magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Jaką kreatywnością musiał w ostatnich dniach wykazać się handel, by móc działać w niedzielę. Niektóre sklepy stały się nagle czytelniami, księgarniami, a nawet… poczekalniami dworcowymi. Niezależnie od tego, jaki sposób znalazłeś na handel w niedzielę, jest duże prawdopodobieństwo, że zapuka do Ciebie inspektor. I to z polecenia ministra!

Handel w niedziele? Minister zapowiada kontrole

Kreatywność przedsiębiorców nie zna granic. Sklepy, choć w niedzielę miały być zamknięte, w dalszym ciągu są otwarte. W przepisach, które normują handel w niedzielę, znalazło się kilka furtek. Jak pokazują przykłady z ostatnich dni, korzystają z nich właściciele sklepów. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg już poprosiła Głównego Inspektora Pracy o „szczególny nadzór i wzmożone kontrole przestrzegania ograniczenia handlu w niedzielę i święta”. Dowiadujemy się o tym z oficjalnego komunikatu. Tak czy inaczej, nie brzmi to dobrze.

CZYTAJ TAKŻE: Zakaz handlu w niedzielę. Sklep stał się czytelnią

Prawo a handel w niedzielę

Jak wyjaśnia resort rodziny odpowiedzialny także za rynek pracy, zmiany w ustawie, które obowiązują od początku lutego, miały doprecyzować pewne wyłączenia. Zezwalały one na wykonywanie pracy w placówkach handlowych. Co więcej, były powszechni stosowane. Faktycznie, udało się załatać dziurę, która polegała na wykorzystaniu współpracy z operatorami lub agentami pocztowymi w zakresie świadczenia usług pocztowych. Teraz się to skończyło. Jak pokazuje praktyka – nie wszędzie. Pojawiły się bowiem inne pomysły.

Pozwolimy sobie zacytować fragment komunikatu MRiPS. Diagnozuje on obecny stan po nowelizacji ustawy. Dodajmy, że za nami dopiero pierwsza niedziela (6 lutego 2022), w której obowiązywały nowe przepisy.

Okazało się (...), że przedsiębiorcy podejmują kolejne próby działania wbrew istocie wprowadzonego zakazu. Już po pierwszej niedzieli, objętej obowiązywaniem nowego stanu prawnego, pojawiły się informacje o prowadzeniu handlu w tym dniu w placówkach handlowych przekształconych w kluby czytelnika czy poczekalnie dworcowe”.  Tak problem sygnalizuje ministerstwo rodziny.

List ministra rodziny do Głównego Inspektora Pracy

Minister rodziny w liście do Głównego Inspektora Pracy Katarzyny Łażewskiej-Hryćko zwróciła się z „uprzejmą prośbą” o objęcie tej sprawy „szczególnym nadzorem”. Minister prosi m.in. o „przeprowadzenie w najbliższym czasie wzmożonych kontroli”. Mają one wskazać, czy przepisy znowelizowanej ustawy z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta są respektowane.

To oznacza, że w najbliższe niedziele oprócz klientów może pojawić się pracownik inspekcji pracy. Sprawdzi on, czy spożywczak faktycznie jest placówką krzewiącą kulturę, lub schronieniem dla podróżnych oczekujących na odjazd kursowego autobusu.

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Akcesoria biurowe niezbędne w każdym biurze

Uporządkowane, kompleksowo wyposażone biuro, w którym wszystko leży na właściwym miejscu – to bez wątpienia pożądane warunki do…

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy
09 12 22

Działalność nierejestrowana, czyli jak zarabiać więcej bez zakładania działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma formalnościami. Idea działalności nierejestrowanej to bardzo dobra okazja na zarobienie dodatkowych pieniędzy bez…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier