magazyn-firma
1 min. czytania

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

podatek od nadmiarowych zysków
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
27 09 22

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano także wyjątki. Czy to znaczy, że podatek zapłacą też mniejsze firmy?

Podatek od namiarowych zysków ma wynosić 50%. W projekcie zaplanowano, że obejmie on firmy, które zatrudniają więcej niż 250 osób. W przypadku spółek energetycznych i gazowych płatność podatku ma być odroczona ze względu na problemy płynnościowe wielu takich firm.

Podatek od nadmiarowych zysków – kto zapłaci

Podatek od nadmiarowych zysków ma objąć nie tylko firmy państwowe. Ma dotyczyć wszystkich firm, które zatrudniają więcej niż 250 osób. Dzięki podatkowi do budżetu ma trafić ponad 13 mld złotych. Pieniądze te mają być rekompensatą za wysokie ceny energii dla samorządów i odbiorców chronionych.

Mali przedsiębiorcy mogą być spokojni. Ich podatek nie obejmie.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Jeśli spółka działa jako grupa kapitałowa, danina będzie obliczana na podstawie wyników całej grupy. Ustawodawca zaznacza, że danina powinna dotyczyć tych dużych przedsiębiorców, którzy zwiększają zyski poprzez nadmiarowe podniesienie marż, nie zaś tych, którzy przy relatywnie stałych marżach zwiększają dochody dzięki np. większemu obrotowi.

Podatek od nadmiarowych zysków zapłacą firmy, których marża za 2022 jest wyższa od śrdniej marży za lata 2018, 2019 oraz 2021 r. Rok 2020 nie będzie uwzględniony w wyliczeniu z uwagi na jego wyjątkowy, pandemiczny charakter. Danina byłaby wyliczana jako stawka procentowa 50 proc. pomnożona przez podstawę naliczenia daniny.

 

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking

Inflacja delikatnie hamuje. Szczyt za nami?

17,4% wyniosła inflacja w listopadzie wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że inflacja zaczyna hamować.…
inflacja
29 11 22

Tarcza antyinflacyjna mocno ograniczona. Zerowy VAT na żywność zostaje

Zerowy VAT na żywność zostaje, podatki od nośników energii wracają do pierwotnych stawek – taką rzeczywistość dla tarczy…
Zerowy VAT na żywność
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier