magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Wniosek o dodatek węglowy jest oficjalnie dostępny. Minister Klimatu i Środowiska podpisała rozporządzenie wykonawcze do ustawy, dzięki któremu gospodarstwa domowe ogrzewające się piecami na węgiel otrzymają wsparcie od państwa w wysokości 3 tysięcy złotych.

Wniosek o dodatek węglowy – skąd ściągnąć?

Wniosek o dodatek węglowy, a dokładnie jego wzór, można ściągnąć już z oficjalnych źródeł. Znalazł on się w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Ochrony Środowiska z 16 sierpnia 2022 roku, które zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw z 2022 r. nr 1712. Podany link bezpośrednio prowadzi do rządowego dokumentu.

Dodatek węglowy – jak wypełnić wniosek?

Po pierwsze należy pamiętać, że wszelkie informacje jakie wpiszemy do wniosku o wypłatę dodatku węglowego, muszą być prawdziwe. W nagłówku dokumentu znalazło się pouczenie, że podanie nieprawdy wiąże się odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych oświadczeń. Ministerstwo powołuje się tutaj na art. 3. ust. 4 Ustawy z 5.08.2022 o dodatku węglowym.

Wniosek należy wypełniać wyłącznie wielkimi literami np. JAN KOWALSKI. Pola wyboru, obok których znajduje się kwadrat, należy zaznaczać symbolem X lub V.

Co wpisać we wniosku o dodatek węglowy?

Po pierwsze, musimy wpisać organ, do którego składamy wniosek o wypłatę dodatku. W tym miejscu wpisujemy instytucje wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wszystko zależy od miejsca, w którym mieszkamy. Może to być np. „PREZYDENT MIASTA KRAKOWA” lub „WÓJT GMINY SŁUPIA” etc.

W kolejnym punkcie podajemy swoje dane tj. imię lub imiona oraz nazwisko, następnie obywatelstwo oraz PESEL. Konieczne jest również podanie numeru oraz serii dokumentu potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy, jeśli nie posiada on numeru PESEL.

Następnie jesteśmy proszeni o podanie adresu zamieszkania w kolejności: gmina lub dzielnica, kod pocztowy, miejscowość, ulica z nr, e-mail (opcjonalnie).

CZYTAJ TAKŻE: Prognozy wzrostu cen węgla

Dodatek węglowy – podanie numeru konta

Kolejny krok to podanie numeru rachunku bankowego, na który zostaną przelane pieniądze, jeśli chcemy otrzymać pieniądze na konto.

Dane członków gospodarstwa domowego

We wzorze opublikowanym w Dzienniku Ustaw znalazło się również miejsce na wpisanie członków gospodarstwa domowego wnioskodawcy. Należy wpisać imię lub imiona, nazwisko i PESEL.

Kto otrzyma dodatek węglowy?

Dodatek węglowy otrzymają gospodarstwa, w których głównym źródłem ogrzewania jest jedno z określonych w ustawie źródeł. Może być to kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powierza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa, piec kaflowy na paliwo stałe. Warto pamiętać, że zaznaczona przez nas opcja musi być zgodna z wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

We wnioski konieczne jest także określenie rodzaju budynku, w którym mieszka wnioskodawca.

 

 

 

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Saxo Bank z nowymi produktami dla klientów. Gratka dla inwestorów

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny rozwija ofertę dla polskich klientów. Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze inwestorów zapowiada zmiany w…
saxo bank
08 02 23

Lista nowych zawodów. Rynek pracy się zmienia

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie, które wprowadzi do polskich szkół branżowych dziewięć nowych zawodów. Te…

Przedsiębiorcy tracą miliardy na korzystaniu z internetu

Analitycy szacują, że do 2025 r. straty z tytułu przestępstw internetowych na świecie przekroczą 200 mld dolarów. Już…
02 02 23

Zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Jak skorzystać?

Rząd zapowiada zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Rozwiązanie takie wejdzie w życie na początku kwietnia. Piekarnie…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier