magazyn-firma
2 min. czytania

W tych województwach najtrudniej o pracownika

w tych województwach najtrudniej o pracownika
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
23 11 22

Z jednej strony spowolnienie gospodarcze i potężna inflacja, z drugiej… bardzo mocny, jeśli nie najmocniejszy od lat rynek pracy. Są regiony, gdzie o pracownika jest szczególnie ciężko. Czasem trzeba licytować się na wynagrodzenia. W tych województwach najtrudniej o pracownika.

W tych województwach najtrudniej o pracownika – 4 regiony dominują

Wielopolskie, Śląskie, Mazowieckie i… Lubuskie – w tych województwach najtrudniej o pracownika. To 4 województwa, w których bezrobocie jest najniższe w skali kraju. Mało tego, w każdym z nich odsetek bezrobotnych nadal spada. Najsilniej w województwie lubuskim. Dołączyło ono do czołówki w tym roku, osiągając wynik ex aequo z Mazowszem. Jest to o tyle niespodzianką, że jeszcze kilka lat temu rynek pracy w tamtym regionie nie wyglądał tak dobrze. Plasował się zupełnie w innych rejonach zestawienia.

Obecnie najniższe bezrobocie jest tradycyjnie w woj. wielkopolskim. Tam, według raportu „Sytuacja społeczno-gospodarcza w pierwszych trzech kwartałach 2022” wydanego przez GUS, wyniosło ono zaledwie 2,8%. To oznacza, że rynek pracy w tym regionie jest nieprawdopodobnie mocny. Potwierdzają to sami przedsiębiorcy. „Wyciągnięcie specjalisty z rynku, a nawet pozyskanie dobrego absolwenta, to znaczący wydatek” – przyznaje menadżer z jednej z firm informatycznych w Poznaniu. Jak dodał, jego firma miała też problem ze znalezieniem dobrych pracowników na inne stanowiska niż informatyczne. „Na serio, jest z tym problem i to mimo spowolnienia.” – powiedział.

Nie tylko Wielkopolskie

O mocnym rynku pracy można mówić także w przypadku województwa śląskiego, gdzie stopa bezrobocia wyniosła po pierwszych trzech kwartałach 2022 r. wyniosła 3,8 %. Nieco gorzej jest na Mazowszu (4,2) oraz w Lubuskiem (również 4,2). Przy czym ostatnie z wymienionych województw odnotowało spadek stopy bezrobocia. I to o ponad 1 punkt procentowy w ciągu 12 miesięcy.

Gdzie jest najwyższe bezrobocie?

Aktualnie najwyższe bezrobocie jest w woj. podkarpackim (8,7%) woj. warmińsko-mazurskim (8,2%) , lubelskim (7,8%), świętokrzyskim (7,9%) oraz podlaskim (7,2%). To pokazuje, że nadal najsłabszym (co nie znaczy, że słabym) rynkiem pracy charakteryzują się dosłownie WSZYSTKIE województwa należące do makroregionu Polski Wschodniej.

Problem w tym, że w tym przypadku bezrobocie ma charakter albo przejściowy, albo dotyczy głównie nisko wykwalifikowanych pracowników. Nie zmienia to jednak faktu, że znalezienie pracownika na wschodzie jest o wiele prostsze niż w wymienionych na początku artykułu regionach, co przyznają zarówno pośrednicy jak również pracownicy działów HR dużych firm o ogólnopolskim zasięgu działania.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

05 12 22

Nietypowy skutek inflacji. To ostrzeżenie dla branży handlowej.

Inflacja, drożyzna i szybkie ubożenie Polaków powoduje, że w sklepach jest coraz więcej kradzieży. Liczba tego typu przestępstw…
kradzieże w sklepach
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
25 11 22

Śmierć przedsiębiorcy. Już 40,5 tys. przypadków powołań zarządów sukcesyjnych

Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać końca jego firmy. Od 15 listopada 2018 roku, powstało już 40,5 tys. zarządów…
śmierć przedsiębiorcy
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier