Z tego artykułu dowiesz się:

Od sylwestrowej nocy, kiedy wraz z Nowym Rokiem powitaliśmy Polski Ład, mijają właśnie trzy tygodnie. Tyle potrzebował rząd, by przyznać się, że we flagowym projekcie rewolucji w podatkach zdarzyły się „potknięcia”. Tak, premier użył tego słowa. Czy czeka nas Polski Ład w wersji „light”? Co chce poprawić Morawiecki?

Polski Ład do poprawy

Jeśli składasz reklamację, a odpowiedź pojawia się dopiero po trzech tygodniach, niesmak pozostaje. Nawet przy pozytywnym jej rozpatrzeniu. W przypadku polityki to jednak zaskakująco krótki termin. Czy Polski Ład czeka pierwszy poważny face lifting? Wszystko na to wskazuje.

Piątkowa konferencja prasowa premiera (21.01) dotyczyła głównie innego zagadnienia – piątej fali koronawirusa. Jednak premier skorzystał z okazji i przyznał, że znajdujący się pod obstrzałem krytyki Polski Ład nie zadziałał, jak powinien. Najsłabsze punkty nowego prawa nazwał potknięciami. Nieco później, w swoim copiątkowym podcaście mówił już o „udoskonaleniu Polskiego Ładu” oraz „kolejnych aktualizacjach”, które „przy tego  typu reformie są nie tylko konieczne, ale jak najbardziej wskazane”

CZYTAJ TAKŻE: Polski Ład. Biuro podatkowe o 25% droższe

Ulga dla klasy średniej - jakie zmiany?

Już podczas przedpołudniowej konferencji prasowej premier zapowiedział „rozciągnięcie” ulgi dla klasy średniej na emerytów i rencistów, których miesięczne świadczenia nie przekraczają 12,8 tys. złotych. Tak samo ma stać się w przypadku zleceniobiorców oraz rodziców samotnie wychowujących dzieci. Wiadomo już, że premier zażądał od ministerstwa finansów szybkiego wprowadzenia poprawek.

Tracę na Polskim Ładzie - co robić?

Rząd zapowiada również, specjalny mechanizm rekompensat dla osób, które, mimo że zarabiają mniej niż 12,8 tys. złotych brutto miesięcznie, stracą na programie. Jeśli kogoś rzeczywiście dotknie taka sytuacja, tzn. zarobi z powodu Polskiego Ładu mniej niż w roku ubiegłym, wówczas otrzyma zwrot. Jak zaznacza premier, dotyczy to osób, które miałyby stracić w ten sposób „choćby złotówkę”. Mateusz Morawiecki dodaje, że „lepszej gwarancji” dać już nie może. A to spory zwrot, który choćby w tym aspekcie może sprawić wrażenie, że Polski Ład w „wersji light” i z poprawkami najbardziej kontrowersyjnych zapisów, może stać się faktem. Składając takie deklaracje, rząd przyznaje, że z Polskim Ładem nie wszystko poszło tak, jak powinno. Face lifting wydaje się więc bezwzględnie konieczny.

Polski Ład – co się zmieni?

W piątkowym podcaście premier przyznał, że rząd weźmie odpowiedzialność za pomyłki, które pojawiły się w Polskim Ładzie. Zapowiedział także działania korygujące oraz rzucił więcej światła na planowane zmiany. Wiadomo, że w przypadku przekroczenia limitów ustalonych dla klasy średniej będzie obowiązywała zasada „złotówka za złotówkę”, a to oznacza spore złagodzenie kursu, mocno krytykowanego przez wiele osób.

Będą kolejne korekty w Polskim Ładzie?

Nie jest wykluczone, że to dopiero początek poprawek w Polskim Ładzie. Tak przynajmniej można wyczytać opinię, jaka pojawiła się w piątkowym podcaście premiera.

Dzięki debacie wokół Polskiego Ładu wiemy, gdzie mogły pojawić się pomyłki i co można zrobić, aby go udoskonalić. (…) Im więcej uczciwej dyskusji, która pozwala na wychwycenie niedociągnięć, na naniesienie korekt, tym lepiej” – powiedział premier w internetowej audycji.

Dodał przy tym, że niebawem pojawi się kilka kolejnych zmian, które powinny w pozytywny sposób wpłynąć na osoby „zarabiające w inny sposób niż na etacie”.

Co ciekawe zastrzeżenia do Polskiego Ładu w dużej mierze pokrywają się z uwagami, które pojawiały się w różnych komentarzach jeszcze przed wejściem w życie pakietu ustaw. Tym samym potwierdza się stara prawda, która mówi o tym, że jeśli zbyt mało czasu zostawia się na poprawki na etapie legislacyjnym, tym większe prawdopodobieństwo, że trzeba będzie ich dokonać na żywym organizmie. W przypadku tak wrażliwej sfery, jaką są podatki, kolejnych niespodzianek wykluczyć nie można.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Dobrowolny podatek kasowy. To może być ogromna rewolucja

Dobrowolny podatek kasowy czyli możliwość płacenia podatku dopiero gdy otrzyma się zapłatę od kontrahenta. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić…
podatek-kasowy
16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier