magazyn-firma

Dane są bezwzględne. Najnowszy raport Coface obnażył wstydliwą prawdę. Polskie firmy są niewypłacalne. Kryzys dopadł wiele branż, ale w trzech jest naprawdę źle.

Pogłębiająca się recesja spowodowana sytuacją epidemiologiczną w kraju, nie wróży nic dobrego. Co gorsze udostępniane dane nie wskazują na to, by w najbliższym czasie coś miało zmienić się na lepsze. Liczba chorych na COVID-19 utrzymuje się na wysokim poziomie, rządzący przedłużają lockdown, a przedsiębiorcy muszą radzić sobie z restrykcjami. Nie jest to dobre środowisko do budowania biznesu.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Niewypłacalność szybko rośnie

122 procent - o tyle według analityków firmy Coface wzrósł poziom niewypłacalności w pierwszym kwartale 2021 roku w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym. Zdaniem ekspertów na wzrost wpłynęło między innymi wprowadzenie uproszczonego postępowania pozasądowego. Rozwiązanie to umożliwiła ustawa covidowa z 19 marca 2020 r.

CZYTAJ TAKŻE: Małe i średnie firmy bez płynności finansowej. Winny koronawirus

Wszystkich ujętych w badaniu przypadków było 515. Ale na tę liczbę składają się zarówno firmy, względem których sądy ogłosiły postanowienie o upadłości i restrukturyzacji. Było ich 161. Jak również 354 podmioty, które obwieściły niewypłacalność w Monitorze Sądowym i Gospodarczym na mocy nowych przepisów. Zdaniem przedstawicieli Coface ostateczna liczba i tak jest zaniżona. Ponieważ z uwagi na trzecią falę pandemii sądy działają wolniej. Gdyby funkcjonowały normalnie postanowień sądowych byłoby więcej.

CZYTAJ TAKŻE: Kryzys w Polsce najmocniej dotyka małe rodzinne firmy – 75% wzrost niewypłacalności

Z jakich branż firmy są niewypłacalne

Raport nie pozostawia złudzeń, w trudnej sytuacji są firmy ze wszystkich branż. Dane pokrywają się z obostrzeniami dotykającymi poszczególnych branż. Tam gdzie restrykcje są najsurowsze, jest najgorzej. Na pierwszym miejscu ze wzrostem o prawie 240 procent jest transport. Zaraz za nim usługi – 220 procent. Potem handel – 135 procent i budownictwo – 77 procent.

CZYTAJ TAKŻE: Polski Nowy Ład da popalić przedsiębiorcom? Ktoś musi za niego zapłacić

Najczęściej niewypłacalność ogłaszają przedsiębiorcy. To oni stanowią aż 59 procent wszystkich przypadków, o których informują odpowiednie publikatory. Co gorsza przedsiębiorcy wygrywają nawet z upadającymi spółkami z o.o.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy

Funty z wizerunkiem królowej będą wycofane? Bank Anglii podjął decyzję!

Jeszcze w tym roku Wielka Brytania pozna nowy wzór banknotów z wizerunkiem króla Karola III. Ich wejście do…
funty będą wycofane
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier