magazyn-firma
2 min. czytania

E-Urząd Skarbowy jak skrzynka e-mailowa. Co nowego w e-US?

e-urząd skarbowy
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
08 07 22

E-Urząd Skarbowy z nową funkcją. Jego użytkownicy mogą odbierać korespondencję urzędową, której nadawcą jest Krajowa Administracja Skarbowa. Wszystko za pomocą własnego konta prowadzonego w serwisie wirtualnego fiskusa.

E-Urząd Skarbowy z funkcją odbioru korespondencji

Aby odbierać korespondencję urzędową z Krajowej Administracji Skarbowej, przez e-Urząd Skarbowy, należy wyłącznie udzielić zgodę na taką formę komunikacji z fiskusem. W ten sposób w e-US możemy złożyć wniosek np. o wydanie zaświadczenia o dochodach. Niebawem KAS wprowadzi także możliwość wnioskowania o podobny dokument, dotyczący niezaleganiu w podatkach.

Elektroniczny dokument od fiskusa

Tak jak przywykliśmy do faktur, czy umów przesyłanych w formie cyfrowej, tak samo możemy się już przyzwyczajać do podobnej korespondencji ze skarbówką. Zaświadczenie przekazywane przez e-Urząd Skarbowy jest właśnie dokumentem elektronicznym. Nie dostaniemy go jednak na maila, ale poprzez skrzynkę odbiorczą na koncie podatnika w e-US.

Aby było to możliwe, konieczna była zmiana prawa. Sejm przyjmując 8 czerwca 2022 stosowną ustawę, zgodził się na automatyzację niektórych spraw załatwianych przez KAS. Tym samym otworzyła podatnikom drogą do łatwiejszej komunikacji z urzędami skarbowymi.

CZYTAJ TAKŻE: Co to jest PUESC?

Dokumenty elektroniczne przez e-Urząd Skarbowy

Obecnie w e-US dostępne są m.in. zaświadczenia o wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego oraz składek na ubezpieczenia wykazane w PIT. Znajdziemy tam również zaświadczenia o wysokości dochodu podatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych (ZAS-DF).

Wspomniane wcześniej zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości (ZAS-W) pojawią się według zapowiedzi Krajowej Administracji Skarbowej jeszcze w tym miesiącu.

Elektroniczne zaświadczenia od skarbówki

Podatnik, który potrzebuje zaświadczenia, najpierw składa wniosek poprzez e-Urząd Skarbowy. Jeśli robimy to pierwszy raz, będziemy musieli wyrazić zgodę na elektroniczną formę komunikacji. Plusem tego rozwiązania jest to, że użytkownicy e-US nie muszą ponosić kosztów opłaty skarbowej.

Automatyczne wydanie zaświadczenia odbywa się bez udziału urzędu skarbowego, podatnik może je pobrać jako dokument elektroniczny. Zaświadczenie jest automatycznie podpisane pieczęcią szefa KAS – czytamy w komunikacie Krajowej Administracji Skarbowej.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu

Funty z wizerunkiem królowej będą wycofane? Bank Anglii podjął decyzję!

Jeszcze w tym roku Wielka Brytania pozna nowy wzór banknotów z wizerunkiem króla Karola III. Ich wejście do…
funty będą wycofane

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier