magazyn-firma
2 min. czytania

Co to jest stagflacja?

co to jest stagflacja?
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
01 03 22

Wojna na Ukrainie i ryzyko rozlania się konfliktu, nie służą gospodarce. Od kilku dni ekonomiści straszą wystąpieniem dość rzadkiego i bardzo niszczącego zjawiska. Co to jest stagflacja? Jak to zjawisko może wpłynąć na działanie firm?

Co to jest stagflacja?

Jednym z najbardziej niekorzystnych zjawisk w gospodarce jest połączenie stagnacji gospodarczej i wysokiej inflacji. Jeśli połączymy te dwa terminy otrzymamy stag+flację. Co to jest stagflacja? To stosunkowo rzadko występujące zjawisko w makroekonomii, które polega stoi nieco w sprzeczności z normalnym cyklem koniunkturalnym.

Aby zrozumieć, jak bardzo to nienormalny stan, popatrzmy, jak wygląda inflacja w cyklu koniunkturalnym. Co do zasady inflacja idzie w parze z falą wzrostu w cyklu koniunkturalnym. Kiedy jednak na świecie dzieje się źle, dochodzi do mocno nieracjonalnych zdarzeń. Kiedy pojawia się negatywny szok podażowy, a inflacja nakręcana jest innymi czynnikami (np. wzrost cen paliw w wyniku kryzysu na rynku surowców), obok inflacji pojawia się załamanie lub stagnacja gospodarcza. W takiej sytuacji mamy do czynienia właśnie ze stagflacją.

Czy stagflacja jest niebezpieczna?

Pojęcie stagflacji wprowadził Ian Macleod, brytyjski polityk, który szukał terminu, który idealnie pasowałby do specyficznej sytuacji, jaka wynikała z kryzysu naftowego. Podobne, lokalne zdarzenia miały miejsce w wielu miejscach na świecie w czasie kryzysu finansowego w latach 2008-2009 po upadku Lehman Brothers.

Czy jesteśmy skazani na stagflację?

Nie mamy dobrych wieści. Brutalna wojna na Ukrainie to preludium do małooptymistycznych perspektyw gospodarczych. Ekonomiści już wskazują, że dwucyfrowa inflacja w Polsce to realna perspektywa. Już widać wzrost cen paliw, które przekładają się przecież na wszystko. Trudno też oczekiwać, że gospodarka będzie w najbliższym czasie w dobrej kondycji. Taka perspektywa skazuje nas stagflację – w mniejszej lub większej skali.

CZYTAJ TAKŻE: Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Co może zrobić firma?

Wojna na Ukrainie co zrobi NBP?

Ciekawą perspektywę rysuje w swoim komentarzu Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan:

Przed ogromnym dylematem stoi NBP, który z jednej strony może przerwać cykl podwyżek stóp procentowych oczekując samoistnego wystudzenia rozgrzanej gospodarki, a jednocześnie istnieje poważne, wręcz pewne ryzyko stagflacji. Z drugiej strony reakcja NBP może być odwrotna, czyli zdecydowanie szybsze podnoszenie stóp, aby w jak największym stopniu wychłodzić gospodarkę i zbić szybciej inflację do akceptowalnego poziomu. W tym wszystkim jest jednak jeszcze złoty, od którego rynki raczej zaczną uciekać postrzegając go jako walutę ryzykowną.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier