magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Czy Polska zamknie przejścia z Białorusią? To pytanie zadaje sobie dziś wielu przedsiębiorców, którzy żyją z handlu z naszym wschodnim sąsiadem. Jeśli rzeczywiście przejścia graniczne zostaną zamknięte, będzie to z pewnością potężny cios dla Mińska, ale także dla wielu przedsiębiorców znad Wisły. Oznaczać to może gigantyczne straty.

Wiele firm boi się, że Polska zamknie przejścia z Białorusią

Środowy poranek. Kuźnica zamknięta. W Bobrownikach czas oczekiwania na przekroczenie granicy to już 34 godziny. Przedsiębiorcy już liczą straty i nerwowo spoglądają na monitoring floty. Punkty na ekranie oznaczające ich ciężarówki od kilku godzin przesuwają się bardzo powoli. Telefon od kierowcy nie pozostawia złudzeń – „Szefie, ja nie wiem, czy pojutrze przekroczę granicę”. Takich historii są dziś setki. Czy Polska zamknie przejścia z Białorusią? - To pytanie nadal brzmi niezwykle poważnie dla setek polskich przedsiębiorstw.

Problem z wydłużeniem kolejek na przejściach granicznych to jedno, ale to jeszcze nie jest najgorsza informacja. Dla polskich firm handlujących z Białorusią, dobrą wiadomością jest fakt, że przejścia w ogóle funkcjonują. Z niepokojem słuchają opinii, które sugerują, że przejścia mogą zostać zamknięte. Opuszczony szlaban na dłużej będzie oznaczał gigantyczne problemy.

CZYTAJ TAKŻE: Pracownik w WOT - Co jeśli zostanie wezwany?

Jak wygląda handel z Białorusią

Nie trzeba być specjalistą od geopolityki, by zauważyć, że Białoruś nie jest potęgą dla polskiego handlu międzynarodowego. Kraj poza Unią Europejską i z trudnym otoczeniem prawnym nie jest rzecz jasna nawet w pierwszej dziesiątce kierunków eksportowych polskich firm. Nie można jej jednak bagatelizować.

Trzeba wiedzieć, że w pandemicznym, trudnym roku 2020 wartość obrotu towarowego między Polką a Białorusią kształtowała się na poziomie 2,49 miliarda dolarów amerykańskich. To był pierwszy rok rozchwiania tych statystyk, które rosły cały czas od połowy dekady.

Gdyby dodać do tego polskie firmy transportowe żyjące z przewozu między Polską a Białorusią widzimy w pełni skalę współpracy z trudnym sąsiadem

Ile Polacy zainwestowali na Białorusi?

Mało tego. Nasz kraj jest… dziesiątym inwestorem na Białorusi. Szacuje się, że łączna wartość inwestycji przekracza 140 mld USD. Polskie Firmy działające np. w Mińsku, korzystają z wolnych stref ekonomicznych. Dobrze odnajdują się w różnego rodzaju zwolnieniach związanych z podatkami czy cłami. Czy teraz wszystko zawisło na włosku?

Sytuacja na granicy a biznes

W dyskusji publicznej także z ust polityków pada pytanie: „Czy Polska zamknie przejścia z Białorusią?”. Lub inaczej – czy Polska powinna je zamknąć. Opcja nazywana „atomową” oznaczałaby ogromny cios dla białoruskiej gospodarki. Jak wynika z wyżej przedstawionych liczb – taka decyzja zadziałałaby niczym miecz obosieczny uderzając przy okazji w polski biznes, który mimo wszystko znajduje w Białorusi partnerów handlowych, rynek zbytu oraz szanse na inwestycje.

Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że znaleźliśmy się w niezwykle trudnym momencie. Trudno prognozować rozwój wypadków, a także określić perspektywę czasową zakończenia kryzysowej sytuacji. Polska racja stanu i bezpieczeństwo są tutaj kluczowe.

 

To Cię zainteresuje

25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier