magazyn-firma
2 min. czytania

Brak umowy PPK? Możesz dostać wezwanie, a potem KARĘ!

Braku umowy PPK
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
21 11 22

Brak umowy PPK? Spodziewaj się wezwania z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. Co to dla Ciebie oznacza? Co może się stać jeśli do tej pory jako przedsiębiorca nie podpisałeś umowy o zarządzanie Pracowniczym Planem Kapitałowym? Odpowiadamy.

Braku umowy PPK? Będzie wezwanie

Brak umowy PPK mogą się spodziewać wezwania z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. (PFR). Chodzi o podmioty, które zatrudniają, a które nie podpisały do tej pory umowy o zarządzanie Pracowniczym Planem Kapitałowym (PPK). Takie wezwanie może wpłynąć m.in. na profil płatnika składek na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).

CZYTAJ TAKŻE: Jak wypisać pracownika z PPK? Czy PPK jest dobrowolne?

Co zawiera wezwanie od PFR?

W tym wypadku mówimy o wezwaniu do zawarcia takiej umowy. Jeśli masz jednak wątpliwości dotyczące dokumentu, jego treści lub zasadności, możesz skontaktować się ze specjalną infolinią Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. pod numerem 22 703 43 63.

Przesyłanie wezwań na konta PUE ZUS jest efektem współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. rozpoczętej w 2021 roku.

Kto musi podpisać umowę z PPK?

Zgodnie z prawem umowę o zarządzanie środkami w ramach PPK powinien zawrzeć podmiot zatrudniający. Zatem mówimy o pracodawcy, nakładcy, rolniczych spółdzielniach produkcyjnych, spółdzielniach kółek rolniczych, zleceniodawcach, oraz podmiotach, w których działa rada nadzorcza.

Co się dzieje kiedy nie podpiszemy umowy z PPK?

W takiej sytuacji, jeśli podmiot zatrudniający nie wywiąże się z powyższego obowiązku, Polski Fundusz Rozwoju wzywa go do zawarcia umowy.

„Za niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie grozi grzywna w wysokości do 1,5 % funduszu wynagrodzeń w podmiocie zatrudniającym w roku obrotowym poprzedzającym niedopełnienie obowiązku zawarcia tej umowy” – informuje PFR.

SZCZEGÓŁY NA STRONIE PFR

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

05 12 22

Nietypowy skutek inflacji. To ostrzeżenie dla branży handlowej.

Inflacja, drożyzna i szybkie ubożenie Polaków powoduje, że w sklepach jest coraz więcej kradzieży. Liczba tego typu przestępstw…
kradzieże w sklepach
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
25 11 22

Śmierć przedsiębiorcy. Już 40,5 tys. przypadków powołań zarządów sukcesyjnych

Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać końca jego firmy. Od 15 listopada 2018 roku, powstało już 40,5 tys. zarządów…
śmierć przedsiębiorcy
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier