zamówień publicznych także dla małych i średnich przedsiębiorców. Przetargi dla MŚP? Brzmi jak obietnica nowych szans dla biznesu… ale po kolei.

Sam minister rozwoju nie ukrywa w swoich wypowiedziach, że zamówienia publiczne to po pierwsze istotny obszar gospodarki. Po drugie, ich znaczenie rośnie szczególnie wtedy gdy dzieje się źle. Całkiem niedawno przerabialiśmy pandemię. Teraz mamy kryzys spowodowany dramatycznym rozwojem wydarzeń na wschodzie. Tymczasem „utrzymanie stabilizacji na rynku zamówień publicznych oznacza dla wielu przedsiębiorców możliwość zachowania ciągłości prowadzenia działalności gospodarczej i płynności finansowej” –twierdzi minister i w tej kwestii trudno się z nim nie zgodzić. Gdyby rzeczywiście udało się otworzyć tę sferę dla MŚP, pewnie wszyscy przyklasnęlibyśmy wszelkim pomysłom.

Dużo MŚP w gospodarce, ale mało w przetargach

Samo ministerstwo przyznaje, że 99% firm w polskiej gospodarce to MŚP. Ale tego „miażdżącego” odsetka w zamówieniach publicznych nie widać. Wyobrażacie sobie Kowalskiego prowadzącego jednoosobową firmę, który na tydzień odsuwa to, na czym zarabia na co dzień, by przygotować ofertę skrojoną na miarę dla potencjalnego klienta publicznego. Skąd!

Problem ten najwyraźniej dostrzega MRiT i chce, by więcej MŚP angażowało się na rynku zamówień publicznych. Inaczej mówiąc, znalazło na nim dla siebie miejsce.

Czytaj także: Zielona księga certyfikacji

Polityka Zakupowa Państwa

Faktycznie, przyjęta w styczniu Polityka Zakupowa Państwa wprowadziła parę rozwiązań, dzięki którym gospodarczym „maluchom” i „średniakom” teoretycznie łatwiej jest odnaleźć się w sferze publicznej. Mowa m.in. o umowach ramowych, zaliczkach, częściowych płatnościach. Jeśli do tego dołączymy dłuższy termin na przygotowanie oferty, sprawa wydaje się dość mocno klarowna. W sektorze publicznym coraz mocniejszą pozycją są także pozacenowe kryteria. To sprawia, że duży, wcale nie może już więcej.

Opinia na temat Polityki Zakupowej Państwa

To jednak nie koniec prac, nad przyciągnięciem MŚP do zamówień publicznych. Resort rozwoju pracuje nad projektem ustawy ws. certyfikacji wykonawców. Czeka także na opinie MŚP na temat przetargów. Jest onadostępna pod tym linkiem. Czy to pomoże, nie wiemy. Z pewnością jednak, jej wypełnienie nie zaszkodzi.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
25 11 22

Śmierć przedsiębiorcy. Już 40,5 tys. przypadków powołań zarządów sukcesyjnych

Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać końca jego firmy. Od 15 listopada 2018 roku, powstało już 40,5 tys. zarządów…
śmierć przedsiębiorcy
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier