magazyn-firma
2 min. czytania

Odliczenie psa od podatku. Nie dla informatyka

odliczenie psa od podatku
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
10 10 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Pies, który strzeże firmy, często znajduje się „na stanie” przedsiębiorstwa, a jego właściciel może odliczyć wszelkie koszty z nim związane od podatku. Jak się jednak okazało, na odliczenie psa od podatku nie może liczyć… informatyk, który poprosił o indywidualną interpretację fiskusa. O sprawie pisze dzisiejsza „Rzeczpospolita”.

Odliczenie psa od podatku?

O tym ciekawym przypadku informatyka, który liczył na odliczenie psa od podatku, napisała poniedziałkowa Rzeczpospolita. Jak donosi dziennik, o interpretacje przepisów w tej sprawie zawnioskował do skarbówki przedsiębiorca zajmujący się sprawami cyberbezpieczeństwa, który prowadzi swoją działalność w szeregowcu. Jak zaznaczył, posiada na wyposażeniu specjalistyczny sprzęt, a także przechowuje dane swoich klientów, które należy traktować jako poufne.

Praca tego informatyka polega na częstych wyjazdach do swoich klientów. Pod jego nieobecność, nieruchomości, sprzętu i danych strzeże pies rasy american stafford terier. W sam raz do ochrony domowego biura przed złodziejami. W związku z powyższym przedsiębiorca chce odliczyć podatek VAT od kosztów utrzymania czworonożnego stróża. Mowa o wyżywieniu, leczeniu oraz akcesoriach.

CZYTAJ TAKŻE – czy można odliczyć VAT od akcesoriów do smartfona?

Pies w firmie

Informatyk zaznaczył, że posiadanie psa uważa za kluczowe. Przyznaje, że ewentualna utrata sprzętu i nośników danych wiązałaby się z poważnymi konsekwencjami. Wymieńmy przy tym kary za zerwanie kontraktów, utratę sprzętu, brak przychodów, problemy wizerunkowe etc.

Informatyk nie odliczy psa od VAT

Lista argumentów była dłuższa. Stanowisko wydaje się całkiem przytomne… ale nie dla fiskusa. W ocenie skarbówki posiadanie psa stróżującego nie jest niezbędne do zachowania bezpieczeństwa firmowego majątku. To znaczy, że wydatków ponoszonych na czworonoga nie da się powiązać z osiąganymi przychodami z działalności prowadzonej przez przedsiębiorcę.

Urzędnicy skarbówki zauważają, że pies strzeże nie tylko biura, ale także prywatną przestrzeń budynku. Stąd wniosek, że wydatki na jedzenie, leczenie, akcesoria są zakupami osobistymi i pod żadnym pozorem od VAT-u odliczyć ich nie można.

 

To Cię zainteresuje

6-dniowy tydzień pracy — czy praca w sobotę jest zgodna z prawem?

Czas pracy, a także adekwatne do przepracowanych godzin wynagrodzenie to kwestie ważne nie tylko pracownika, ale także przełożonego.…
praca-w-sobote
07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Jakie akcesoria komputerowe sprawdzą się w biurze?

Trudno dziś wyobrazić sobie pracę biurową bez komputera. Samo urządzenie to jednak nie wszystko. Aby móc w pełni…

Gwarancja cen gazu dla firm MŚP. PGNiG obiecuje 525 zł za megawatogodzinę

Będzie gwarancja cen gazu dla małych i średnich firm. Według informacji przekazanych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny oferowana…
magazyn-firma-platforma-dla-przedsiebiorcow-i-przyszlych-przedsiebiorcow
13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier