magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Rekompensaty dla firm w związku ze stanem wyjątkowym należą się z mocy prawa. Szału jednak nie ma. Patrząc na statystki dotyczące liczby firm poszkodowanych w wyniku aktualnej sytuacji na wschodnich rubieżach, aż trudno uwierzyć, że jest ich tylko tyle.

Rekompensaty dla firm w związku ze stanem wyjątkowym w dwóch województwach

Dziś nikt nie ma wątpliwości, że szczególnie trudno jest prowadzić biznes na wschodniej flance polskiej gospodarki. Stan wyjątkowy to jedno, a poczucie zagrożenia i absolutnej „nienormalności” sytuacji zafundowanej nam przez reżim z Mińska to drugie. Rekompensaty dla firm w związku ze stanem wyjątkowym mogą pomóc. Choć po części.

Prawo, o czym już pisaliśmy w Magazynie Firma, stawia sprawę jasno i precyzyjnie. Rekompensaty dla firm w związku ze stanem wyjątkowym należą się bezdyskusyjnie. MSWiA poinformowało, że wojewodowie z woj. lubelskiego i podlaskiego już ruszyli z ich wypłatą 16 listopada. Co więcej. Wszyscy, którzy złożyli wnioski zgodne z zasadami nakreślonymi przez ustawę, otrzymają pieniądze do końca przyszłego tygodnia. Brzmi nieźle.

Niewiele wniosków o rekompensaty

Patrząc jednak na statystyki widać, że konieczność wypłaty rekompensat nie jest poważnym zmartwieniem dla krajowego budżetu, porównując to np. do tarcz antykryzysowych z czasów drugiej i trzeciej fali pandemii. Jak łatwo zgadnąć najwięcej wniosków o rekompensaty wpłynęło w województwie podlaskim.

Liczba jednak nie powala. Do urzędników w Białymstoku wpłynęło zaledwie 100 takich dokumentów. Na Lubelszczyźnie zdecydowanie mniej – jedynie 39. MSWiA stawia sprawę jasno: „rekompensaty przysługują przedsiębiorcom w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego”. Części – czyli wąskiego pasa przy granicy.

Ile decyzji o rekompensacie

Wnioski to jedno, a decyzje w sprawie uruchomienia środków dla konkretnych firm to drugie. Tu liczby są jeszcze mniej spektakularne. Liczba decyzji w woj. podlaskim wyniosła dotąd 55. W przypadku Lubelszczyzny… 16. Jak podaje MSWiA, w dużej części wsparcie płynie do podmiotów działających w turystyce, hotelarstwie i gastronomii.

Rekompensaty a prawo

Jeżeli wniosek został wypełniony prawidłowo, przedsiębiorcy mogą już odliczać czas do wypłaty środków. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by wsparcie dotarło na ich konta jeszcze w listopadzie.

Ustawa o rekompensatach dla przedsiębiorców w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego weszła w życie 4 października br. Zgodnie z ustawą, wojewoda ma 14 dni na rozpatrzenie wniosku i 30 dni na wypłacenie rekompensaty” – tłumaczy MSWiA.

Zgodnie z uchwaloną ustawą, rekompensata, o której mówimy, wynosi 65% średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy ze świadczonych usług, bądź wykonywanej działalności prowadzonej w czerwcu, lipcu i sierpniu 2021 roku.

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Akcesoria biurowe niezbędne w każdym biurze

Uporządkowane, kompleksowo wyposażone biuro, w którym wszystko leży na właściwym miejscu – to bez wątpienia pożądane warunki do…

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy
09 12 22

Działalność nierejestrowana, czyli jak zarabiać więcej bez zakładania działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma formalnościami. Idea działalności nierejestrowanej to bardzo dobra okazja na zarobienie dodatkowych pieniędzy bez…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier