magazyn-firma

Czy Polska zamknie przejścia z Białorusią? To pytanie zadaje sobie dziś wielu przedsiębiorców, którzy żyją z handlu z naszym wschodnim sąsiadem. Jeśli rzeczywiście przejścia graniczne zostaną zamknięte, będzie to z pewnością potężny cios dla Mińska, ale także dla wielu przedsiębiorców znad Wisły. Oznaczać to może gigantyczne straty.

Wiele firm boi się, że Polska zamknie przejścia z Białorusią

Środowy poranek. Kuźnica zamknięta. W Bobrownikach czas oczekiwania na przekroczenie granicy to już 34 godziny. Przedsiębiorcy już liczą straty i nerwowo spoglądają na monitoring floty. Punkty na ekranie oznaczające ich ciężarówki od kilku godzin przesuwają się bardzo powoli. Telefon od kierowcy nie pozostawia złudzeń – „Szefie, ja nie wiem, czy pojutrze przekroczę granicę”. Takich historii są dziś setki. Czy Polska zamknie przejścia z Białorusią? - To pytanie nadal brzmi niezwykle poważnie dla setek polskich przedsiębiorstw.

Problem z wydłużeniem kolejek na przejściach granicznych to jedno, ale to jeszcze nie jest najgorsza informacja. Dla polskich firm handlujących z Białorusią, dobrą wiadomością jest fakt, że przejścia w ogóle funkcjonują. Z niepokojem słuchają opinii, które sugerują, że przejścia mogą zostać zamknięte. Opuszczony szlaban na dłużej będzie oznaczał gigantyczne problemy.

CZYTAJ TAKŻE: Pracownik w WOT - Co jeśli zostanie wezwany?

Jak wygląda handel z Białorusią

Nie trzeba być specjalistą od geopolityki, by zauważyć, że Białoruś nie jest potęgą dla polskiego handlu międzynarodowego. Kraj poza Unią Europejską i z trudnym otoczeniem prawnym nie jest rzecz jasna nawet w pierwszej dziesiątce kierunków eksportowych polskich firm. Nie można jej jednak bagatelizować.

Trzeba wiedzieć, że w pandemicznym, trudnym roku 2020 wartość obrotu towarowego między Polką a Białorusią kształtowała się na poziomie 2,49 miliarda dolarów amerykańskich. To był pierwszy rok rozchwiania tych statystyk, które rosły cały czas od połowy dekady.

Gdyby dodać do tego polskie firmy transportowe żyjące z przewozu między Polską a Białorusią widzimy w pełni skalę współpracy z trudnym sąsiadem

Ile Polacy zainwestowali na Białorusi?

Mało tego. Nasz kraj jest… dziesiątym inwestorem na Białorusi. Szacuje się, że łączna wartość inwestycji przekracza 140 mld USD. Polskie Firmy działające np. w Mińsku, korzystają z wolnych stref ekonomicznych. Dobrze odnajdują się w różnego rodzaju zwolnieniach związanych z podatkami czy cłami. Czy teraz wszystko zawisło na włosku?

Sytuacja na granicy a biznes

W dyskusji publicznej także z ust polityków pada pytanie: „Czy Polska zamknie przejścia z Białorusią?”. Lub inaczej – czy Polska powinna je zamknąć. Opcja nazywana „atomową” oznaczałaby ogromny cios dla białoruskiej gospodarki. Jak wynika z wyżej przedstawionych liczb – taka decyzja zadziałałaby niczym miecz obosieczny uderzając przy okazji w polski biznes, który mimo wszystko znajduje w Białorusi partnerów handlowych, rynek zbytu oraz szanse na inwestycje.

Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że znaleźliśmy się w niezwykle trudnym momencie. Trudno prognozować rozwój wypadków, a także określić perspektywę czasową zakończenia kryzysowej sytuacji. Polska racja stanu i bezpieczeństwo są tutaj kluczowe.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

Abonament RTV – w poszukiwaniu radia poczta zagląda do samochodów służbowych

Abonament RTV to chyba jedna z najsłabiej egzekwowanych danin publicznych w Polsce. Poczta Polska, która ma ustawowe prawo…
Abonament RTV

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier