magazyn-firma
2 min. czytania

Co to jest stagflacja?

co to jest stagflacja?
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
01 03 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Wojna na Ukrainie i ryzyko rozlania się konfliktu, nie służą gospodarce. Od kilku dni ekonomiści straszą wystąpieniem dość rzadkiego i bardzo niszczącego zjawiska. Co to jest stagflacja? Jak to zjawisko może wpłynąć na działanie firm?

Co to jest stagflacja?

Jednym z najbardziej niekorzystnych zjawisk w gospodarce jest połączenie stagnacji gospodarczej i wysokiej inflacji. Jeśli połączymy te dwa terminy otrzymamy stag+flację. Co to jest stagflacja? To stosunkowo rzadko występujące zjawisko w makroekonomii, które polega stoi nieco w sprzeczności z normalnym cyklem koniunkturalnym.

Aby zrozumieć, jak bardzo to nienormalny stan, popatrzmy, jak wygląda inflacja w cyklu koniunkturalnym. Co do zasady inflacja idzie w parze z falą wzrostu w cyklu koniunkturalnym. Kiedy jednak na świecie dzieje się źle, dochodzi do mocno nieracjonalnych zdarzeń. Kiedy pojawia się negatywny szok podażowy, a inflacja nakręcana jest innymi czynnikami (np. wzrost cen paliw w wyniku kryzysu na rynku surowców), obok inflacji pojawia się załamanie lub stagnacja gospodarcza. W takiej sytuacji mamy do czynienia właśnie ze stagflacją.

Czy stagflacja jest niebezpieczna?

Pojęcie stagflacji wprowadził Ian Macleod, brytyjski polityk, który szukał terminu, który idealnie pasowałby do specyficznej sytuacji, jaka wynikała z kryzysu naftowego. Podobne, lokalne zdarzenia miały miejsce w wielu miejscach na świecie w czasie kryzysu finansowego w latach 2008-2009 po upadku Lehman Brothers.

Czy jesteśmy skazani na stagflację?

Nie mamy dobrych wieści. Brutalna wojna na Ukrainie to preludium do małooptymistycznych perspektyw gospodarczych. Ekonomiści już wskazują, że dwucyfrowa inflacja w Polsce to realna perspektywa. Już widać wzrost cen paliw, które przekładają się przecież na wszystko. Trudno też oczekiwać, że gospodarka będzie w najbliższym czasie w dobrej kondycji. Taka perspektywa skazuje nas stagflację – w mniejszej lub większej skali.

CZYTAJ TAKŻE: Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Co może zrobić firma?

Wojna na Ukrainie co zrobi NBP?

Ciekawą perspektywę rysuje w swoim komentarzu Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan:

Przed ogromnym dylematem stoi NBP, który z jednej strony może przerwać cykl podwyżek stóp procentowych oczekując samoistnego wystudzenia rozgrzanej gospodarki, a jednocześnie istnieje poważne, wręcz pewne ryzyko stagflacji. Z drugiej strony reakcja NBP może być odwrotna, czyli zdecydowanie szybsze podnoszenie stóp, aby w jak największym stopniu wychłodzić gospodarkę i zbić szybciej inflację do akceptowalnego poziomu. W tym wszystkim jest jednak jeszcze złoty, od którego rynki raczej zaczną uciekać postrzegając go jako walutę ryzykowną.

To Cię zainteresuje

25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier